-
Över 1 miljon resande med ForSea under juli månad
Ressuget är tillbaka och sundet korsas åter frekvent, likt tiden före pandemin. Under juli månad reste över 1 miljon med ForSea. Det gröna resandet visar på stor framgång.
Efter två tunga pandemiår är rederiet ForSea tillbaka på nivåer likt normalåret 2019. Resenärerna är många och längtan efter att äta gott och shoppa är stor.
ForSea märker en ökning på framför allt landgångsresenärerna vilket också tyder på att just de korta, spontana resorna, ofta dagsutflykter, står för den stora ökningen.
Känns fantastiskt att kunna se stabilitet i resestatistiken
Under en dag i juli månad reste rekordmånga 28 228 landgångsresenärer, vilket man inte uppmätt sedan en julidag 1996.
Resenärerna unnar sig inte enbart att resa utan tar även del av ForSeas utbud ombord vad gäller restaurang/café samt shopping.
”Det känns fantastiskt att efter två år kunna se stabilitet i vår resestatistik. Vi har under de gångna pandemiåren arbetat hårt på att förbättra upplevelsen för kunder och vår verksamhet och vi har i möjligaste mån seglat efter ordinarie turlista. Vi har lagt ner enorma resurser i vårt erbjudande ombord för att kunna säkerställa en hållbar resa utifrån många perspektiv. Nu står vi här med över 1 miljon resande i juli, KRAV-märkt restaurang och ett utbud i våra butiker som resenärerna uppskattar, vilket försäljningssiffrorna också tydligt pekar på. Lägg därtill det gröna resandet med en CO2-reduktion med 26 200 ton sedan 2016. Det känns fantastiskt.” Säger Kristian Durhuus, CEO på ForSea.
- Text: ForSea
- Foto: ForSea
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
Mest om Flyg, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Destination samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön via QR-koder på utsmyckade elskåp.
-
Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism
2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.
-
Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld
För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenupplevelsen Oceana kommer att kännas för framtida gäster.
-
Nya toppnoteringar för svenska campingplatser 2026
Gästnätter på svenska campingplatser var 12 711 144 under sommaren. En ökning med tre % jämfört med 2025 enligt Svensk Camping.
-
Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta
Den 29 september lanserade Visit Sweden sin globala marknadsföringskampanj. Denna gång är det en resebyrå för introverta.
-
Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
Den statliga utredningen om våra flygplatser och flyget som transportslag är klar och lämnad till regeringen - Här får ni sammanfattningen och kommentarer
-
Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras
Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.
-
Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer
När destinationer världen över jämförs i GDS-Index finns Göteborg återigen med i toppskiktet - närmare bestämt på andra plats.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
Mest om Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
De driver utvecklingen av svensk besöksnäring – Stora Turismpriset 2026
Efter en stark sommar för svensk turism så har Tillväxtverket nu presenterat alla läns nominerin...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Mat och dryck, Hållbarhet/Til...
-
Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
Den sedan länge emotsedda statliga utredningen om våra flygplatser, och för all del också flyget som transportsla...
-
Sveriges bästa handelskommun – Här pratar vi starka besöksanledningar
Här kommer lite intressant läsning om de tre finalisterna i Årets Handelskommun, som visar dels att shopping/hand...
-
-
Gästbloggare
-