-
Nordic Choice Hotels lanserar en klimatfond
Hotellkedjans klimatfond som lanseras i april är tänkt att finansiera utvecklingen av klimatvänliga lösningar för hotellindustrin med målet att skapa en grönare framtid. I samband med lanseringen av fonden erbjuder Nordic Choice Hotels sina gäster att bidra genom att avsäga sig städning under sin vistelse under konceptet Green Stay.
Transformationen mot en klimatneutral turismindustri
Att avstå städning ger en dubbelt positiv effekt. Dels genom att gästen bidrar med pengar in i klimatfonden och dels genom att städningen i sig genererar miljöpåverkan. I snitt över Nordic Choice Hotels alla hotell genererar varje rum som städas 23 liter vatten, energiförbrukning på 1 kwh och 6 ml kemikalier. Genom att avsäga sig städning bidrar därför gästerna i två steg till en mer hållbar värld.
“Våra gäster vill resa och träffas även i framtiden. Det är därför vårt mål att se till att det kan göras på det mest klimatvänliga sätt som är möjligt. Vi vill driva transformationen mot en klimatneutral turismindustri. Genom att göra vårt eget företag till ett grönare företag men också genom att investera i gröna lösningar för turismindustrin. Nu när vi lanserar vår klimatfond kan vi fortsätta driva hållbarhet inom besöksnäringen framåt.” Säger Harald Bjugstad-Holm, Hållbarhetsdirektör på Nordic Choice Hotels.
Investeringar i företag som utvecklar hållbara lösningar
Green Stay kommer att lanseras på kedjans hotell inom varumärkena Clarion Hotel, Quality Hotel och Clarion Collection Hotel i april. Inom Quality och Clarion Collection behöver gästen säga till för att få sitt rum städat. På Clarion behöver gästen frånsäga sig städning.
I och med det skänker Nordic Choice Hotels en summa pengar till fonden som dels kommer att fungera som en grund för kommande klimatprojekt inom Nordic Choice Hotels och dels genom investeringar i företag som utvecklar hållbara lösningar för turismbranschen.
“Vi vill hjälpa våra gäster göra smarta och hållbara val när det kommer till miljö och hållbarhet. Vi vill leda vägen, vara en rebell och en utmanare i branschen. Inte vänta på att EU kommer med nya klimat-tilltag. Vi vill istället driva utvecklingen av dessa. Lanseringen av en klimatfond och fortsatt fokus på hållbarhet är helt rätt för oss.” Säger Katalin Paldeak, Chief Operating Officer på Nordic Choice Hotels.
Hotellkedjan vill anpassa sig efter gästens behov
En tydlig trend och standard i branschen efter pandemin är att gästen själv får välja hur ofta man vill ha sitt rum städat. På Nordic Choice Hotels vill man anpassa sig efter gästens behov och genom det göra en bra sak och bidra till vår resa mot ett mer klimatvänligt företag.
Inom sitt hållbarhetsarbete har Nordic Choice Hotels bland annat tidigare i år sparat in drygt 1750 ton CO2 genom att uppdatera hela sin datorpark till Googles Operativsystem istället för Windows och därmed förlänga livslängden på datorerna.
- Text: Nordic Choice Hotels
- Foto: Lasse Olsson
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april
I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer
Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Sv...
-
-
Gästbloggare
-