-
Para-EM i bordtennis kommer till Helsingborg 2025
Ännu en gång har Svenska Bordtennisförbundet tillsammans med Helsingborgs stad värvat hem ett internationellt bordtennismästerskap till staden. Precis som 2019 är det ett europamästerskap som ska spelas i Helsingborg Arena under september 2025.
Senast det begav sig spelade det svenska landslaget hem hela tio medaljer och mästerskapet blev ett av de mest lyckade för de blågula spelarna. Något SBTF:s sportchef Daniel Ellermann hoppas återupprepas.
”Det är oerhört glädjande att vi får ett hemma-EM i Helsingborg igen. 2019 var det bästa Para-EM:et jag själv har upplevt. Mästerskapet var strålande både som event men givetvis även sportsligt för Sveriges del. Det var ett stort minne för livet och jag ser verkligen fram emot att komma tillbaka till Helsingborg 2025.” Säger Daniel Ellermann.
Resultatet av ett mångårigt och fruktbart samarbete
Helsingborg, med den lokala klubben BTK Rekord, har under de senaste åren utmärkt sig som en flitig arrangör av bordtennismästerskap. Redan i år spelas ett världsmästerskap för ungdomar i staden.
”Efter det framgångsrika genomförandet av Para-EM 2019 är vi i Helsingborg mycket hedrade över att återigen få stå värd för detta prestigefyllda evenemang inom bordtennisvärlden. Värvningen är resultatet av ett mångårigt och mycket fruktbart samarbete med Svenska Bordtennisförbundet. Vi tackar också Visit Skåne som är en viktig samarbetspartner och medfinansiär.” Säger Henrik Gidlund, Enhetschef Helsingborg Convention & Event Bureau.
”Det här fina mästerskapet visar hur evenemang har kraften att bidra till ett mer inkluderande samhälle där allas rätt till rörelseglädje firas. Vi är mycket glada att kunna medverka till att det förverkligas.” Säger Visit Skånes VD, Max Granström.
Internationella evenemang är viktigt för svensk bordtennis
Att värva hem mästerskap till Sverige är en del av Svenska Bordtennisförbundets långsiktiga strategi.
”Vi är mycket stolta och glada över att kunna presentera ännu ett mästerskap på svensk mark de kommande åren. I vår strategi mot 2026 framgår det tydligt att internationella evenemang är viktigt för att samla upp och skapa nya resurser till svensk bordtennis. Men framför allt lyfter det också fram en stolthet hos vår pingisfamilj. Allt detta ingår som ett led mot 2026 då Svenska Bordtennisförbundet firar 100 år.” Säger Dennis Lindahl, ordförande Svenska Bordtennisförbundet.
Spännande att Helsingborg återigen står som värd
Det Internationella Bordtennisförbundet, ITTF, är huvudarrangör av mästerskapet. De ser fram emot att återkomma till Helsingborg.
”Para-EM kommer tillbaka till Helsingborg efter ett fantastiskt mästerskap 2019 som väcker många minnen med enastående idrottsliga prestationer. Det är spännande att Helsingborg återigen står som värd för detta prestigefulla evenemang. På ITTF är vi passionerade kring att skapa en miljö där talanger får glänsa oavsett bakgrund eller förmåga. Detta mästerskap återger tydligt den bilden. Det handlar inte bara om den sportsliga prestationen, det speglar även Sveriges och Helsingborgs värden kring inkludering och sportsmannaanda. Ett hjärtligt tack till Svenska Bordtennisförbundet, Helsingborg Convention & Event Bureau, Helsingborgs stad och till den lokala klubben BTK Rekord för deras orubbliga support för att göra detta extraordinära idrottsevenemang möjligt.” Säger Petra Sörling, ordförande i ITTF.
Para-EM kommer att spelas i september 2025 och locka cirka 300 spelare från hela Europa.
Läs mer om Helsingborg på Turismnytt här.
- Text: Svenska Bordtennisförbundet
- Foto: Svenska Bordtennisförbundet
-
Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin
Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bolagets historia.
-
Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport
Medan svensk varuexport ökade med 3 % under första halvåret 2026, växte Sveriges turismexport med 11 % enligt Visit Sweden.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli
Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)
-
Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland
Genom ett Interreg-projekt får gäster på cykelleden Unionsleden smidig transport tillbaka till startpunkten i ett samarbete initierat av Visit Värmland
-
Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset
Nu står det klart att Höga Kusten Friluftsteater är Västernorrlands kandidat till Stora turismpriset 2026.
-
De vann Placebrander of the Year 2026
Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms skärgård.
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för svenska hotell enligt statistik från Visita.
-
Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras
Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
-
Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland
Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visita – en rekordsommar för svenska hotell
De svenska hotellens logiintäkter ökade med 12 procent i augusti, jämfört med samma månad förra året. Den starka ...
-
Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland
Den 17 augusti började Ann-Charlotte Rickne arbeta för East Sweden Convention Bureau. Hon kommer...
-
De vann Placebrander of the Year 2026
Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms sk...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
-
Gästbloggare
-