-
Ny konferenschef, Uppsala Konsert & Kongress
Uppsala Konsert & Kongress, som driver Uppsala kongresshall, har anställt en ny konferenschef. Hon heter Gabriella Gullberg.
”- Vi hade många väldigt kompetenta sökande med stor och bred erfarenhet från branschen. Det visade sig dock under intervjuer och tester att den största stjärnan redan fanns hos oss! Jag ser verkligen fram mot att få in Gabriella i den högsta ledningen”, säger Lena Åberg Frisk, vd och konstnärlig ledare på UKK .
Gabriella Gullberg har en lång erfarenhet från mötes- och hotellindustrin. Hon har arbetat som bokningschef på Sigtuna meetings, arbetat i många år utomlands inom Choice International och Radisson. Sedan 2013 har Gabriella jobbat som projektledare på konferensavdelningen på Uppsala Konsert & Kongress.
En av världens högst rankade kongresshall
”- Det är omöjligt att inte vilja vara med och utveckla en av världens högst rankade kongressanläggningar”, säger Gabriella. Hon fortsätter:”- UKK är ett levande allkonsthus med oändliga möjligheter. Det ska bli helt fantastiskt att få driva arbetet med att vidareutveckla möteskonceptet i huset, men också att se till att UKK fortsätter bidra till Uppsalas starka besöksnäring”.
Gabriella Gullberg tillträder som konferenschef på Uppsala Konsert & Kongress 4 september.
Om Uppsala Konsert & Kongress
Uppsala Konsert & Kongress, UKK, hade under år 2016 535.000 besökare – en ökning med 15%. Man genomförde 550 möten, mässor och företagsevenemang och drygt 68.000 gäster.Källa: Uppsala Konsert & Kongress
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Mehdi Bagherzadeh
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
-
Gästbloggare
-