-
Lisebergs Helix fick pris
Lisebergs berg- och dalbana Helix fick press FKF Award – en av Europas mest prestigefulla nöjesparkspriser. Priset delas ut av Freundeskreis Kirmes unde Freizeitparks e.V (FKF) och vinnarna röstas fram av 700 medlemmar.
Det är tre pristagare varje år och de andra var i år Europa Park med deras Arthur och Bayerns Park med deras Thaolon.
Motiveringen för Helix:
”Helix sätter en ny standard som berg-och dalbana i Europa. Med sitt läge på berget är den integrerad utomordentligt i landskapet och erbjuder – tvärs emot nuvarande trend – en lång åkupplevelse med massor av olika element. Med en hisnande backe direkt ned från stationen, flera accelerationszoner, svängar i höga hastigheter, intensiva viktlöshetskullar och inversioner får gästen inte en lugn stund. ”
FKF Award är andra priset i räkningen för Helix. I september 2014 fick Helix ta emot European Star Award 2014 för Europas bästa nya attraktion.
Fakta Helix:
Längd: 1381 meter
Höjd: 52 meter
Maxhastighet: 100 km/h
Inversioner: 7 gånger
Åktid: ca 2 minuter
Tillverkare: Mack Rides- Text: Maria Lindqvist
-
Ett misslyckat bröllop får revansch med drömbröllop i Katrineholm
Nu ger Katrineholm ett par vars stora dag inte blev riktigt som planerat chansen att göra om sitt bröllop.
-
Matmomsen sänks men komplexiteten ökar – en uppdatering
Så navigerar ni rätt från dag ett - Vi har tagit hjälp av vår samarbetspartner Grant Thornton för att ge er lite vägledning
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 13 2026
Mest under Destination, Möten/Event samt Utmärkelser och Initiativ
-
Till salu: Fjällhotell i attraktivt läge – Tärnaby
Nu finns möjlighet att förvärva ett charmigt och välkänt fjällhotell i hjärtat av Tärnaby, Tärnaby Fjällhotell, med närhet till skidbacke och storslagen fjällnatur
-
SkiStar – Påsken samlar familjeaktiviteter, tävlingar och afterski
På SkiStar destinationer i Sverige väntar ett brett påskprogram med vårskidåkning, familjeaktiviteter, tävlingar och livescener.
-
Här är de nominerade i Svenska Mötespriset 2026
De bästa av de bästa ska koras i Svenska Mötespriset. Syftet är att Svenska Möten vill lyfta mötesplatser och personer.
-
Vad gör egentligen en liten ort eller by attraktiv att bo och leva på?
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl och Fjällbyrån har tagit fram en enkät för att ta reda på varför vissa platser utvecklas bättre än andra.
-
Halmstad Tourist Center flyttar och blir Halmstad Turistinformation
Från och med april byter Halmstad Tourist Center namn till Halmstad Turistinformation och flyttar till Klammerdammsgatan 4.
-
Östersund lanserar ny strategi för framtidens platsutveckling
Östersund lanserar en ny strategi för upplevelse- och platsutveckling. Den tar avstamp i destinationens unika identitet.
-
Sveriges destinations-, evenemangs- och möteskompetens samlas i en gemensam förening
Svenska Destinationsföreningen samlar aktörer inom evenemang, möten och destinationsmanagement med målet att stärka Sveriges attraktionskraft som destination – både nationellt och internationellt
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Krönika: Besöksnäringen går från klarhet till klarhet
Den här veckan har vi i alla fall fått klarhet på några punkter. Det är klart med ny VD för Visita, Christer Foge...
-
Dragana Kusoffsky Maksimovic ny konsthallschef för Artipelag
Styrelsen i Artipelag har utsett Dragana Kusoffsky Maksimovic till ny konsthallschef. Hon tilltr...
-
Akademi Båstad – tre tidigare studerande blev inte bara bättre ledare utan förstod affären bättre
Vad händer när operativa ledare i besöksnäringen får verktyg för att förstå både människor, lönsamhet och strateg...
-
-
Gästbloggare
-