-
Nytt område växer fram på Liseberg
Säsongen hann nästan inte ta slut förrän nästa års nyheter presenterades på Liseberg.
Under de kommande två åren satsar nöjesparken 250 miljoner kronor på att erbjuda nya attraktioner och på att utveckla det stora området runt attraktionen Balder.
År 2017 kommer besökare att kunna åka Europas högsta Gyro-Swing attraktion.
År 2018 har Europas längsta Dive Coaster premiär. Området får då också nya butiker, spelmöjligheter och en restaurang.
För att skapa hela området har inspiration hämtats från nordiska myter och legender, de nya attraktionerna heter till exempel Loke och Valkyria.
Loke är en lömsk och smart jätte i Asgård som gjorde upp planer på att mörda den godaste och mest älskade guden Balder. I den här attraktionen sitter besökaren med benen dinglandes i en roterande gondol som pendlar upp till 120 grader 42 meter upp i luften.
Valkyria är en berg- och dalbana med vertikalt första drop. Där sitter besökaren i ett tåg med benen dinglandes fritt upp till 47 meter upp i luften i 45 graders lutning. När man är högst upp så stannar vagnen upp och blir hängandes innan den åker 50 meter rakt ner i en tunnel under marken i 105 km/h. Namnen Valkyria var ett sorts väsen i den nordiska mytologin som förde stupade krigare från Midgård till livet efter detta.
Dessutom får området nyheter inom shopping, spel och restaurang. Allt följer konceptet som hämtat inspiration från nordiska myter och legender.
”- Det finns fantastiska berättelser att inspireras av i vår historia”, säger Lotta Carlsbogård som är ansvarig för konceptutveckling på Liseberg.
Källa: Liseberg
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Liseberg
-
Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis
Gäller för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo via Karlstad
-
Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Vilken kunskap saknas för att möta efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platse...
-
-
Gästbloggare
-