-
Ny Vd, ICEHOTEL
ICEHOTEL i Jukkasjärvi har fått en ny Vd – Christophe Risenius.
Christophe har 30 års erfarenhet från hotellbranschen i flera olika roller, bland annat som resort manager på lyxhotellet One & Only Resorts på Maldiverna och som hotellchef i franska Alperna. Senast kommer han från rollen som Chief Operating Officer för Langley Hotels & Resorts. Här var han ansvarig för driften av 13 hotell över hela världen.
Han är född i Frankrike men har bott i Sverige i tio år med sin familj.
”- Jag besökte Icehotel med min fru i januari 2008 och vi hade en fantastisk upplevelse. Helheten av iskonceptet, servicen, maten och aktiviteterna i den vackra naturen gav Icehotel en speciell plats i våra hjärtan. Vi har sedan dess följt utvecklingen med en önskan att en dag återvända. Det är en speciell plats på världskartan med ett unikt koncept levererat av ett fantastisk team i en oslagbar miljö som borde stå på allas ”bucket list”, säger Christophe.
”- Vi är mycket glada att ha rekryterat Christophe Risenius som VD för Icehotel. Han har en bred gedigen internationell erfarenhet av högprofilerade hotell som passar mycket bra med våra gäster och den profil vi behöver för att fortsätta utveckla Icehotel”, säger styrelseordförande Mats Svensson.
Christophe Risenius tillträder rollen som VD i september 2017. Tidigare Vd Yngve Bergqvist kommer att fortsätta arbeta i koncernen med att expandera konceptet Icebar by Icehotel som idag finns i London, Stockholm och i Köpenhamn.
”- Min förhoppning är att Icehotel ska bli en lika uppskattad destination på sommaren som på vintern och att möjligheten att få uppleva Icehotel oavsett årstid ska attrahera nya målgrupper av gäster men också ge anledning att återvända för att uppleva något helt nytt under en annan tid på året”, avslutar Christophe.
Källa: ICEHOTEL
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: ICEHOTEL
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
Mest under Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter (plus några aprilskämt från branschen längst ned för den som är nyfiken)
-
Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor
r360 samlade kunder och partners till kundträff i Stöten för nätverkande och utbyte av erfarenheter men även till workshops för att bidra till framtida utveckling
-
Finnair har lanserat en ny flyglinje till Umeå
I mars lanserade Finnair en flyglinje mellan Umeå och Helsingfors via Vasa. Tillgängligheten förbättras i båda riktningar.
-
Utländska turister spenderade 121,7 miljarder i Sverige 2025
Sveriges turismexport är en ljuspunkt i svensk export 2025, med en ökning på närmare 8 procent jämfört med 2024.
-
Här är vinnarna i Culinary Hotel Awards 2026
Den 23 mars samlades hotellbranschen på Berns i Stockholm för Culinary Hotel Awards 2026.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Publikrekord gav många övernattande besökare till Halmstad
Det blev publiksuccé i helgen när handbollslagen gjorde upp om guldet under ATG Svenska cupen Final4 på Halmstad ...
-
Ny trendspaning från Visit Sweden visar ett förändrat resebeteende
I en tid präglad av geopolitisk oro, ekonomisk osäkerhet och snabb teknikutveckling förändras människors syn på r...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor
Sammanfattning av r360 Kundträff 2026 i Stöten Den 24–25 mars 2026 samlades representanter från ...
-
-
Gästbloggare
-