-
Ny ordförande och VD, Scandinavian Mountains Airport
Arbetet med att skapa en ny flygplats i Sälen går vidare, nu har man anställt både en ny VD och en arbetande styrelseordförande i bolaget Scandinavian Mountains Airport AB.
VD blir Brett Wiehart. Han har lång erfarenhet av chefsposter inom flygbranschen. Han har varit stridspilot, utbildningschef och flyglärare inom Flygvapnet och arbetat som flygplatschef vid Ängelholm/Helsingborg flygplats.
”- Jag har under hösten påbörjat arbetet och dialogerna med ett antal internationella och nationella flygbolag, och de ser besöksregionen Scandinavian Mountains och det stora utbudet av aktiviteter som en mycket intressant destination att flyga på”, säger tillträdande VD Brett Weihart.
Arbetande styrelseordförande blir Christian Ziese.
”- I det utvecklingsläge vi befinner oss i just nu med Scandinavian Mountains Airport är det ett absolut måste att knyta expertkunskaper kring etablering och drift av flygplats och den internationella flygmarknaden till oss”, säger nuvarande VD i Scandinavian Mountains Airport AB, Charlotte Skott.
”- Brett och Christian har mångåriga kunskaper, erfarenheter och de nätverk som behövs inför öppning av vår kommersiella flygplats i december 2017”, avslutar Charlotte.
Charlotte Skott kommer som tidigare att fortsätta att arbeta i organisationen med övergripande struktur- och utvecklingsfrågor, via Scandinavian Mountains AB. Den nya flygplatsen och handelsområdet, är en av de viktigaste byggstenarna för att utveckla den tunga besöksnäringen i regionen för internationella och nationella målgrupper, via tillgänglighet och ett ökat utbud.
Källa: Scandinavian Mountains AB
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Scandinavian Mountains AB
-
Vy flygbussarna lanserar Sveriges första kommersiella elbusslinje till Arlanda
Som första kommersiella aktör i Sverige har Vy flygbussarna lanserat en elbusslinje mellan Cityterminalen och Arlanda flygplats.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 -25
Mest under Destination, Boende samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Countryside Hotels – ny ordförande och reseprofil i styrelsen
Ledarskapet på Countryside Hotels förstärks med Malin Västerteg som ny ordförande och Lottie Knutson som ny styrelsemedlem.
-
Visita – en nedgång för hotellmarknaden i april
Totalt minskade logiintäkterna för hotellmarknaden under april med 9 procent enligt Visita. ”Påskeffekter” påverkade resultatet.
-
Strömma – Våren spirar på historiska Birka
Våren är här, och det är dags att upptäcka Birka. Strömmas turbåtar tar besökare till ön som bjuder in till upptäcktsfärder och evenemang.
-
Med hotell- och resortsystemet Moder får du allt i ett – Läs hur!
Ett modernt, intuitivt bokningssystem utformat för att förena alla verksamhetsområden i en intelligent plattform
-
Destination Jönköping satsar på ett stärkt värdskap
Nu nylanserar Destination Jönköping sin turistwebb, utbildar fler InfoPoints och tar fram inspirerande filmer om värdskap.
-
Madeleine Brehmer och Caroline Cederblad är Årets kvinnor i besöksnäringen
Visitas utmärkelse "Årets kvinna i besöksnäringen" tilldelas Madeleine Brehmer och Caroline Cederblad, ägare av familjeföretaget Sabis.
-
Sjuhäradsrundan har invigts – ny regional cykelled i Västsverige
Den 9 maj invigdes Sjuhäradsrundan, en ny regional cykelled i Västsverige som bjuder på skogar, sjölandskap och landsbygd.
-
SJ och SkiStar samarbetar – fler ska kunna välja tåg till fjällen
SJ och SkiStar inleder ett samarbete för att få fler att välja tåget till skid- och sommarsemestern i de svenska fjällen.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – upplev Sverige och Bara bada bastu
I vår tar den heta bastukulturen plats i rampljuset inför hela Europa. Med låten Bara bada bastu bjuder gruppen K...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende samt Konstate...
-
Två tyska kryssningsfartyg kommer till Härnösand och Höga Kusten
De två tyska rederierna Phoenix Reisen och Hapag Lloyd kommer till Härnösand i år. Därmed blir det totalt åtta kr...
-
Sjuhäradsrundan har invigts – ny regional cykelled i Västsverige
Den 9 maj invigdes Sjuhäradsrundan, en ny regional cykelled som bjuder på fina upplevelser genom...
-
-
Gästbloggare
-