-
Regeringen satsar på besöksnäringen – fem miljoner extra till Tillväxtverket idag
Regeringen avsätter fem miljoner kronor för att stärka Tillväxtverkets arbete för en konkurrenskraftig svensk besöksnäring. För medlen ska Tillväxtverket undersöka hur besöksnäring och industri bättre kan samverka samt genomföra insatser som syftar till att förenkla för företagen i besöksnäringen.
Beslutet är ett led i regeringens större satsning på Sveriges besöksnäring. En konkurrenskraftig besöksnäring som växer på ett hållbart sätt skapar nya jobb och bidrar till lokal och regional utveckling och att stora delar av landet blir mer attraktiva att bo, leva och verka i. Det finns ett ömsesidigt beroende mellan industriföretag och besöksnäringsföretag. Målet är att de ska förstärka varandra och även trygga kompetensförsörjningen på orten.
– Besöksnäringen går starkt framåt. Detta är Sveriges nya basnäring som skapar nya jobb i alla delar av Sverige. Med regeringens satsning fortsätter vi förenkla och skapa goda förutsättningar för besöksnäringens företag, säger näringsminister Ibrahim Baylan.
Under våren aviserade näringsminister Ibrahim Baylan och landsbygdsminister Jennie Nilsson att regeringen kommer ta fram en nationell strategi för besöksnäringen. Strategin ska utgöra en plattform för en samlad politik kring hållbar turism och en konkurrenskraftigt växande besöksnäring i Sverige.
Turismnytt kommer att berätta mer om regeringens och även näringens strategi framöver. Det är inte helt uppenbart vari skillnaden ligger, men det skall vi försöka ge en klarare bild av.
- Text: Regeringskansliet/Jakob Norrby
- Foto: Regeringskansliet/Tillväxtverket
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentime Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring
-
SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved
SJ har sedan december testat ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved. Responsen från resenärer har varit god och tåget blir permanent.
-
Nu lanseras Terra Skåne, Sveriges vinregion – blir värd för global final i stor vintävling
Ett gemensamt initiativ som sätter nordvästra Skåne på vinkartan - Rivstartar med final i vinernas Guide Michelin
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026
Mest under Destination, Tåg, Museer samt Konstateranden, beslut och rapporter
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i januari
I januari ökade antalet belagda hotellrum med knappt 3 % jämfört med motsvarande månad 2025 enligt statistik från Visita.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Ny rättspraxis skapar reklamutmaningar för hotell och restauranger
Den svenska dryckes- och besöksnäringen står inför en betydande utmaning efter ett nytt domslut i Patent- och mar...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 8 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Tåg, Museer s...
-
Rekordnotering för tredje året i rad – Stena Line lockar de danska skidresenärerna till Sverige
Intresset för skidresor till Sverige fortsätter att öka kraftigt, och för tredje året i rad når Stena Lin...
-
Skidåkning för alla: gratis bi-ski i Hammarbybacken
Nu erbjuder Stockholms Skid- och Snowboardskola, som är en del av Friluftsfrämjandet, personer som inte kan åka v...
-
-
Gästbloggare
-