-
Rapport från Hotel Market Seminars
Några hundra åhörare från hotellbranschen besökte under onsdagen Hotel Market Seminars för att få inspiration och tips. Nedan
Hur man får fler gäster
Bland talarna fanns Peter O´Connor som är professor inom informationssystem vid Essec Business School i Frankrike. Han visade exempel på hur man kan få fler bokningar genom att använda olika tekniker. Det gäller att arbeta med sin hemsida så att man skapar ökad direktförsäljning. Då kan man också sälja mer av andra tjänster.
Peter menar på att det gäller att våga som företagare, att våga satsa för att få fler kunder. För att bli framgångsrik måste man analysera hur hemsidan driver trafik, att det finns attraktiva erbjudanden som är lätta att boka och att bygga upp ett trogen kundkrets. Det behöver inte kosta en massa pengar att satsa men det tar tid.
Att skapa fler direktbokningarFör att öka omsättningen är det viktigt att arbeta med att få fler gäster att boka direkt med hotellet. Men hur gör man det? Bokningssajter har mycket pengar att lägga på marknadsföring och syns ofta mer än själva hotellet på internet för den potentiella kunden.
Många hotellägare låter bokningssajterna ta en all större del av kakan och vågar inte ställa krav på de. Men experterna på hotellmarknadsdagen menar att det är bra att använda sig av bokningssajter för att nå de målgrupper som hotellet skulle ha svårt att nå annars. När det gäller nordiska kunder är det nästan alltid bättre att får direktbokningar.
Vem äger kunden?En annan paneldiskussion handlade om vem som äger kunden – hotellet, resebyrån eller någon annan? Något att fundera på…Källa: Hotel Market Seminars- Text: Maria Lindqvist
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Mest under Destination, Boende och Evenemang
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april är det premiär för Halmstad Outdoor Weekend. Intresset för helgen är stort – över 15 utställare är bekräftade.
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Det är alltifrån skärgårdsöar, fyrplatser och herrgårdar till fjällnära stugor och små personliga hotell
-
Östersund satsar på att locka fler möten och kongresser
Östersund är redan en stark evenemangsstad. Nu tas nästa steg – en satsning för att stärka destinationen som mötes- och kongresstad.
-
Naturturism i form av terränglöpning tar plats i Nyköping
Nyköping positionerar sig allt tydligare som frilufts-och naturdestination. Området utvecklas till ett nav för terränglöpning.
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
Tång kan bli en ny grund för mat, turism och livskraftiga kustsamhällen
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
En kombination av djup analys, modiga prioriteringar och uthålligt samarbete över tid
-
EU-regler och digital hållbarhet: Så kan svensk turism vinna på tydligare spelregler
Svensk turism säljs, bokas och upplevs i dag till stor del digitalt
-
Affärsutveckling som stärker platsen och företagen
Genom projektet Växtkraft ska luckorna i kunskap mötas för att öka efterfrågan på natur- och kulturupplevelser och samtidigt gynna platsen
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arkt...
-
Från lokal samsyn till global världsklass – lärdomar från Stockholm Archipelago
Hur går en destination från att vara relativt okänd internationellt till att bli utsedd av National Geographi...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...
-
-
Gästbloggare
-