-
Många missnöjda med planeringen för flyget
Region Västerbotten är en av många som nu reagerar på regeringens hantering av planeringen för flygets kapacitet i Sverige.
Regionen vill att regeringen skall ta helhetsansvar för att säkerställa Arlandas kapacitet och funktion innan arrendetiden för Bromma flygplats löper ut 2038. Detta lades fram under arbetsutskottets sammanträde den 7 september i Umeå där de behandlade ett remissvar på rapporten ”Mer flyg och bostäder”. I den rapporten kommer Bromma flygplats att läggas ned år 2038. Detta i sin tur kan leda till att det skapas stor kapacitetsbrist.
”- Möjligheten till bra flygförbindelser är viktigt för Västerbotten. Länet utgör mer än en tiondel av hela Sveriges yta vilket innebär långa avstånd och restider. Tillgängligheten till marknader söderut är avgörande för tillväxt och utveckling på en rad områden och Arlanda har i det sammanhanget en strategiskt viktig betydelse. Regeringen måste därför säkerställa att det finns kapacitet även i framtiden”, säger Erik Bergkvist, regionråd i Västerbotten.
Man vill nu att regeringen tar ett snabbt beslut att genomföra utredningar och tillståndsprövning som behövs för att man kan bygga en fjärde landningsbana till år 2035.
Källa: Region Västerbotten
- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 45 -25
Mest under Destination, Konstateranden, beslut och rapporter samt Utmärkelser och initiativ
-
Nominerade till Grand Travel Award Ekoturismpriset 2026
Grand Travel Award Ekoturismpriset delas ut årligen till ett svenskt företag. Naturturismföretagen presenterar de tre nominerade.
-
Louise Bjurenvall ny Kommersiell chef på Resize Design
Resize Design som är specialiserade på unika inredningslösningar för hotell-/hospitalitysektorn har anställt Louise Bjurenvall
-
Debattartikel: Vi är eniga – här är satsningarna som stärker hela Sverige
En stor grupp politiker och representanter för näringslivet i Värmland kräver stärkt infrastruktur till, från och genom Värmland i en debattartikel
-
Stena Line köper Wasaline – säkerställer trafiken mellan Vasa och Umeå
Stena Line flyttar fram sina positioner i Östersjön genom att förvärva Wasaline och ta över driften av färjelinjen mellan Vasa och Umeå.
-
Business Region Gotland – ny samlad struktur för plats-, näringslivs- och destinationsutveckling på Gotland
Ett viktigt beslut för Gotlands framtid
-
1 800 artiklar i 70 länder – Visit Swedens globala marknadsföring erövrar världen (igen)
Världens rese- och turismbransch har verkligen uppmärksammat Visit Swedens marknadsföring av Sverige som besöksland för bättre hälsa och välmående
-
Borgviks Gård vinner Värmlands Turismpris 2026
Visit Värmland har utsett Borgviks Gård till vinnare av Värmlands Turismpris 2026 och Syrén Gastronomi till Årets Uppstickare 2025
-
Svensk Camping visar vägen med QualCamp – kvalitet, hållbarhet och innovation i fokus
En kvalitetsstämpel och ett gemensamt språk mot marknaden som visar att camping är en professionell bransch att räkna med
-
Jonas Siljhammar slutar som VD för Visita i sommar
Slutar efter åtta år men sitter kvar på posten fram till sommaren 2026
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Transport, In...
-
Säfsen satsar och investerar 80 miljoner i framtidens destination
Säfsen Resort i Fredriksberg i södra Dalarna genomför just nu sin största satsning någonsin. Tot...
-
+Katrineholm tar över det regionala uppdraget med Visit Sörmland
Nu står det klart att det blir näringslivs- och destinationsbolaget +Katrineholm som tar över ar...
-
Sveriges Bussföretag larmar om risk för akut bussförarbrist
Bussförarbristen riskerar att förvärras mer än tidigare befarat. Var tredje förare är idag över 60 år, samtidigt ...
-
-
Gästbloggare
-