-
Nöjesfältet återuppstår på Gröna Lund under 2019
Mellan 1924-1957 utkämpades en bitter strid mellan två tivolin på Djurgården, då det ambulerande ”Nöjesfältet” slog sig ner på parkeringsplatsen utanför Gröna Lund. Men vad som började som bitter konkurrens, slutade med bröllop. Denna osannolika kärlekshistoria skildras just nu på vita duken i filmen ”Eld & Lågor”. Som en homage till sin egen historia låter nu Gröna Lund ”Nöjesfältet” flytta in på en del av tivolit. Dock endast under säsongen 2019.
En av Gröna Lunds största ombyggnationer pågår
Den osannolika, men sanna, kärlekshistorien bakom de två konkurrerande tivolidirektörernas barn, Ninni Nilsson från Gröna Lund och John Lindgren från Nöjesfältet, skildras just nu på bio i långfilmen ”Eld & Lågor”.
Samtidigt pågår just nu en av Gröna Lunds största ombyggnationer i modern tid. En tredjedel av Gröna Lunds yta kommer under tre års tid att byggas om. För att till 2021 bjuda på både nya miljöer, spel, matupplevelser och en ny berg- och dalbana. Byggområdet innanför Tyrolerentrén kommer därför delvis att spärras av till säsongen 2019. Framför det bygger man upp ett tillfälligt tivoliområde. Vad passar då inte bättre än att som en homage till sin egen historia, låta det tillfälliga tivoliområdet förvandlas till ”Nöjesfältet” för en säsong.
”Det Gröna Lund som alla känner till idag formades av både Nöjesfältet och Gröna Lund genom John och Ninni. Därför känns det helt rätt att låta det som ändå måste bli ett tillfälligt tivoliområde, förvandlas till Nöjesfältet för en säsong. Jag hoppas att vi kommer kunna bjuda våra gäster på en häftig verklighetsflykt.” Säger Magnus Widell, VD på Gröna Lund.
- Text: Gröna Lund
- Foto: Gröna Lund
-
Andrea’s finalblogg: Det långsamma värdet i svensk besöksnäring
Svensk besöksnäring behöver en uppvärdering av sin betydelse för landets attraktionskraft och motståndskraft
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 50 2025
Mest under Destination, Tåg, Museer/utställningar samt Stöd/insatser/utmärkelser/initiativ
-
Krönika – Att utgå ifrån platsen – Kråksjö eller en godisbutik i centrala Stockholm
Gräv där ni står och fokusera på det ni har, det kan vara stadskärnan, en företeelse eller ett evenemang
-
Nu har BUBS öppnat sin konceptbutik – En ny reseanledning till Stockholm
Godisvarumärket BUBS har öppnat sin allra första konceptbutik, ”BUBS Sthlm”
-
Jag, konstnärinnan Lotte Laserstein – En personlig utställning på Kalmar Slott
Konstnärinnan Lotte Laserstein har under senare år fått en renässans. I vinter visas en utställning om hennes konstnärskap på Kalmar Slott
-
Spritmuseum ger 250 000:- till ny forskning om svensk alkoholkultur
Spritmuseum delar årligen (sedan 1998) ut stipendium för att främja forskning om svensk dryckes- och alkoholkultur
-
Göteborg kan inte låta bli, nu återuppstår namnet Göteborgskalaset
Göteborgs Kulturkalas byter namn och återtar det tidigare namnet Göteborgskalaset
-
First Camp fortsätter vintersatsa – förvärvar Camp Ripan i Kiruna
Fortsätter sin satsning på vinterturism
-
SkiStar samarbetar med OKQ8 för att minska gästernas klimatavtryck
SkiStar och OKQ8 vill göra det billigare att tanka förnybar diesel på vägen till fjällen
-
Bakslag för nattågstrafiken till Norrbotten
Trafikverket har aviserat att Norrbotten framöver ska trafikeras av ett nattåg, i stället för två som i dagsläget
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
SkiStar samarbetar med OKQ8 för att minska gästernas klimatavtryck
Transporterna till och från fjällen står för den största delen av fjällturismens klimatavtryck. ...
-
Bakslag för nattågstrafiken till Norrbotten
Trafikverket har aviserat att Norrbotten framöver ska trafikeras av ett nattåg, i stället för två som i d...
-
Krönika – Att utgå ifrån platsen – Kråksjö eller en godisbutik i centrala Stockholm
I veckan lyssnade jag på Linda Staafs och Linda Vismers webbinar där de ”nystar i” Turism året runt om att vi kan...
-
Nu har BUBS öppnat sin konceptbutik – En ny reseanledning till Stockholm
Lördagen den 13 december öppnade det svenska godisvarumärket BUBS öppnar sin allra första konceptbutik, ”...
-
-
Gästbloggare
-