-
Nytt utemuseum som beskriver kultur och historia på Ivö Klack
Nu står utemuseet på Ivö Klack färdigt på norra spetsen av Skånes största ö – Ivön. Något som har varit planerat ända sedan naturreservatet bildades för några år sedan.
Utemuseet på Ivö består av 20 betongskyltar med illustrativa bilder och texter som beskriver områdets kulturhistoria, geologi och naturvärden. De flesta skyltarna finns utmed den gula slingan som går runt det gamla kaolinbrottet och längs sjöstranden i reservatets norra del.
Från hajar och dinosaurier till kaolinbrytning och torpare
Med skyltarna kan du göra en lång tidsresa som börjar med hajar och vattenlevande dinosaurier som har lämnat spår efter sig i de rika fossillämningarna i reservatet.
Vi får även en inblick i Iföverkets 100-åriga epok med kalk- och kaolinbrytning, samt möjlighet att bekanta oss med några av torparna som levt och verkat här. Iföverkens industrimuseum har varit drivande och bidragit med mycket material tack vare sin långa historia på platsen.
”Utemuseet på Ivö är ett stort samarbetsprojekt som engagerat flera lokala föreningar på och kring Ivö.” Berättar Marit Hedlund, naturvårdsförvaltare vid Länsstyrelsen Skåne.
Mer information hittar ni på Iföverkens industrimuseums hemsida här.
- Text: Länsstyrelsen Skåne
- Foto: Tommy Svensson, Iföverkens industrimuseum
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 52 2025
Mest om Boende, Flyg, Tåg samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Visit Sweden listar nyheter och upplevelser i Sverige 2026
Rävsafari, vintersim, glamping och jubileer är några exempel
-
A-Train välkomnar EQT som ny långsiktig ägare
A-Train AB är infrastrukturförvaltare av Arlandabanan och tågoperatör av Arlanda express
-
SJ slutar sälja Vys tågavgångar Stockholm-Karlstad-Oslo (uppdaterad med kommentar från SJ 29/12)
Hmm, man kan fundera på SJs bevekelsegrunder...
-
Digitalisering lyfter fram dolda kulturarv – nytt samarbetsprojekt startar 2026
Ska levandegöra kulturarvet i sydostregionen (Kalmar och Karlskrona)
-
Höga Kusten står värd för Placebranders Day i september 2026
Samlar alla som jobbar med platsutveckling och platsmarknadsföring i Höga Kusten 3-4 september 2026
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 51 2025
Mest under Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Visit Sweden har svaret: Hetast just nu – Midsommar (och jul…)
Visit Sweden har listat vilka sidor på sin globala sajt visitsweden.com som just nu har flest besökare
-
Svensk Handel: Husdjur, lego och tid tillsammans – det här önskar sig svenskarna i julklapp
Svensk Handel kan med nya siffror visa vad såväl barn som vuxna helst vill se under granen
-
Norrköping lättare att boka nästa år och Halmstad är redan igång
Plattformen GoTo HUB som redan används av flera destinationer blir nu också tillgänglig i Norrköping
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 51 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...
-
Visit Sweden har svaret: Hetast just nu – Midsommar (och jul…)
Just nu, så här strax innan jul, letar turister runt om i världen efter information om svenska vinterupplevelser-...
-
Visit Sweden listar nyheter och upplevelser i Sverige 2026
Rävsafari, vintersim, glamping och jubileer. Här följer 23 exempel på nyheter och höjdpunkter i Sverige u...
-
SJ slutar sälja Vys tågavgångar Stockholm-Karlstad-Oslo (uppdaterad med kommentar från SJ 29/12)
Sedan den 14 december har SJ slutat sälja biljetterna till Vys avgångar mellan Stockholm–Karlstad–Oslo....
-
-
Gästbloggare
-