-
Östersjöstaternas råd delar ut turismpris – Sverige får pris i samtliga kategorier
För första gången någonsin delades pris ut till aktörer som verkar för hållbar turism i Östersjöregionen. Initiativet är ett led i att stimulera återhämtningen i turistbranschen. Samt att uppmuntra nya hållbara idéer och initiativ under och efter den globala COVID-19-pandemin.
Den 11 november, under det trettonde Baltic Sea Tourism Forum – som ordnas som en del av Litauens ordförandeskap i Östersjöstaternas råd – presenterades vinnarna i tre olika kategorier; mest hållbara destination, mest hållbara produkt eller tjänst samt mest hållbara leverantör av turisttjänster.
Vinnare i kategorin ”mest hållbara turistdestination”:
- Pärnu stad, Estland
- Saaremaa, Estland (Visit Saaremaa/Saaremaa kommun)
- Valdemarsvik, Sverige (Valdemarsviks kommun)
Ett specialpris delades även ut till företrädare för den litauiska landsbygdens turistförening (Lithuanian Countryside Tourism Association).
Vinnare i kategorin ”mest hållbara produkt eller tjänst”:
- Sinatur Hotel & Konference, Danmark
- Aavameri Sea Kayaking, Finland
- Do the North, Sverige
Vinnare i kategorin ”mest hållbara leverantör av turisttjänster”:
- Aavameri Sea Kayaking, Finland
- Herrankukkaro Oy, Finland
- Wild Sweden, Sverige
Vinnarna utsågs bland 30 nominerade företag, tjänster och organisationer inom turistbranschen i Danmark, Estland, Finland, Lettland, Litauen, Polen och Sverige.
Juryn bestod av internationella experter från Östersjöstaternas råd, Estland, Finland, Lettland, Litauen, Polen, Sverige och Tyskland. Tävlingen ordnades av EU:s strategi för Östersjöregionens policyområde turism och Baltic Sea Tourism Center, i nära samarbete med Litauens ministerium för ekonomi och innovation.
Information:
Syftet med det 13:e Baltic Sea Tourism Forum, som ordnades online, är att återuppliva turismen i regionen genom att framhålla regionen som en attraktiv och hållbar destination. Samt att introducera innovationer som kan främja återhämtningen efter den globala pandemin.
Några av forumets talare var bland annat Mr Rimantas Sinkevičius (Minister för ekonomi och innovation, Litauen), Mr Zurab Pololikashvili (Generalsekreterare för FN:s Världsturismorganisation), Mr Eduardo Santander (Verkställande direktör Europeiska resekommissionen) och Mr Grzegorz Poznanski (Generaldirektör för Östersjöstaternas råd).
Som en del av forumet ordnade Östersjöstaternas råd och det litauiska ordförandeskapet även ett högnivåmöte med representanter från Östersjöstaternas berörda regeringsdepartement. Under mötet diskuterade man turistnäringens framtid.
- Text: Östersjöstaternas råd (CBSS)
- Foto: Östersjöstaternas råd (CBSS)
-
Destination Jönköping lanserar julkalender som berättar historia
Den 1 december lanserar Destination Jönköping julkalendern ”24 Ping till jul”, en micropodd med historiska berättelser om Jönköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 48 2025
Mest under Destination, Boende, Evenemang, Hållbarhet samt Nöjesparker och upplevelseföretag/skidanläggningar
-
Destination Jönköping – ambassadörer för möten och evenemang hyllas
Den 26 november samlade Destination Jönköping lokala mötes- och evenemangsambassadörer på Länsresidenset.
-
Västerbottens besöksnäringsdagar 2025, del 2
Den utlovade andra delen av rapporten från Västerbottens besöksnäringsdagar i början av oktober
-
Städer och kustområden lockar mest – Kalmar har det viktigaste för semesterresan
Kalmar får höga betyg genom hela undersökningen Resa i Sverige och många kan också tänka sig att rekommendera Kalmar till andra
-
Icehotel – följ med bakom kulisserna I SVT:s Iskonstnärerna
Iskonstnärerna är en dokumentärserie i fyra delar som skildrar skapandet av det 35:e ishotellet i Jukkasjärvi.
-
Sista sommaren med Tomas Ledins Bygdespel – en oförglömlig final i Höga Kusten
Den 2 juli 2026 öppnar portarna till Höga Kusten Friluftsteater i Lövvik där Tomas Ledins Bygdespel för en tredje och avslutande sommarsäsong
-
Turismräkenskaperna – Turister konsumerade mer i Sverige 2024
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2024 i jämförelse med året innan
-
Öresundslinjen vill skapa en grön korridor
Med konvertering av färjor till batteridrift fortsätter Öresundslinjen ambitionen att skapa en grön korridor mellan Sverige och Danmark.
-
Norrköping blir Vinterköping igen – här är årets program
Första advent och Industrilandskapet i Norrköping kommer återigen vinterpyntas och fyllas med aktiviteter för hela familjen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Biancas Trendrapport 2026 – Måltidsturismens stora genombrottsår
Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario base...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 47 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Hå...
-
Norrköping blir Vinterköping igen – här är årets program
Snart är det första advent och Industrilandskapet i Norrköping kommer återigen vinterpyntas och fyllas med roliga...
-
Sänkt moms på livsmedel – Hur hanterar och redovisar man det
En tillfällig sänkning livsmedelsmomsen påverkar både prissättning och erbjudanden Regeringen fö...
-
-
Gästbloggare
-