-
Ny hotell- och turismlinje på gymnasium
Upplands Väsby Nya Gymnasium. VNG, kommer att starta hotell- och turismprogrammet under hösten 2016.
Så här skriver skolan om det nya programmet
Yrkesprogrammet som ger dig möjligheten att få hela världen som arbetsplats – inom en av världens snabbast växande branscher – turismnäringen.
Är du intresserad av att arbeta med människor, service och försäljning eller hotell och konferens? Hotell och turismprogrammet är ett yrkesprogram, där du efter din examen hos oss förväntas ha de kunskaper som krävs för att arbeta inom hotell-konferens och turismnäringen. En stor del av studietiden utför du på riktiga arbetsplatser (APL) så att du får lära dig branschen från grunden. Du kan även välja att efter utbildningen hos oss studera vidare inom yrkeshögskolan eller studera vidare på högskola om du lägger till de kurser som krävs för grundläggande högskolebehörighet under din gymnasieti
Utbildningen syftar till att utveckla kunskaper om service och bemötande, kommunikation, marknadsföring, försäljning och entreprenörskap. Utbildningen ska också utveckla elevernas förmåga att arbeta med planering, organisation och ekonomi. På turismprogrammet är de gymnasiegemensamma ämnena: engelska, historia, idrott och hälsa, matematik, naturkunskap, religionskunskap, samhällskunskap och svenska. Programgemensamma karaktärsämnen är aktiviteter och värdskap, entreprenörskap, konferens & evenemang, reception, reseproduktion & marknadsföring samt service och bemötande. Det första året är gemensamt, och inriktningen väljer du sedan inför åk 2.
Inriktningar
- Hotell och konferens.
Inriktningen hotell och konferens innefattar fördjupningskurser som konferens, reception, frukost och bufféservering samt våningsservice. - Turism och resor.
Inriktningen turism och resor innefattar fördjupningskurser som aktiviteter och upplevelser, hållbar turism, marknadsföring och försäljning.
Källa: VNG
- Text: Maria Lindqvist
- Hotell och konferens.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Mest om Destination, Museer och utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Norrland från december 2026 till 2028.
-
Fullsatt – Visit Värmlands välbesökta dejtingevent i Malmö
Visit Värmlands dejtingsatsning för att motverka ensamhet väckte engagemang. När det genomfördes var det rekordstort intresse.
-
Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste
Lars-Börje ”Bulan” Eriksson tror i denna replik att han och Visita kan vara överens om att det är en ny finansieringsmodell som behövs
-
Sverige saknar en modern mötesplats för eventbranschen – nu lanseras Sweden Event Expo
Sweden Event Expo är den nya mötesplatsen för utvalda leverantörer och särskilt inbjudna beslutsfattare i ett nytt fokuserat format
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Flera entreprenörer har de senaste åren valt att investera och utveckla nya besöksverksamheter på Kinnekulle. All...
-
-
Gästbloggare
-