-
Rekord för Kulturhuset Stadsteatern 2024 och Metal och pop 2025
Intäktsrekord för Kulturhuset Stadsteatern 2024
När bokslutet skrivs för 2024 kan Kulturhuset Stadsteatern blicka tillbaka på ett år med rekordintäkter. 110,3 miljoner kronor är de högsta biljettintäkterna någonsin och särskilt stor är intäkterna från teaterverksamheten vid Sergels torg som uppgår till över 85 miljoner kr, en ökning med 9 procent jämfört med 2023.
– Hela vår verksamhet utgår från våra besökare, det visar sig i våra besökssiffror. Under året har över 2,3 miljoner besökt oss, ett tecken på att vi hela tiden utvecklas och förnyas. Jag är särskilt nöjd och glad över att vi når så många barn och unga i hela Stockholm, säger Malin Dahlberg, vd för Kulturhuset Stadsteatern.
– Året med Stadsteatern är en succé, både konstnärligt och ekonomiskt. Vi skapar teaterkonst som gör att vår publik litar på oss och vill komma tillbaka om och om igen. Teater är ett grupparbete där man kan skapa storverk tillsammans, det har vi bevisat i år, säger Maria Sid, teaterchef.
Året 2024 i siffror:
– 4976 programpunkter
– 2 310 833 besökare totalt
– 252 572 besökare till sergelscenerna
– 514 032 besökare till biblioteken
– 214 386 besökare till Parkteatern
– 28 procent av besöken till verksamheten är barn och unga
– 16,5 procent administrativa kostnader.Hela årsredovisningen blir offentlig i början av mars då den lämnas till styrelsen för Kulturhuset Stadsteatern.
Våren 2025 blir det Metal och pop på Kulturhuset Stadsteatern
Januari är här och snart börjar livemusiken på Kulturhuset. Den 13 februari spelar metallegendarerna Unleashed i samband med öppnandet av vårens stora utställning Total metal. Den 14 februari bjuder popbandet [ingenting] in till alla hjärtans dag-konsert och dessutom fortsätter Kulturhusets familjekonserter, där JojjeWadenius inleder redan i januari.
Central Pop – gratis för alla under 20
Karl ’Lång-Kalle’ Josephson är sedan 2022 en av bokarna på Kulturhuset, bland annat med sitt konsertkoncept Central Pop. Lång-Kalle har gjort sig ett namn för sin fingertoppskänsla för smal, bred och perifer såväl som central musik och sedan 2023 erbjuder alla Central Pop-konserter fritt inträde för ungdomar under 20. Först ut i vår var bandet Radio Banana den 25 januari.
– Många unga missade det som skulle varit deras första stora kulturupplevelser när pandemin stängde ner hela live-scenen. Sedan hösten 2023 erbjuder vi fritt inträde för ungdomar som inte fyllt 20 på alla våra Central pop-konserter. Hittills har vi gästats av storheter som Witch Club Satan, Pascal och Klara Keller. Satsningen har varit vårt sätt att öppna scenerna för ungdomar. Och nu är vi jätteglada för att de äntligen hittat till oss! säger Kalle ’Lång-Kalle’ Josephson, konsertbokare, Kulturhuset Stadsteatern.En vår med metallsmak
Att Sveriges metal-scen är en av de största i världen är ingen nyhet och tydliggörs ytterligare i utställningen Total metal som öppnar den 13 februari. Samma kväll spelar Unleashed tillsammans med The Crown och Xorsist i Studion. Unleashed och Grave är två av de fyra band som kallas för ”the big four” av svensk death metal (där de övriga är Dismember och Entombed). Grave är inbokade för en återföreningskonsert den 5 april, då de tar med sig banden Vomitory och Cryptorium. Den 14 mars bjuder black metal-bandet Mörk Gryning in till releasefest tillsammans med Wormwood och Avslut. Fler metalbokningar tillkommer under våren.
Pop, jazz och visa på bred front
I april kommer populära jazzsångerskan Amanda Ginsburg tillbaka till Kulturhuset tillsammans med både sitt band och Askanäs Kammarkvartett. Ellen Sundbergs och Ellinor Brolins Kjell Höglund-tolkning När tåget lämnar perrongen åker ut på vårturné som inleds på Kulturhuset Stadsteatern den 28 april och dessutom kommer indieakterna Honungsvägen och Månskensbonden till Studion med ny musik den 10 maj.
Musik från världens alla hörn I höstas debuterade musikfestivalen Global Sounds Festival med utsålda konserter. I november är den tillbaka igen men redan under våren fylls konsertscenerna med artister som ljuder från hela världens musiktraditioner. Utöver redan nämnda Mohsen Namjoo kommer iranska Damahi, turkiska Light in Babylon, ukrainska FO SHO och Kozak Siromaha såväl som brasiliansk-uruguayanska gitarrduron Siqueira Lima och argentinska popbandet Dos Más Uno.Se vårens konserter här
Januari
Mohsen Namjoo, 25 januari
Radio Banana, 25 januari
Jojje Wadenius, 26 januariFebruari
Mathias Zachrisson, 1 februari
Hanna Nutti, 6 februari
Bröderna Lindgren, 9 februari
Unleashed + The Crown + Xorsist, 13 februari
[ingenting], 14 februari
FO SHO, 21 februari
KOZAK SIROMAHA, 22 februariMars
Band of Pulses, 7 mars
A Notorious Big Tribute, 12 mars
Damahi, 13 mars
Light in Babylon, 14 mars
Mörk Gryning + Wormwood + Avslut, 14 mars
Kalle Moraeus & Pelle Holmberg, 15 mars
Advance Patrol, 21 mars
Fröken Elvis, 27 mars
Britta Persson, 30 marsApril
Duo Siqueira Lima, 2 april
Sebastian Clarin, 4 april
Grave + Vomitory + Cryptorium, 5 april
Amanda Ginsburg, 10 april
And So I Watch You from Afar, 11 april
När Tåget Lämnar Perrongen, 28 aprilMaj
När Tåget Lämnar Perrongen, 5 maj
Honungsvägen, 10 maj
Dos Más Uno, 20 maj- Text: Kulturhuset Stadsteatern
- Foto: Jens Rydén
-
Villa Äng – nästa nivå av arktisk lyx i Arctic Sweden
Familjen bakom Treehotel i Harads presenterar Villa Äng – en privat och exklusiv villa mitt i hjärtat av det arktiska Sverige
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 09-26
Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Så ser kinesiska turister på Sverige – och hur vi kan bli mer attraktiva
Kinesiska turister ser Sverige på ett annat sätt än vi kanske tror. En unik studie från turismforskningscentret ETOUR visar att stadsliv, kultur och design lockar mest, inte naturen och vildmarken
-
Vindskydd av designvinnare ska stärka friluftslivet i Nyköping
Till sommaren byggs ”Utsikt”, en plats för vila och naturupplevelser
-
Sverige och Norge i gemensam EU-satsning på Norden som campingdestination
Genom ett nytt treårigt samarbete inom Interreg ska campingnäringen i gränslandet mellan Sverige och Norge stärka sin marknadsposition
-
Alkohol är aldrig bara en dryck – vårens program för Spritmuseum Talks
Samtalen handlar om svensk alkoholkultur kopplat till normer, makt och moral.
-
Stort intresse för Greentimes Inspirationsdag om hållbara evenemang
Turismnytt var nyfikna på hur stort intresset är för Greentime Inspirationsdag den 9 mars. Så Simon Strandvik gav oss en rapport.
-
Vrak är nominerat till Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm är en av de tre nominerade till utmärkelsen Årets museum 2026.
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
För att fördjupa dialogen med användare och samarbetspartners bjuder r360 in till årlig kundträff i Stöten. I år är även teamet från r360 med
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Båda stärker de lokala och regionala destinationsbolagen i deras marknadsföring
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Mikael på Invite svarar på frågor om den digitala gästresan
Vad gör dig till rätt person i din position? Min styrka är att jag förstår besöksnäringen från ...
-
Tjuvholmen i Vänern och en ö i Västerbotten två av öarna i Visit Swedens kampanj
Tjuvholmen tävlas ut – en av fem öar i den internationella satsningen I Visit Swedens globala ka...
-
Branschpuls i fjällmiljö: r360 Resort Systems samlar branschen på Stöten
När sportlovsveckorna nu är i full gång på de svenska fjälldestinationerna ställs logistik och gästupplev...
-
SJ startar daglig trafik med snabbtåg till Åre/Duved
SJ har sedan december 2025 kört ett dagligt snabbtåg till Åre/Duved på försök. Responsen från re...
-
-
Gästbloggare
-