-
Många missnöjda med planeringen för flyget
Region Västerbotten är en av många som nu reagerar på regeringens hantering av planeringen för flygets kapacitet i Sverige.
Regionen vill att regeringen skall ta helhetsansvar för att säkerställa Arlandas kapacitet och funktion innan arrendetiden för Bromma flygplats löper ut 2038. Detta lades fram under arbetsutskottets sammanträde den 7 september i Umeå där de behandlade ett remissvar på rapporten ”Mer flyg och bostäder”. I den rapporten kommer Bromma flygplats att läggas ned år 2038. Detta i sin tur kan leda till att det skapas stor kapacitetsbrist.
”- Möjligheten till bra flygförbindelser är viktigt för Västerbotten. Länet utgör mer än en tiondel av hela Sveriges yta vilket innebär långa avstånd och restider. Tillgängligheten till marknader söderut är avgörande för tillväxt och utveckling på en rad områden och Arlanda har i det sammanhanget en strategiskt viktig betydelse. Regeringen måste därför säkerställa att det finns kapacitet även i framtiden”, säger Erik Bergkvist, regionråd i Västerbotten.
Man vill nu att regeringen tar ett snabbt beslut att genomföra utredningar och tillståndsprövning som behövs för att man kan bygga en fjärde landningsbana till år 2035.
Källa: Region Västerbotten
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konk...
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analyse...
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend på Tylebäck Hotell & Konferens...
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping är en medlemsägd bransch- och marknadsföringsorganisation som samlar drygt 300 ca...
-
-
Gästbloggare
-