-
Rekordsommar för Vy Tåg och inte minst resor med Nattåget Norrland
Intresset för att välja tåget har ökat kraftigt sedan slutet av pandemin och under sommaren har trycket på resor med Vys Nattåget Norrland varit rekordhögt.
– Vi har haft en stor efterfrågan på resor med Nattåget Norrland i sommar vilket känns väldigt roligt. Vi har kört med full kapacitet under hela sommaren för att ge möjlighet för fler att välja tåget, säger Dag Lokrantz-Bernitz, vd för Vy Tåg.
Nattåget Norrland har spelat en avgörande roll för besöksnäringen
Allt fler har fått upp ögonen för norra Sverige vilket inte är svårt att förstå med tanke på dess storslagna natur och förtrollande vyer. För att besöksnäringen ska kunna växa är det avgörande att det finns en stabil trafik som gör det möjligt för besökare att enkelt ta sig till destinationen.
– För Kiruna som Sveriges nordligaste utpost är nattåget en avgörande länk för att både nå och resa inom vår arktiska destination. Vikten av vår nattågstrafik blev i år extra tydlig under juli månads pilotstrejk som drabbade Kiruna hårt. Tack vare nattåget och en stark insats från Vy Tåg kunde många besökare som annars tvingats ställa in ändå besöka oss vilket varit enormt betydelsefullt för både våra besökare och vår näring, säger Monica Risenius, vd för Kiruna Lappland.
Stabil trafik för Nattåget Norrland
Under sommaren har Vy Tåg levererat en stabil trafik där alla avgångar för Nattåget Norrland har gått som planerat.
– Vi har ett nära samarbete med besöksnäringen och vi vet hur viktigt det är med pålitliga transporter. Därför känns det extra bra att vi genom våra kompetenta medarbetare och god planering kunnat upprätthålla en stabil trafik, säger Dag Lokrantz-Bernitz.
Läs fler artiklar om Vy Tåg på Turismnytt
- Text: Vy Tåg
- Foto: Vy Tåg
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konk...
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Biancas spaning inom AI Människa, maskin och meningen med det vi gör AI kan idag skriva, analyse...
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend på Tylebäck Hotell & Konferens...
-
-
Gästbloggare
-