söndag 13 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin
    • Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
    • Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli
  • Platsannonser:
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Scandic lanserar Sveriges första rikstäckande sömnmästerskap.
    2024-01-26 17:33

    Scandic lanserar första svenska mästerskapet i sömn

    Scandic lanserar Sveriges första rikstäckande sömnmästerskap och söker nu efter landets sömnelit, från Norrbotten till Skåne. Nu erbjuds möjligheten att boka tävlingsrum på hotell över hela landet, där deltagarnas sömn utvärderas av en sömnforskare. Vinnaren kröns till Sveriges bästa sjusovare.

    Man kan lära sig av de som uppnår optimal sömnkvalitet

    Enligt en undersökning från Verian på uppdrag av Scandic svarar 12 procent av svenskarna att de sover mycket bra på nätterna. Det är troligen bland dessa självutnämnda sömnproffs som Sveriges nästa sömnmästare kommer att utses. För att finkamma landets sömnelit och utse 21 länsmästare upplåter Scandic tävlingsrum på utvalda hotell runt om i landet – ett i varje län. De tävlande med bäst sömn gör sedan upp under en finalnatt i Stockholm.

    Den prisbelönta sömnforskaren Christian Benedict är domare – från kval till final. Han har fått flera vetenskapliga priser för sin forskning och är senast aktuell med den nya boken ”Sov dig till ett bättre liv”.

    ”En hälsosam livsstil börjar med god sömn och vi kan lära oss av personer som uppnår optimal sömnkvalitet. Ofta uppmärksammar vi de som har sömnproblem, men det är viktigt att också hylla alla som sover riktigt bra. Det kan vara du själv, din granne eller en kollega.” Säger Christian Benedict, sömnforskare vid Uppsala universitet.

    Djupsömnen är kronjuvelen

    Tävlingsrummen finns tillgängliga under ett tre veckor långt kval där alla över 18 år kan boka in sig. Deltagarna tilldelas 10 timmar för att sova och bedöms utifrån djupsömn, drömsömn och lättsömn med hjälp av ett mätverktyg. Sömnstadierna värderas olika högt och genererar sömnpoäng, där all vaken tid resulterar i poängavdrag.

    ”Alla sömnstadier är viktiga komponenter för att känna sig utvilad, däremot är djupsömnen kronjuvelen inom sömnforskningen och värderas därför högst. I tävlingen eftersöks kvalitet snarare än kvantitet bland deltagarnas sömnmönster, så jag hoppas få ta del av statistik som verkligen sticker ut.” Säger Christian.

    Vill inspirera fler svenskar att ta kontroll över sin sömn

    Scandic har de senaste åren implementerat flera initiativ för att belysa betydelsen av god sömn. Det svenska sömnmästerskapet utgör en av de största satsningarna hittills. Målet är att inspirera fler svenskar att ta kontroll över sin sömnkvalitet och hylla alla sjusovare.

    ”Med ett nationellt sömnmästerskap vill vi öka kunskapen om hur man skapar god sömn. Många av oss är stressade över att hinna med livspusslet, samtidigt vet vi att sömnen är kärnan av vårt välbefinnande. För att inspirera fler att ta kontroll över sin sömn vill vi på Scandic dela med oss vad vi vet om sömn och vad vi gör för att våra gäster ska ha de bästa förutsättningarna för en bättre sömnkvalitet när de bor på våra hotell.” Säger Mikaela Björkander, Marknadschef på Scandic Hotels.

    Datum och anmälan

    Kvalet startar 2 februari och pågår fram till 25 februari på 21 Scandic-hotell i hela landet. Finalen äger rum den 17 mars på Scandic Continental i Stockholm. Kostnaden för att delta i kvalet är 250 kronor (inklusive frukost).

    Vinnaren av “Sveriges bästa sjusovare” tilldelas en veckas vistelse i sviten på valfritt Scandic hotell.

    Mer information och anmälan hittar ni här.

    • Text: Scandic Hotels Sverige
    • Foto: Scandic Hotels Sverige
    Tweet
  • Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti blev den bästa månaden någonsin för bolaget.
    2026-09-10 18:49

    Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin

    Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bolagets historia.

  • 2026-09-10 17:07

    Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport

    Medan svensk varuexport ökade med 3 % under första halvåret 2026, växte Sveriges turismexport med 11 % enligt Visit Sweden.

  • Livrustkammaren 2026 - besöksnäring
    2026-09-07 04:52

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026

    Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter

  • Sigtuna - Rådhuset sommar
    2026-09-06 22:59

    Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli

    Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)

  • Cykelbuss på Unionsleden - Visit Värmland
    2026-09-06 22:42

    Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland

    Genom ett Interreg-projekt får gäster på cykelleden Unionsleden smidig transport tillbaka till startpunkten i ett samarbete initierat av Visit Värmland

  • Höga Kusten Friluftsteater färdigställdes sommaren 2023 och har sedan dess lockat besökare från hela Sverige.
    2026-09-06 19:00

    Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset

    Nu står det klart att Höga Kusten Friluftsteater är Västernorrlands kandidat till Stora turismpriset 2026.

  • Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026.
    2026-09-05 17:15

    De vann Placebrander of the Year 2026

    Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms skärgård.

  • Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för hotell i Sverige enligt Visita.
    2026-09-05 15:41

    Visita – en rekordsommar för svenska hotell

    Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för svenska hotell enligt statistik från Visita.

  • Volleyboll-EM 2026 i Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
    2026-09-04 15:47

    Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras

    Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.

  • Den 17 augusti började Ann-Charlotte Rickne arbeta för East Sweden Convention Bureau.
    2026-09-04 15:14

    Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland

    Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Transportföretagen – Flyg för tillväxt – men på vilka villkor?
      2026-09-23
      • Stockholm
      • www.transportforetagen.se/utbildningar-och-event/flyg-for-tillvaxt--men-pa-vilka-villkor/
    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 2026 – Är marknadsföring av ett resmål en kostnad eller en investering?
      2026-09-24
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/visitswedensinspirationswebbinarium2026
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-05 15:41

      Visita – en rekordsommar för svenska hotell

      De svenska hotellens logiintäkter ökade med 12 procent i augusti, jämfört med samma månad förra året. Den starka ...

    • 2026-09-04 15:14

      Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland

      Den 17 augusti började Ann-Charlotte Rickne arbeta för East Sweden Convention Bureau. Hon kommer...

    • 2026-09-05 17:15

      De vann Placebrander of the Year 2026

      Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms sk...

    • 2026-09-07 04:52

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet