-
Mer om brandfara, vatten- och foderbrist – Är informationen om eldningsförbud tillräcklig och anpassad?
Eldningsförbud har nu införts i stora delar av Sverige. I vissa län, Västra Götaland till exempel, har det uppgraderats till totalt eldningsförbud (alltså även i egen trädgård). Detta sprids flitigt på olika sätt, exempelvis i sociala medier och med skyltar på campingar och i naturreservat. Dock är detta alltför ofta bara på svenska. Här kan alla inblandade, från länsstyrelser till kommuner och enskilda besöksnäringsföretag bidra med att komplettera med information på fler språk. Både utländska besökare och nyanlända missar annars lätt detta. Vi har fått flera rapporter om skyltning som bara är på svenska.
Visserligen har helgens regn lindrat det kritiska läget något på många platser. Enligt räddningstjänst och andra experter krävs det dock mycket stora mängder regn innan faran är över.
Vad kan ni göra hos er?
Fundera över vad ni i er organisation eller ert företag kan göra. Både för att förbättra informationen till besökare, såväl svenska som icke svenskspråkiga, och för att bidra på annat sätt. Det kan vara att supporta eller underlätta för räddningstjänst eller som vi rapporterade förra veckan – bidra med foder till lantbrukare.
Spara på vatten kan vara ett annat sätt. Många besöksmål med mångdubbelt fler personer i semestertid än på vintern har problem att få vattnet att räcka till. Ett exempel på detta är Gullholmen på västkusten som har cirka 130 året-runt-boende men den här veckan ska vattnet räcka till cirka 3.000 personer. Då tar vattnet helt enkelt slut på kvällskvisten när alla skall duscha och laga mat. Inte blir det bättre av att många båtar i gästhamnen använder ”dricksvatten” till att tvätta båtar och skölja av saltet från vattenskotrar och luftmadrasser. Alla behöver helt enkelt tänka till och dra sitt strå till stacken.
Hör gärna av er till redaktionen med rapporter om hur det fungerar hos er (eller inte), tips på vad man kan göra för att bidra, eller synpunkter och tankar, ris eller ros.
- Text: Jakob Norrby
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 -25
Mest om Destination, Tåg och Konstateranden/beslut/rapporter
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 5
Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan 2025 samlar Turismnytt anteckningarna från de olika seminarierna, här del 5
-
Västerås Cityfestival: ”Det bästa året hittills”
Årets Västerås Cityfestival blev en milstolpe. Med rekord i biljettförsäljning är den nu större än någonsin.
-
Vår Gård inviger Bistron & Köket – svensk‑fransk bistrokultur
Vår Gård i Saltsjöbaden fortsätter att utveckla sitt gastronomiska utbud med öppnandet av restaurangen Bistron & Köket,
-
Svenska Turistföreningen lovar hållbar turism från Ystad till Råneå
Svenska Turistföreningen gör det lättare att turista hållbart. Boendena välkomnar gäster att uppleva natur- och kultur utan att tynga jorden.
-
Svenska Musikmuseet i Västervik kan bli verklighet redan 2027
I januari startades ett finansieringsprojekt - Svenska Musikmuseet i Västervik. Ett halvår in är över hälften säkrad, vilket bådar gott för en invigning 2027.
-
Allt fler svenskar lånar till semestern – så kan du undvika fallgroparna
Trots höga levnadskostnader ökar svenskarnas resande – och fler än tidigare tar lån för att kunna åka iväg. Enligt en färsk undersökning från YouGov uppger 11 % av svenska resenärer att de finansierar...
-
Nästan var tredje svensk har testat nakenbad – Momondo listar stränder
Nakenbad är långt ifrån en udda företeelse. Momondo listar några av Sveriges mest uppskattade nakenbad.
-
Tutankhamon – The Immersive Exhibition passerar 10 000 besökare i Norrköping
Utställningen har lockat besökare från hela landet till Norrköping. Det visar på ett intresse för historia och destinationens kulturvärde.
-
Sverige växer som campingdestination i Europa – stark internationell trend
Sverige stärker sin position som en populär campingdestination i Europa. Enligt Svensk Camping ser bokningsläget bättre ut än förra året.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nästan var tredje svensk har testat nakenbad – Momondo listar stränder
Nakenbad är långt ifrån en udda företeelse i Sverige. En ny undersökning från hotell- och resesöksajten M...
-
Sverige växer som campingdestination i Europa – stark internationell trend
Sverige stärker sin position som en populär sommar och campingdestination bland europeiska turister. Enligt en fä...
-
Vår Gård inviger Bistron & Köket – svensk‑fransk bistrokultur
Vår Gård i Saltsjöbaden fortsätter att utveckla sitt gastronomiska utbud med öppnandet av Bistro...
-
Svenska Musikmuseet i Västervik kan bli verklighet redan 2027
Januari 2025 startades ett finansieringsprojekt – Svenska Musikmuseet i Västervik. Ett halvår in i projekte...
-
-
Gästbloggare
-