söndag 15 mars 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis
    • Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
    • Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
    • Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
  • Platsannonser:
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Collage av medverkande på Spritmuseum Talks skapat mha ChatGPT
    2026-02-28 12:04

    Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks

    Samtidigt som unga dricker mindre än tidigare och nykterhet har blivit trend, är alkohol en av våra mest laddade vardagsvanor. Hur vi dricker, eller avstår, hänger nära samman med frågor om kön, klass, kontroll och gemenskap. I vårens samtalsserie Spritmuseum Talks undersöks hur våra vanor speglar både individuell frihet och samhällets krav på självbehärskning.

    Nu släpper Spritmuseum vårens program för den återkommande samtalsserien Spritmuseum Talks. Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.

    – Alkohol är aldrig bara en dryck. Det är en kultur som rymmer frågor om makt, frihet, tillhörighet och kontroll. Med Spritmuseum Talks vill vi samla olika röster för att undersöka vad våra föreställningar om drickande säger om samhället vi lever i, säger Hanna Elmberg, pressansvarig på Spritmuseum.

    Under våren medverkar bland andra Anna Björklund, Julia Frändfors, Alexander Dominici, Emilie Roslund, Josefin de Gregorio, Edward Blom, Måns Wadensjö, Ann Heberlein, Åsa Beckman och Maria Maunsbach.

    Inför internationella kvinnodagen
    Mammarollen, vinet och kraven – 3 mars

    Inför internationella kvinnodagen anordnas ett samtal om moderskap, frihet, skuld och alkohol. Anna Björklund, Julia Frändfors, Alexander Dominici och Josefin de Gregorio möts under ledning av journalisten Emilie Roslund.

    Samtalet utforskar bilden av den ”goda modern” och de krav på självkontroll som fortfarande präglar moderskapet. Inte bara när det gäller drickande, utan i livets alla delar. Varför är toleransen för mäns berusning ofta större än för kvinnors? Och varför förväntas mödrar symbolisera disciplin i en kultur där vin samtidigt marknadsförs som belöning och egentid?

    3 mars 18.00, Djurgårdsstrand 9.

    Fler samtal under våren

    Berusning som kulturarv – 24 mars

    Måns Wadensjö modererar ett samtal med Kalle Lind, Ann Heberlein och Isabelle Ståhl om varför människor har druckit i tusentals år. Hur har ruset påverkat kultur, politik och idéhistoria?

    Njutning och lidande – 22 april

    Åsa Beckman modererar ett samtal om hur dryck, njutning och lidande hänger samman och varför de så ofta är tätt sammanflätade. I panelen sitter bland annat Maria Maunsbach, aktuell med boken En magisk man (2025).

    Det stora nordiska dryckesmötet – 28 april

    Edward Blom är en av deltagarna i ett panelsamtal om likheter och skillnader i nordisk dryckeskultur och hur kulturhistoria, klimat och identitet format våra nordiska dryckesvanor.

    Hur blev marknadsföring konst? – 12 maj

    Joanna Sundström, grundare av Stockholm Art Week, leder ett samtal om hur gränsen mellan det kommersiella och det kulturella har suddats ut och vilken roll alkoholen har spelat i den utvecklingen. Samtalet tar avstamp i aktuella utställningen Absolut Absolut – a spectacular marketing story.

    Bokas på spritmuseum.se

    Om Spritmuseum Talks

    Spritmuseum Talks är ett återkommande samtalsformat som hålls på Spritmuseum i Stockholm. Serien samlar röster från kultur, journalistik och forskning för att diskutera alkoholens roll i samhället – historiskt, kulturellt och i samtiden. Efter varje samtal fortsätter kvällen med After Talk där museets utställningar öppnas upp för vidare diskussion.


    Om Spritmuseum

    Museum, konsthall, provningsrum, mötesplats, bar, restaurang, uteservering och butik. Välkomna till Spritmuseum i Galärskjulen på Djurgårdsstrand i Stockholm.

    Mer om Spritmuseum på Turismnytt

    Detta är en artikel i samarbete med Spritmuseum
    • Text: Spritmuseum
    • Foto: Collage skapat med hjälp av ChatGPT - Fotografer: Dan Kullberg, Gunilla Kinn, Alexander Mahmoud, Mira Wickman, Mondial, Knut Koivisto, Kajsa Göransson, Per Englund, Pierre Björk och Studio Irika
    Tweet
  • Vy Tåg klippkort
    2026-03-14 10:55

    Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis

    Gäller för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo via Karlstad

  • När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
    2026-03-13 14:44

    Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross

    När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.

  • 2026 har inletts mycket starkt inom samtliga centrala hotellnyckeltal i Göteborg.
    2026-03-13 13:48

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.

  • Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
    2026-03-13 11:25

    Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige

    Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år

  • Daftö Resort i Strömstad har nyligen utsetts till en av de absolut högst klassade campingplatserna i Europa 2026 av tyska ADAC.
    2026-03-11 20:42

    Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026

    Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.

  • Konstutställning på Pater Noster - besöksnäring
    2026-03-09 05:28

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26

    Mest under Destination, Boende och Evenemang

  • Den 11–12 april 2026 samlas intresserade på Tylebäck för det nya evenemanget Halmstad Outdoor Weekend.
    2026-03-08 20:36

    Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend

    Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.

  • Strandvillan Lysekil har anslutit till Svenska Turistföreningen
    2026-03-08 17:57

    Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden

    Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell

  • Karin Riddar har precis tillträtt tjänsten som strateg för möten på Destination Östersund. Här ses hon tillsammans med VD Mikael Jonsson.
    2026-03-08 16:00

    Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser

    Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.

  • Under flera år har Sörmlands 100 lockat löpare från hela världen. Naturturism i form av terränglöpning är populärt i Nyköping.
    2026-03-08 15:18

    Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping

    Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Västmanlands Turismdag 2026
      2026-03-16
      • Fagersta
      • regionvastmanland.bmc.nu
    • Besökskraftsdagen 2026 (Region Stockholm) – Fullbokat
      2026-03-17
      • Stockholm
      • sv-se.eu.invajo.com/event/regionstockholm/besokskraftsdagen2026///invite
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-03-17
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningdenmaltidsintresseradeglobalaresenaren173
    • Ö- och Skärgårdsriksdag
      2026-03-18
      • Stockholm
      • skargardarna.se/2026/01/23/o-och-skargardsriksdag-2026/
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Spritmuseum Talks: berusning som kulturarv
      2026-03-24
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-berusning-som-kulturarv/?date=2026-03-24
    • Turistrådet Utbildning: Hur restauranger kan utvecklas inom måltidsturism för att möta den internationella marknaden
      2026-03-24
      • Digitalt
      • app.bwz.se/vastsverige/b/v?event=212&ucrc=32BDDE7C17
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-03-08 17:57

      Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden

      Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...

    • 2026-03-07 15:47

      Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago

      Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...

    • 2026-03-08 10:38

      Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring

      För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...

    • 2026-03-09 05:28

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet