torsdag 15 januari 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
    • Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025
    • Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Christina Jonsson Revenue Management-konsult på C-REV
    2021-12-11 14:40

    Personlig konsult som hjälper dig öka dina intäkter genom att se helheten

    1. Vem är Christina Jonsson och vad är C-REV?

    C-Rev är ett företag som med grund i Revenue Management går in och stöttar företag i besöksnäringen med en extra hand med intäktsoptimering.

    Vi hjälper dem där de känner att de inte har tid eller kompetens att göra det de vill. Det kan vara att lägga upp en prisstrategi för detta/kommande år, skapa konto hos Booking/Expedia, förbättra försäljning via egen hemsida, utvärdera nuvarande bokningssystem jämfört med nytt, få hjälp med försäljningsstrategier, förstå kundresan för sin anläggning och så vidare.

    Ofta finns det många lösa trådar hos företag inom besöksnäringen som man vill lösa men inte har tid eller resurser till. Vi kommer in som personliga och privata konsulter på timbasis eller projektbasis och hjälper dem att få rätt strategi för deras försäljning och på så sätt öka deras intäkter.

    Fokus kan vara på specifika områden eller en kombination, alla delar ska fungera tillsammans, försäljning, marknadsföring, revenue och gästens perspektiv. Kommersiell Revenue Management är att tänka kommersiellt, inte bara att räkna ut ett genomsnittspris eller analysera i ett excelark.

    Jag är i princip uppvuxen i besöksnäringen. Jag startade som 13 åring i disken på familjens hotell och har arbetat mig igenom alla avdelningar inom hotell, från städ och teknikavdelning till att vara GM assistent och avdelningschef. Jag har en First Honours Bachelors degree från Oxford Brookes University samt har gått Hiltons Elevator Management Program, en specialdesignad chefsutbildning. Genom åren har jag arbetat inom Hilton, Scandic, Elite och Brøchner Hotels, i Storbritannien, Danmark och Sverige med ansvar för flertalet olika hotellanläggningar, alla med sina olika behov och utmaningar.

    Det jag lärt mig genom åren är att en strategi måste kommuniceras och förankras inom alla avdelningar/delar av din verksamhet. Om inte alla är med och förstår hur och varför kommer strategin att dö innan vi hinner utföra den. Alla måste ha förståelse för vad deras del är i just det de ska göra. Det är ytterst viktigt att strategin omfamnar och passar in i just din verksamhet, i alla led. Om något fungerar för hotellet men inte för restaurangen spelar det ingen roll hur bra det vi försöker göra är.

    1. Vilka är det i första hand du hjälper?

    Små och mellanstora hotell som vill utveckla sin intäktspotential men inte kan/inte hinner själva. Men alla är välkomna oavsett behov och utmaningar! Min största expertis är inom hotelldelen men arbetssättet kan även appliceras på konferens, spa, camping, stugor, restaurang med mera.

    Ofta finns det många lösa trådar hos företag inom besöksnäringen som man vill lösa men inte har tid eller resurser till. Saker som man vet ska göras eller borde göras men som läggs på is på grund av tidsbrist eller kunskapsbrist. Ofta har dessa en direkt koppling till intäktsoptimering, kunden och gästen är alltid i fokus och fokus faller från själva strategin. Det kan vara att digitalisera kundresan, att öka direktbokningar, titta över sin prisstrategi, optimera sina sidor hos OTAer, göra en konkurrentanalys eller se över sina bokningssystem.

    Vi kommer in som personliga och privata konsulter på timbasis eller projektbasis och hjälper till att få sakerna på plats, både i planering, implementering och uppföljning. Vi har både expertisen och kunskapen och är aldrig längre en ett telefonsamtal bort.

    1. Vad är nyttan med den typ av hjälp som du erbjuder?

    Det blir inte så dyrt att ta in extern hjälp tidsbegränsat och du kan få en grund som hjälper dig vidare framåt. Intjäningen blir snabbt större än vad hjälpen kostar. Man får professionell och personlig hjälp och svar på sina frågor för att själv kunna driva sin verksamhet vidare. Utan att betala sociala avgifter eller ha en fast månadskostnad.

    Det blir inte så dyrt att ta in extern hjälp tidsbegränsat och du får hjälp av dem som kan sin sak och är experter inom området i stället för att göra allt själv, det blir både bättre och mer kostnadseffektivt. Digitaliseringen inom branschen har gjort valen och besluten mer komplexa och behovet av hjälp ifrån dem som kan sin sak större än förut.

    Grundtanken är att få hjälp och insikt i revenue management och verktyg att jobba vidare själva. Det finns de som behöver mer permanent hjälp och det kan vi också lösa. Som att ha en Revenue Manager på timbasis per månad istället för att ha en fast anställd. På så sätt slipper man den fastamånadskostnaden och sociala avgifter. Behovet finns hos alla men inte ekonomin, därför finns C-Rev.

    Detta är några av de områden vi kan bistå med:

    • Prissättning
    • Ökning av bokningar till egen hemsida
    • Optimering av balansen mellan Booking/Expedia och direkta bokningar (??)
    • Paket, merförsäljning etc.
    • Systemval, såsom bokningssystem (PMS), bokningsmotor, revenue system (RMS) med mera
    • Strategi för försäljning och marknadsföring
    • Öppning av hotell, struktur och utförande
    • Budgetering/Prognos
    1. Stämmer det att ett hotell kan öka intäkterna/lönsamheten med ganska många procent med bara ett par timmars konsulthjälp i veckan?

    Absolut, intjäningen brukar ligga på 10-15% beroende på vilken nivå man befinner sig på från början och vilka tilltag uppdragsgivaren väljer att göra. Det kan naturligtvis bli mycket högre än så men där ligger snittet. Det behövs egentligen inte så extremt stora förändringar och mycket tid innan beställaren ser effekt av den inköpta hjälpen.

    För att ge ett exempel: Ett hotell på 25 rum hade 9 olika rumstyper och 4 olika paket= 36 olika val per dag på året.

    Gästerna blev förvirrade och visste inte vad de skulle välja och bokningarna konverterade inte. Vissa rumstyper sålde bättre än andra och när de var slutsålda stoppade bokningsflödet. Vi tittade på hur vi kunde effektivisera flödet. Tittade på likheter/olikheter mellan rummen och kom fram till att vi kunde ta bort 3 rumstyper och få 5 tydliga grupperingar. Vi tittade på paketen och pratade med bokningen och då visade sig att 2 paket inte bokades för innehållet inte var anpassat efter gästens behov. Vi gjorde om paketen och tog bort ett av dem för att skapa tydlighet. Fler paket skapar inte alltid mer bokningar, speciellt inte om de inte är gjorda efter gästens behov utan verksamhetens önskan.

    Nu stod gästen inför 5 rumstyper och 3 paket = 15 olika val per dag på året. 21 färre än innan.

    Resultatet blev att bokningarna ökade direkt, konverteringen gick från 1.5% till 3.5%! Merförsäljning ökade för nu fanns det tydliga skillnader mellan rummen och plötsligt var det värt att ”köpa upp” sig.

    1. Vad är egentligen Revenue Management och i synnerhet Commercial Revenue Management?

    Intäktsoptimering, att titta på de intäkter du har idag, förstå varför de är som de är och sedan identifiera vad som kan göras för att öka dessa. Commercial Revenue Management är sättet att se på intäkterna som en helhet, att en del kan inte stå själv utan Revenue, Försäljningen, Marknadsföringen och Gästens behov måste spela tillsammans annars blir det svårt att nå framgång. Revenue Management är grunden, analysen och förståelsen för intäkterna. Den kommersiella delen är grunden för strategin och för utförandet. Hur vi arbetar tillsammans mellan de olika delarna i verksamheten för att nå de strategiska målen, de ska vara gemensamma för bästa resultat. Men ett kommersiellt tänk är också att vara serviceminded, att hjälpa både interna och externa kunder för bästa upplevelse. Det handlar om att förstå helheten av sin verksamhet och vad den erbjuder, att titta utifrån och in för att förstå gästens syn och behov samt att kunna bryta ner denna insikt till strategier och faktiska handlingar. Alla har del i den kommersiella strategin, städet, receptionen, restaurangen, ledningen. En strategi skall inte vara en skrivbordsprodukt utan ett levande dokument som alla har del i.

    Det handlar om att vi först tittar på dina resultat, varför ser mina intäkter ut som de gör idag? Vad har påverkat dem till att bli som de är? Varför är en dag bättre än en annan, vad gör vi där, vad händer då? Sedan tittar vi på hur vi kan använda det ni redan har för att göra det ännu bättre och vad som behöver tillföras för att utvecklas vidare. Det kan vara allt från fler bilder på Booking.com, ett nytt paket till ett automatiskt prissättningssystem. Vi utgår ifrån vad som finns idag, var verksamheten vill vara och hur vi ska nå dit och med vilka medel.  Det kommersiella tänkandet ska finnas överallt, det är allt ifrån hur bokningen/receptionen förstår hur mycket en betald uppgradering betyder till att lokalvårdarna förstår att en fylld tvålbehållare på toaletten betyder lika mycket, det är inte i pengar utan i uppfattningen och upplevelsen vi räknar detta.

    1. Inom vilket geografiskt område jobbar du i första hand, eller kan en aktör var som helst i landet anlita dig?

    Jag jobbar främst i Södra Sverige & Köpenhamn man har kunder längre upp i Sverige samt på Jylland. Det spelar ingen roll var du är, finns behovet så hjälper jag gärna till.

    1. Vad vill du säga till dem som tror att de inte har råd?

    Frågan är om ni har råd att INTE få hjälp. I dagens samhälle går det oerhört snabbt, både analogt och digitalt och du ska hålla dig uppdaterad och ajour med en massa saker. Det går inte att kunna allt. Anlita experter inom dina svaga områden och gör själv det du är bra på och fokusera på dina gäster och dina anställda.

    Många tror att ”det är dyrt att ta hjälp” och att man ”tjänar på att fixa det själv för det kan ju inte vara så svårt”, men det är en myt. Jag trodde också så när jag startade eget men insåg snabbt att om man själv ska sitta med det som inte är ens eget expertområde blir det tidskrävande och inte lika bra som att få hjälp från dem som kan.

    Din egen tid är värd extremt mycket och det är bättre att fokusera på att göra det du kan bra än att göra ”allt lite grann”. Revenue Management är inte svårt som sådant men det är många delar som ska passa plus att en expert utifrån ju kommer in med ett perspektiv ”utifrån och in” istället för det egna ”inifrån och ut”. Idag är det ovärderligt då vi måste förstå gästens behov och ha det som utgångspunkt för att kunna bli riktigt bra.

    Se filmen som ger dig hela bilden

    Läs mer om C-REV här

    Eller kontakta Christina direkt om det hon gör kan vara till hjälp för dig

    • Text: Jakob Norrby
    • Foto: Privat
    Tweet
  • Skistar öppnar Hammarbybacken 14 januari
    2026-01-14 12:49

    Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning

    Även skidskolan drar igång.

  • Birka Gotland fartyg på väg mot Åland.
    2026-01-13 19:36

    Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025

    Birka Gotland har avslutat sitt första hela kalenderår i trafik, med drygt 570 000 resenärer. En ökning med 30 % jämfört med 2024.

  • Fackeltåg i Lofsdalen i mörkret
    2026-01-13 12:15

    Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång

    Kan bli en ännu starkare reseanledning om vi utvecklar den

  • Visit Malmo vandringsleder cykelleder besöksnäring
    2026-01-12 02:40

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026

    Mest under Destination, Flyg, Museer och utställningar samt om helgernas oväder

  • Företagen i Region Västerbotten som åker till resemässa i Nederländerna
    2026-01-11 20:50

    Västerbottensföretag till resemässa i Nederländerna 8-11 januari

    Rekordmånga företag från Västerbotten deltar på Vakantiebeurs i Utrecht

  • Efter en stark sommar och höst var efterfrågan fortsatt god i Göteborg under november.
    2026-01-11 02:09

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance.

  • Fredrik Kämpfe - Transportföretagen Flyg
    2026-01-09 13:12

    Transportföretagen: Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer

    Swedavias årsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken jämfört med 2024, men låt sig inte luras, faran är långtifrån över

  • Postmuseum - Ett litet hörn av Sverige
    2026-01-09 11:47

    Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum

    Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig

  • Flygets återhämtning fortsatte på Swedavias tio flygplatser under december och helåret 2025.
    2026-01-07 19:56

    Swedavias trafikstatistik för december och 2025: Stark efterfrågan

    Flygets återhämtning fortsatte på Swedavias flygplatser under december. Året 2025 präglades av efterfrågan på utrikes- och inrikesresor.

  • Det nya museet Statens museer för maritim-, transport- och försvarshistoria
    2026-01-06 13:29

    Nu bildas Statens museer för maritim-, transport- och försvarshistoria – till lands, till sjöss och i luften

    Statens maritima och transporthistoriska museer och Statens försvarshistoriska museer har slagits ihop

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Greentime – Trendspaning: hållbarhetsåret 2026
      2026-01-23
      • Digitalt
      • greentime.se/aktiviteter/trendspaning-2026-hallbarhet-vid-evenemang/
    • Almedagen 2026
      2026-01-27
      • Stockholm
      • www3.gotland.se/sr/Almedagen2026
    • Spritmuseum Talks – Spritmuseum Talks
      2026-01-27
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/pa-gang/
    • FFCR (Fastfood & Café & Restaurant Expo) 28-29 januari
      2026-01-28
      • Stockholm (Kista)
      • www.ffcr-stockholm.com/
    • Regional kunskapsdag för turism- och besöksnäring i Örebro län
      2026-01-28
      • Grythyttan
      • orta.regionorebrolan.se/sv/tillsammans-skapar-vi-fler-besoksanledningar/regional-kunskapsdag-for-turism--och-besoksnaringen-i-orebro-lan/
    • Global Revenue Forum
      2026-01-29
      • Stockholm
      • www.globalrevenueforum.com/stockholm-2026
    • Digital föreläsning; Upptäck den globala resenären på den tyska marknaden (Visit Sweden)
      2026-01-29
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningdentyskamalgruppen29januari
    • Digital föreläsning; Nya affärer – så kan researrangörer hjälpa dig (Visit Sweden)
      2026-02-03
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningnyaaffarersakanresearrangorerhjalpadig3feb
    • Digital föreläsning; Nya affärer – så kan researrangörer hjälpa dig (Visit Sweden)
      2026-02-17
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningnyaaffarersakanresearrangorerhjalpadig17feb
    • Möten & Event-mässan 18-19 februari 2025
      2026-02-18
      • Stockholm (Kista)
      • motenevent.se/
    • Destination Jönköping – Destinationsdagen 2026 – Save the date
      2026-03-05
      • Jönköping
    • Greentime – Inspirationsdag
      2026-03-09
      • Stockholm
      • greentime.se/aktiviteter/inspirationsdag-9-mars/
    • Dryckesfestival på Spritmuseum – En hyllning till svensk dryckeskultur – från äpple till druva, från must till sprit
      2026-03-14
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-festival-vin-cider-destillat/?date=2026-03-14
    • Ö – och Skärgårdsriksdagen – Save the date
      2026-03-18
      • ??
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-01-06 13:29

      Nu bildas Statens museer för maritim-, transport- och försvarshistoria – till lands, till sjöss och i luften

      Den 1 januari 2026 blev Statens maritima och transporthistoriska museer och Statens försvarshistoriska museer en ...

    • 2026-01-07 19:56

      Swedavias trafikstatistik för december och 2025: Stark efterfrågan

      Flygets återhämtning fortsatte på Swedavias tio flygplatser under december och antalet passagera...

    • 2026-01-09 11:47

      Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum

      Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig. I Postmuseums nya utställning Ett litet hörn av ...

    • 2026-01-12 02:40

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Flyg, Museer ...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Under årets Exportdag med STUA pratade jag om hur svenska destinationer och företag inom besöksnäringen kan bli mer attrakt...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Svensk besöksnäring behöver en uppvärdering av sin betydelse för landets attraktionskraft och motståndskraft. Jag ser den som en del av den ...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet