torsdag 20 augusti 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
    • Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Gastronomiskt ledarskap – för dig som vill ta nästa steg i köket
  • Platsannonser:
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Vinnarna av Årets Hållbarhetskliv 2023. På bild: Jan Larsson från Tanums Hamnar och Liselotte Fröjd, KSO Tanum. Thomas Sjögren från Signum tillsammans med Fredrik Lindén och Marie Linde från Turistrådet Västsverige.
    2023-11-17 18:30

    Restaurang Signum och Fjällbacka kaj vinner Årets Hållbarhetskliv 2023

    Vinnare av Årets Hållbarhetskliv 2023 är Hällsnäs och Restaurang Signum (besöksnäringsverksamhet) och Fjällbacka kaj/Tanums kommun (kommunalt initiativ). Priserna delades ut i samband med Turistrådsdagen på Bergakungen i Göteborg den 9 november.

    Högkvalitativt hållbarhetsarbete inom besöksnäringen

    Årets Hållbarhetskliv delas ut av Turistrådet Västsverige, och går till ett kommunalt initiativ och en besöksnäringsverksamhet som på ett förtjänstfullt sätt har anammat tankarna bakom Hållbarhetsklivets fyra grundprinciper (Så lite onödig miljöpåverkan som möjligt. Bra för både boende och besökare. Fler besökare när och där det inte är fullt. Fler heltidsjobb och mer robusta verksamheter).

    Varje år nomineras fyra kandidater från fyra olika kommunalförbundsområden (Boråsregionen, Fyrbodal, Göteborgsregionen och Skaraborg) i varje kategori. Därefter utser en huvudjury vinnare i kategorierna besöksnäringsverksamhet och kommunalt initiativ.

    ”Både Restaurang Signum och Fjällbacka kaj är otroligt värdiga vinnare och högkvalitativa representanter för det gedigna hållbarhetsarbete som görs inom den västsvenska besöksnäringen. Stort grattis till två värdiga vinnarverksamheter.” Säger Fredrik Linden, VD för Turistrådet Västsverige.

    Restaurang Signum – en ström av priser

    Restaurang Signum drivs av stjärnkocken Thomas Sjögren, och är belägen på Hällsnäs Hotell & Restaurang i Mölnlycke strax utanför Göteborg.

    Framgången har varit konstant sedan starten våren 2022. Man har prisats som Årets resmål av DI Weekend, fått en stjärna i Guide Michelin och nu tilldelas man alltså också Årets Hållbarhetskliv 2023.

    ”Det är jätteroligt att få ett renodlat hållbarhetspris. Vi försöker hela tiden göra så bra vi kan och utveckla verksamheten framåt, speciellt när det gäller hållbarhet och hur vi jobbar. Exempelvis använder vi råvaror efter säsong hela året. När det gäller fisk arbetar vi bara med hållbara bestånd eller med odlad fisk.” Säger Thomas Sjögren.

    Vinnarmotivering för Hällsnäs & Restaurang Signum:

    ”Hällsnäs etablering av Restaurang Signum är en djärv och målmedveten satsning på hållbarhet och kvalitet. Det holistiska tillvägagångssättet omfattar allt från egenodlade råvaror och samarbeten med kvalitetsproducenter, till minimering av matsvinn och god personalvård. Restaurang Signum är en lysande förebild i sin strävan att skapa en matdestination värd en resa.

    Fjällbacka kaj – samverkan bakom framgång

    2017 bestämde sig Tanums kommun för att rusta upp den sedan början av 00-talet stängda lastkajen i centrala Fjällbacka. Rasrisken omöjliggjorde all form av aktivitet på denna plats. Den inre kajen användes enbart som parkeringsplats.

    Sedan 2022 kan Fjällbackaborna istället njuta och ta del av en 100 meter lång mötesplats som redan hunnit vara skådeplats för såväl matmarknad som andra publika evenemang. Nyckeln till framgång heter god lokal samverkan.

