-
Nyöppnade gästupplevelser på spahotellet Torekov Hotell
Nu har Torekov Hotell öppnat dörrarna till alla faciliteter som har byggts och renoverats under 2019.
Idag kan gästerna njuta av ett större spa, en ny lounge och relaxavdelning, nyrenoverade hotellrum, en ny möteslokal och ett nybyggt bastuhus med massagepool och kalldopp. Byggnationerna är en investering på totalt 18 miljoner kronor.
En ombonad miljö
Den 200 kvadratmeter nybyggda loungen är en ombonad miljö med bland annat bibliotek, eldstad och panoramafönster mot terrassen. Loungen fungerar både som relaxavdelning för hotellets spagäster och som en förlängning av hotellets väl omskrivna restaurang Bistron.
”Investeringarna i vårt spa och gästmiljöerna är ett stort lyft både för våra gäster och för oss medarbetare. Nu är vi mer stolta än någonsin över vår fantastiskt fina produkt. Vi hoppas att de här satsningarna ska få fler att upptäcka hur underbart det är i Torekov, året runt.” Berättar platschef, Anna Löwenhielm.
Har varit efterlängtad
På innergården har man byggt ett bastuhus med tillhörande chambre separée och en varm massagepool. Dessutom har den stora utomhuspoolen åretruntanpassats så att gästerna kan ta ett kalldopp på vintern. Sedan tidigare finns även två varma japanska utomhusbad.
”Utbyggnaden har varit efterlängtad, för efterfrågan på spa och avkoppling är stor, särskilt om helgerna.” säger Anna Löwenhielm. ”Vi har strävat efter att skapa en miljö där du som gäst vill landa med en god bok efter långpromenaden. Ett ombonat rum som skänker vila, lugn och harmoni.”
Klart för incheckning är 16 nydesignade hotellrum i huvudbyggnaden. Även hotellets åtta sviter har fått ett ansiktslyft. Renoveringarna av rummen fortsätter under 2020.
- Text: Torekov Hotell
- Foto: Torekov Hotell
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
När sportlovsveckorna nu är i full gång på de svenska fjälldestinationerna ställs logistik och gästupplev...
-
Mikael på Invite svarar på frågor om den digitala gästresan
Vad gör dig till rätt person i din position? Min styrka är att jag förstår besöksnäringen från ...
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm, Arbetets museum i Norrköping och Röhsska museet i Göteborg ...
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Vi på Turismnytt var lite nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så vi skick...
-
-
Gästbloggare
-