-
Nyanlända ungdomar lär sig guida på Vasamuseet
Under november och december har ett antal ungdomar som anlände till Sverige under 2023 deltagit i Vasamuseets pedagogiska projekt Unga visar Vasa. Projektet avslutas med att eleverna blir Vasa-guider för en kväll.
”Syftet är att eleverna ska lära känna Vasamuseet och Sveriges historia genom att arbeta praktiskt med flera ämnen samtidigt. I det här fallet historia, svenska och textilslöjd.” Berättar Emilie Börefelt, som är pedagog på Vasamuseet och projektledare för Unga visar Vasa. ”Vi fokuserar på vad fynden från skeppet kan berätta om en annan tid och dess människor. Lektionerna, som alltså är både praktiska och teoretiska, gör vi i nära samarbete med klassen och klassläraren.”
Har fått välja en aspekt av historien om Vasa att arbeta med
Det är femte gången som Vasamuseet arrangerar projektet Unga visar Vasa tillsammans med en skola. Det här året är det elever från en så kallad startgrupp på S:t Botvids gymnasium som lärt känna berättelsen om Vasa. Tillsammans med sin lärare och forskare och pedagoger på Vasamuseet.
Eleverna har själva fått välja en aspekt av historien om Vasa att arbeta med och ett föremål ur samlingen. Kring det skriver var och en sitt eget guidemanus.
Onsdagen den 4 december var det avslutning på Vasamuseet. Då fick ungdomarna chansen att visa vad de lärt sig under projektets gång. Genom att guida sina anhöriga och vänner runt skeppet Vasa.
Ett sätt att lära sig om historia och träna på att tala inför publik
Denna termins tema i projektet var Vardagsliv och lagning av kläder då och nu. Temat har en direkt bäring till Vasamuseets dräkt- och textilforskning, varför även Vasamuseets dräkt- och textilforskare Anna Silwerulv varit involverad. Tillsammans med pedagogern ledde hon en praktisk workshop på museet för klassen där de fick pröva att laga kläder enligt ett sätt som Anna Silwerulv i sin forskning sett var vanligt på kläder som hittats på skeppet Vasa.
”Unga visar Vasa är ett lekfullt och förhoppningsvis intresseväckande sätt för elever att lära sig mer om historia och träna på att tala inför en publik. Vi märker att engagemanget hos eleverna ofta tänds i de praktiska momenten och i det situerade lärandet. Vi är så imponerade av hur mycket eleverna har lärt sig och hur de har gjort berättelsen om skeppet Vasa till sin egen.” Avslutar Emilie.
Här kan ni läsa mer om Vasamuseet på Turismnytt.
- Text: Vasamuseet
- Foto: Catrin Rising/Vasamuseet/SMTM
-
Biancas Trendrapport 2026 – Måltidsturismens stora genombrottsår
I detta uttömmande blogginlägg siar Bianca Brandon-Cox om framtiden…
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 47 2025
Mest under Destination, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden
-
Restaurangfamilj lanserar Food Family – Service Inifrån och Ut
Food Family är ett nytt samlingsnamn med några av Sveriges mest uppskattade restauranger, mötesplatser och hotell.
-
Vasamuseet och Lidl Sverige samarbetar för att stötta skeppet Vasa
Skeppet har överlevt i snart 400 år – men nu behöver hon ny stöttning. Vasamuseet och Lidl Sverige samarbetar för det ändamålet.
-
Swedavia – Arlandas tillgänglighet behöver stärkas
Stockholmsregionens antal flygförbindelser har minskat mellan åren 2023 och 2025. Det visar årets rapport från Copenhagen Economics.
-
Moder-Bokun-partnerskapet – En ny definition av upplevelsedriven gästfrihet
Partnerskapet möjliggör att förena rumshantering, upplevelser och global distribution i ett enda sömlöst flöde
-
Johanna Hemming blir ny vd för Visit Dalarna
Tillträder den 1 mars 2026
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – oktober 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild av besöksnäringen. Utvecklingen för destinationen fortsätter att vara positiv.
-
Upplevelser som utvecklar platser – slutkonferens för Interreg-projektet Upplevelsenäring
Projektet har varit ett gränsöverskridande samarbete mellan Trollhättan, Lysekil och Fredrikstad
-
Starkt bokningstryck inför SkiStars säsongsöppning – rekordintresse för jul och nyår i fjällen – uppdaterad
Gynnsam kalender som ger många skiddagar på få semesterdagar i jul och nyår märks i bokningsläget på Skistars destinationer
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer
Gästerna säger att de älskar din plats, men när du googlar ditt eget företag syns du inte. Samtidigt pratar alla ...
-
Biancas Trendrapport 2026 – Måltidsturismens stora genombrottsår
Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario base...
-
Starkt bokningstryck inför SkiStars säsongsöppning – rekordintresse för jul och nyår i fjällen – uppdaterad
SkiStar går in i vintersäsongen med ett rekordstort intresse för jul- och nyårsresor till fjällen. Den gynnsamma...
-
Johanna Hemming blir ny vd för Visit Dalarna
Nu är det klart att Johanna Hemming från och med den 1 mars 2026 blir ny vd för destinationsbolaget Visi...
-
-
Gästbloggare
-