    ”Alla inblandade är hedrade över att få detta pris. Vi ser det som ett kvitto på att gott samarbete lönar sig. Vi hade kunnat klubba hela projektet bara i den borgerliga majoriteten, men att samtliga partier kunde enas kring vad vi skulle göra och att medborgardialogen med närings- och föreningsliv fungerat så bra gör detta till ett pris för hela Tanum och Fjällbacka.” Säger Liselotte Fröjd (m), kommunstyrelsens ordförande.

    Vinnarmotivering för Fjällbacka kaj/Tanums kommun:

    ”I nära samverkan mellan samhällsföreningen och kommunen har nya Fjällbacka kaj skapats – en 100 meter lång och lättillgänglig samlingsplats för både boende och besökare. Här, på ett av kommunens allra finaste lägen, återskapas möjlighet till större evenemang och firanden, samtidigt som fartyg kan lägga till. Fjällbacka kaj är en mötesplats hela året som blivit möjlig genom ett modigt och hållbart beslut av Tanums kommun.”

    Läs mer om Västsverige på Turismnytt här.

    • Text: Turistrådet Västsverige
    • Foto: Turistrådet Västsverige
    Tweet
  • Tjejmilen i Sälen var populärt i år. SkiStar noterar ett rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen.
    2026-08-18 22:00

    SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen

    SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.

  • Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD.
    2026-08-18 21:29

    Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026

    Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.

  • Yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
    2026-08-18 16:12

    Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?

    Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet

  • Kökschef - Gastronomiskt ledarskap - Uddevalla
    2026-08-18 11:58

    Gastronomiskt ledarskap – för dig som vill ta nästa steg i köket

    Utbildningen för dig som redan arbetar i restaurangbranschen och vill utvecklas utan att behöva lämna jobbet

  • Svenska Mässan Gothia Towers - besöksnäring
    2026-08-17 02:57

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026

    Denna nyhetsfattiga vecka är det mest om Boende, Flyg och Evenemang

  • ChatGPT-bild av julistatistiken från Visita - rekordsommar
    2026-08-16 21:45

    Visita – Svensk hotellmarknad går mot rekordsommar

    I juli 2026 ökade logiintäkterna med cirka 12 procent. Samtidigt ökade antalet belagda hotellrum med 4 procent jämfört med 2025

  • Al Fluin som arrangerade träningsläger i Trelleborg för fotbollslag
    2026-08-15 00:23

    Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg

    Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrott och profilresor och arrangerade träningsläger i Trelleborg som genererade över 1.000

  • Branas boende vinter och skidåkning - nyckelhantering
    2026-08-14 00:55

    Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering

    Genom att koppla samman r360, Inlet och LivionKey har Branäs minskat det manuella arbetet och skapat ett säkrare mer skalbart ankomstflöde

  • Sigtuna Möte - Kvinna sepia - Destination Sigtuna
    2026-08-12 23:50

    Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter

    Sigtuna Möte är en uppskattad sensommarmarknad har sina rötter från 1912. Traditionen återupplivades 1972 och har sedan dess vuxit varje år

  • Ironman Kalmar - Publik
    2026-08-12 01:13

    Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman

    Det är dags för Sveriges största triathlonvecka, med tre fartfyllda lopp. Höjdpunkten är huvudloppet Ironman Kalmar, som går på lördagen

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-08-12 01:13

      Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman

      Den här veckan gästas Kalmar av tusentals triathleter från olika delar av världen. Det är dags för Sverig...

    • 2026-08-14 00:55

      Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering

      När de traditionella receptionsfunktionerna togs bort blev ankomsten smidigare för gästen. Bakom kulisser...

    • 2026-08-12 23:50

      Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter

      Sigtuna Möte sensommarmarknad har sina rötter i det sista jordbruksmöte som hölls i Sigtuna stad 1912. Traditione...

    • 2026-08-15 00:23

      Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg

      Nytt rekord för gästnätter i Trelleborg Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrot...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet