-
Så ser finansieringen ut för Sälens flygplats
Många har spekulerat i hur den nya flygplatsen Scandinavian Mountains skall finansieras – nu avslöjas det.Dessa är finansiärernaBland finansiärerna finns det sexton aktörer inom turismindustrin som bidrar med sammanlagt 200 miljoner kronor. Det är de som tillsammans arbetat fram ett finansieringspaket av flygplatsen med tillhörande köpcentrum. Staten kommer att, enligt beslut i Alliansregeringen, bidra med 250 miljoner kronor till landningsbanan enligt den nationella transportplanen. Kostnader Den totala kostnaden för flygplatsen beräknas bli 680 miljoner kronor. - Terminal – 110 miljoner kronor.
- Rullbana, taxibanan och uppställningsyta – 352 miljoner kronor.
- Kraftförsörjning, VA, myndighetsavgifter mm – 85 miljoner.
- Fordon och maskiner för marktjänst infrastrukturen – 60 miljoner.
- Inflygningsljus, ILS mm – 46 miljoner.
- Hangar, garage samt förråd – 27 miljoner.
- Tillfällig infartsväg byggs – 12-17 miljoner kronor.
- Väg 1053 får en ny sträckning – 80-130 miljoner kronor. Betalas med pengar ur länsplanen för regional transportinfrastruktur.
- Scandinavian Mountains AB har ansökt om 100 miljoner kronor från Tillväxtverket för finansiering av köpcentrumet. Om man får 60 miljoner av Tillväxtverket så ska detta finansieras med en nyemission på 40 miljoner kronor hos moderbolaget Scandinavian Mountains AB och och genom banklån på 300 miljoner kronor. Bygget av köpcentrumet kostnadsberäknas till 400 miljoner kronor.
Flygplatsens drift kommer att kosta 22 miljoner kronor per år. Avtal har slutits med Kläppen Ski Resort AB, Stöten i Sälen AB, Skistar AB, Skistar Norge AS, Trysil Hotelutvikling, Mountain Resort Trysil AS och Topeja AB som innebär att dessa årligen i fem år ska skjuta till 20 miljoner och Året Runt i Sälenfjällen AB och Destination Trysil SA går in med två miljoner kronor per år.
Så här blir flygplatsen - en landningsbana, 2.500 meter.
- en kort taxibana.
- angöringsyta, 30.000 kvm.
- en flygterminal på en yta på 5.000 kvm.
- byggnader även för polis, tull, bilservice, biluthyrning, restauranger med mera.
Köpcentrum skall locka norrmännen
HUI Research beräknar att köpcentrat ska locka cirka 1,6 miljoner besökare årligen, företrädesvis shoppingturister från Norge.
I etapp 1 byggs 28 000 kvadrat med 1400 parkeringsplatser och ett par år senare kommer etapp 2 på 8000 kvadrat.
Köpkraften i Norge i det område man hoppas på är sammanlagt 7,1 miljarder norska kronor och HUI Research beräknar att det är möjligt för Scandinavian Mountains att i sina butiker vid flygplatsen sälja för mellan inledningsvis 1,0 till 1,2 miljarder och med etapp två till mellan 1,3 och 1,4 miljarder kronor.Det finns runt en miljard att hämta hem genom att fylla upp befintliga idag oftast tomma fjällstugor.
Efter samrådet har en handelsutredning tagits fram som närmare granskat hur den befintliga handeln kan påverkas:
Då handeln vid Scandinavian Mountains Airport AB främst riktar sig mot norska konsumenter är det också i Norge som de största konsekvenserna för befintlig handel kan väntas. Erfarenheter från andra gränshandelskommuner visar att handeln i övriga kommuner i närområdet i mycket liten utsträckning konkurrerar med gränshandeln. En etablering av gränshandel vid Scandinavian Mountains Airport bedöms därför inte medföra några nämnvärda negativa konsekvenser för befintlig handel i övriga kommuner i området.
Utredningen slår även fast att ”i genomsnitt står turisterna för omkring tio procent av omsättningen i detaljhandeln. För Malung-Sälens del är det ingen tvekan om att turisterna bidrar med en avsevärd andel av omsättningen i kommunen, men samtidigt sker detta främst under en begränsad period av året”.
Så många blir resenärerna Man beräknar att ha 32 000 ankommande passagerare under det första året, femte året 110.000 passagerare, efter tio år 175.000 och efter 20 år 310.000 ankommande turister per år. Det förväntade resultatet Byggandet av Scandinavian Mountains och utbyggnad av vägsystemet bedöms i rapporten till regeringen komma att leda till en ytterligare samhällsvinst på mellan 800 och 1400 miljoner kronor.Vinsten består bland annat av att outnyttjade bostäder och byggnader blir nyttjade, att fortsatt nedgång motverkas, effektivare samhällsservice uppnås, kompetensförsörjning möjliggörs och fordonskostnader för arbetspendling samt tidskostnader för turismresenärer blir lägre.Femhundra arbetstillfällen på flygplatsen och i köpcentrumet.Mora kommun ansett att ett handelsområde i Sälenområdet skapar möjligheter för näringslivet att få fler internationella besökare till området. Då öppnar flygplatsenMan hoppas på att kunna öppna flygplatsen tillsammans med handelsområdet ska vara klar för drift 2018 och etapp två ett par år senare. Källa: dt, Malung-Sälens kommun
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Scandinavian Mountains
-
Säfsen satsar på sommaren – nya aktiviteter och samarbeten
Säfsen i Dalarna satsar på sommaren. Med ett utökat aktivitetsutbud, nya samarbetspartners och en omfattande byggnation av Hyttan.
-
Familjefest i Kungsträdgården under Ishockey-VM
I samband med Ishockey-VM i Stockholm öppnas en ny festzon i Kungsträdgården som bjuder på gratis aktiviteter för barn och vuxna.
-
Världens bästa sandskulptörer gästar Kalmar i juli
Den 14–18 juli hålls Kalmar International Sandsculpture Festival. Nu är det klart vilka konstnärer som kommer att delta.
-
Junibacken satsar på en vuxenpublik i sommar
I samarbete med Live Nation arrangeras två exklusiva konsertkvällar i augusti på Junibacken med Sabina Ddumba och Jung.
-
Ketty Engrund är ny VD för Lofsdalsfjällens Turistnäring
Lokal styrka och samverkan är nyckeln till Lofsdalens långsiktiga framgång enligt Ketty Engrund, ny VD för Lofsdalsfjällens Turistnäring.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2025
Hur går det för besöksnäringen? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild. Det var en stark påskhelg för hotellen.
-
Snälltåget – stort intresse att ta tåget till Jämtland i sommar
Intresset för att resa med Snälltåget till Jämtland i sommar är stort. Jämfört med 2024 har antalet bokningar ökat med över sextio procent.
-
Skidindustrin går samman i historisk allians – Global Sustainability Ski Alliance
Den 7 maj lanserades Global Sustainability Ski Alliance. SkiStar och sju andra skidaktörer från Europa och Nya Zeeland är medlemmar.
-
Vy flygbussarna lanserar Sveriges första kommersiella elbusslinje till Arlanda
Som första kommersiella aktör i Sverige har Vy flygbussarna lanserat en elbusslinje mellan Cityterminalen och Arlanda flygplats.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 -25
Mest under Destination, Boende samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sjuhäradsrundan har invigts – ny regional cykelled i Västsverige
Den 9 maj invigdes Sjuhäradsrundan, en ny regional cykelled som bjuder på fina upplevelser genom...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende samt Stöd/Ins...
-
Destination Jönköping satsar på ett stärkt värdskap
Nu nylanserar Destination Jönköping sin turistwebb, utbildar fler InfoPoints och tar fram inspir...
-
Med hotell- och resortsystemet Moder får du allt i ett – Läs hur!
I en bransch som traditionellt präglas av fragmenterade system och avdelningssilos framstår Moder som en banbryta...
-
-
Gästbloggare
-