-
Naturvårdsverket – dagsturer allt populärare i sommarfjällen
En ny enkätundersökning från Naturvårdsverket fjällsäkerhetsråd visar att dagsturer blir allt populärare i de svenska sommarfjällen. Drygt sex av tio tillfrågade destinationsbolag och STF:s fjällstationer svarar att de bedömer att dagstursbesökare kommer att öka under de kommande fem åren.
Glädjande att nya grupper hittar till sommarfjällen
Dagstursbesökarna bor på hotell, fjällstationer eller motsvarande och gör dagsturer därifrån. De är ofta nya eller ovana besökare och sju av tio tillfrågade svarar att denna besöksgrupp har ökat under de senaste fem åren.
De tips och råd som Naturvårdsverket fjällsäkerhetsråd förmedlar är baserade på lång erfarenhet hos aktörer som är verksamma i fjällen och som ingår i Fjällsäkerhetsrådet. De handlar bland annat om hur man bäst planerar sin tur, vilka kläder man ska ta på sig, och hur mycket vatten och mat man bör ta med.
”Det är glädjande att nya besöksgrupper hittar till de svenska sommarfjällen. Dagsturer är ett bra sätt att lära känna fjällen som ny besökare. Förberedelserna är mindre omfattande men fortfarande viktiga för att göra upplevelsen positiv och trygg.” Säger Per-Olov Wikberg, samordnare vid Naturvårdsverket fjällsäkerhetsråd.
Information om enkätundersökningen
Den 10-30 juni genomförde Naturvårdsverket fjällsäkerhetsråd en undersökning riktad till fjällens destinationsbolag och STF:s fjällanläggningar. Bland annat ställdes frågor om besöks- och aktivitetsutveckling i sommarfjällen.
Sammanlagt besvarades enkäten av 22 VD:ar eller motsvarande. Bland destinationsbolagen fanns bland annat Sälen, Vemdalen samt Kiruna och bland STF:s fjällstationer de i Grövelsjön, Kebnekaise och Saltoluokta.
Utvecklingen skiljer sig mellan olika områden
Sex av tio tillfrågade bedömer att dagstursbesökare kommer att öka de kommande fem åren. Dagstursbesökare definieras i undersökningen som besökare som bor på hotell, fjällstation eller motsvarande och gör dagsturer därifrån. Sex av tio bedömer att nya och ofta ovana besökare kommer att öka de kommande fem åren. Sju av tio svarar att samma grupp har ökat de senaste fem åren.
Nu närmar sig fjällsommarens absoluta högsäsong. Under veckorna 29 till 31 tar de svenska fjällen emot cirka 70 000 unika besökare per dag koncentrerade till främst populära fjälldestinationer. Det visar analyser av mobildata från 27 representativa områden längs efter den svenska fjällkedjan.
”Utvecklingen skiljer sig mellan olika områden där till exempel delar av Jämtlandsfjällen förväntas få ett minskat antal besökare denna sommar. Beroende på de förändringar som STF genomfört för att minska störningarna på renar och renskötseln i området.” Säger Per-Olov Wikberg.
Att planera är viktigt för en säker fjällvistelse
De vanligaste misstagen som fjällbesökare gör enligt de som svarat, är att underskatta vädrets snabba skiftningar (fler än sex av tio), att överskatta mobiltelefonens täckning (drygt fem av tio) och att överskatta sin egen kondition (fyra av tio).
”Att planera är viktigt för en lyckad och säker fjällvistelse. Om de första fjällvandringarna blir lyckade kan det lägga grunden för ett livslångt intresse.” Avslutar Per-Olov Wikberg.
Ta del av enkätunderlaget här.
Här kan ni läsa mer om Naturvårdsverket på Turismnytt.
- Text: Naturvårdsverket
- Foto: Naturvårdsverket
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka 6 som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.
-
Regeringen – utredning föreslår handlingsplan för hållbara drivmedel
Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. April visar tillväxt i gästnätter trots en osäker omvärld.
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Den 30 maj öppnar besöksmålet Fenomenmagasinet igen i Linköping. Syftet är att främja intresset för naturvetenskap.
-
HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
Vill du vara med på HOUSE OF PEOPLE:s utvecklingsresa? Nu söker de en MICE säljare och en Bokning & Säljkoordinator.
-
2027 års Squaredance Convention kommer till Östersund
Nu står det klart att Östersund blir värdstad för Sveriges nationella Squaredance Convention 2027 den 6–9 maj.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025
Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen. Årets vinnare är ...
-
Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet
Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i et...
-
SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre
Inför sommaren 2026 lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya paketerade sommarupplevelser. Där boend...
-
-
Gästbloggare
-