-
Nyaste lägenhetshotellet har allt man behöver
I början av veckan invigdes Stockholms senaste hotelltillskott som inte ligger i Stockholm och det är inte ett hotell (åtminstone inte i vanlig mening). Det är ett bolaget Forenum som öppnar det nya lägenhetshotellet.
Många av Stockholms hotell tar man sig inte till från Centralen på mindre än 20 minuter trots att de ligger i Stockholms stad men till Forenom Aparthotel Stockholm South som ligger i Huddinge (Flemingsberg) tar det bara 19 minuter med pendeln. Inom synhåll och gångavstånd ligger både Karolinska Huddinge sjukhus, Södertörns Högskola och Ica Maxi. I samma hus ligger Medfit, Stockholms största rehab- och träningscenter. Här finns det inget hotell förutom det nya lägenhetshotellet.
Lägenhetshotellet erbjuder ett extra hem
Lägenhetshotellet har över 200 rum i olika storlekar, men gemensamt för alla rum är att de har pentry. Sviterna med upp till fem-sex bäddar har även tvättmaskin och torktumlare. I byggnadens bottenplan finns även ett stort gym. Här finns alla förutsättningar för ”long-stay” med andra ord – men rummen kan även bokas för en natt. I samma hus finns Medfit, Stockholms största rehab- och träningscenter, och det är gångavstånd till Ica Maxi.
Målgruppen är långtidsboende gäster
Målgruppen är i första hand företag som har personal som behöver boende för en längre period. Det finns dock även stort intresse bland privatgäster som behöver exempelvis matlagningsmöjligheter eller vill hålla kostnaderna nere vid sin Stockholmssemester.
Forenom som är företaget som ligger bakom satsningen på det nya lägenhetshotellet har sedan tidigare två mindre lägenhetshotell i Solna och Bromma, norra Stockholm. Företaget jobbar också mycket med att hjälpa företag att hitta boende i samband med större projekt där man har inhyrd personal som kräver mer långsiktiga boendelösningar än vanligt hotellboende.
Innan 2017 är slut kommer Forenom att ha mer än fördubblat sitt boendeutbud i Sverige, från 150 till 450 lägenheter.
Läs mer om bolaget Forenom här.
Läs också artikeln:
Så möter vi efterfrågan på lägenhetshotell
Källa: Forenum
- Text: Jakob Norrby
- Foto: Forenom
-
Sverige stärker sin attraktionskraft som turistland i Global Soft Power Index 2026
Sverige placerar sig på plats 13 globalt och behåller sin position som Nordens starkaste nation inom soft power
-
Destination Läckö-Kinnekulle i toppskiktet när svenskarna rankar Sveriges resmål
I den nationella undersökningen Resa i Sverige 2025 hamnar Läckö-Kinnekulle på plats 6 av totalt 42 destinationer i Sverige
-
Nordfjord Hotell visar vägen: smart energistyrning och digital gästresa ger mer tid till gästen
Med hjälp av Invite har hotellet effektiviserat sina rutiner, minskat energiförbrukningen och frigjort värdefull tid som nu kan läggas på värdskap och upplevelser
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 4 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter och Stöd/Insatser/Initiativ/Utmärkelser
-
Polska vinterresenärer upptäcker Skellefteå
Genom Ryanairs linje mellan Gdansk och Skellefteå har polacker fått möjlighet att upptäcka Skellefteå och allt som erbjuds där
-
Visita: Fortsatt ökning på hotellmarknaden i december
Antalet belagda hotellrum ökade med knappt 8 procent jämfört med motsvarande månad 2024
-
Utländska besökare och turism – Sveriges fjärde största tjänsteexport: +39% sedan år 2019
Utländska besökare spenderade 93,3 miljarder i Sverige på nio månader
-
Sälen efter snöfallet – starka förutsättningar inför sportlovet och ända fram till påsk
Djup snö i Sälen ger goda förutsättningar för fin skidåkning nu och resten av säsongen
-
Trender inom turism – Går det förutsäga framtidens resande?
Robert Pettersson om framtidens resande och alla dessa trendrapporter som kommer runt årsskiften
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – december 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild baserad på data. December visade en positiv utveckling med hög beläggning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Trender inom turism – Går det förutsäga framtidens resande?
Ska vi tro svensk och internationell forskning kan man förutsäga framtidens resande, även om det bör ske me...
-
Destination Sigtuna rekryterar Kristina Pernevill som ny marknads- och kommunikationschef
Destination Sigtuna stärker sin organisation och rekryterar Kristina Pernevill till rollen som marknads- och kom...
-
Visit Sweden vill locka turister med klassisk, svensk tristess
Visit Sweden fortsätter att marknadsföra Sverige som turistland med humor. Nu vill Visit Sweden locka hit...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – december 2025
Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och ...
-
-
Gästbloggare
-
