-
Hotelldirektören som ser hotellbranschen med nya ögon
Joakim Lempiäinen har tillträtt tjänsterna som hotelldirektör för både Scandic Lugnet och Scandic Borlänge.
Idrottsintresset matchar hotellens profiler
Joakim är ny inom hotellbranschen och kommer närmast från ABB där han arbetat som global teknikchef och chef för ingenjörsavdelningen. Han har också arbetat som kvalitetschef, som produktionschef på Ovako och varit officer i Försvarsmakten.
Han har ett idrotts- och motionsintresse som passar väl in på hotellens profiler. Båda hotellen ligger nära skidanläggningar och har en tydlig sportprofil.
”- Det är riktigt spännande att få kasta sig in i ett nytt område och få lära känna en helt ny bransch, jag hoppas kunna gifta ihop det bästa av industrins arbetsmetoder och strategier med hotellvärldens ständiga servicefokus. Dessutom ser jag fram emot att få lära känna teamet och tillsammans se hur vi ska driva de här hotellen framåt”, säger Joakim Lempiäinen.
Viktigt att se hotellbranschen med nya ögon
”- Joakim passar utmärkt på de här båda hotellen med sin personliga profil och yrkesmässiga erfarenhet. Det är en tillgång att komma utifrån och se verksamheten och branschen med nya ögon, det gör Joakim. Han är en erkänd ledare och det är vårt viktigaste verktyg för att lyfta våra teammedlemmar, för att de i sin tur ska leverera utmärkt service och hotellupplevelser i Dalarna utöver det vanliga, säger Svante Kempe, distriktsdirektör för Scandic Mitt.
Om Scandic Lugnet
Scandic Lugnet ligger bredvid Högskolan Dalarna och fritids- och skidområdet Lugnet i Falun. Här har många skidtävlingar anordnats. Hotellet har 161 rum, 12 mötesrum och en pool.
Om Scandic Borlänge
Scandic Borlänge har 141 rum, elva mötesrum, en pool och har en närhet till Romme Alpin och Dala Airport.
Både Scandic Lugnet och Scandic Borlänge kommer nu drivas framåt med ambitionen att lyfta koncepten för mat och konferens mot affärs- och fritidsresenärer.
Källa: Scandic Sverige
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Scandic Hotels
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Mest under Destination, Flyg, Museer och utställningar samt om helgernas oväder
-
Västerbottensföretag till resemässa i Nederländerna 8-11 januari
Rekordmånga företag från Västerbotten deltar på Vakantiebeurs i Utrecht
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance.
-
Transportföretagen: Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer
Swedavias årsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken jämfört med 2024, men låt sig inte luras, faran är långtifrån över
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig
-
Swedavias trafikstatistik för december och 2025: Stark efterfrågan
Flygets återhämtning fortsatte på Swedavias flygplatser under december. Året 2025 präglades av efterfrågan på utrikes- och inrikesresor.
-
Nu bildas Statens museer för maritim-, transport- och försvarshistoria – till lands, till sjöss och i luften
Statens maritima och transporthistoriska museer och Statens försvarshistoriska museer har slagits ihop
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 01 2026
Mest under Nöjesparker/Skidanläggningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Nytt destinationshotell öppnar i Trelleborg och ansluter till WorldHotels Crafted
Med fokus på avkoppling, samvaro och en kompromisslös kvalitet i hantverk och service, öppnar Willow i juni
-
Visita: 6 av 10 vill ha samma matmoms på restaurang och i butik
Allt enligt en undersökning som Visita genomfört med anledning av införandet av olika momssatser på mat i vår
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 01 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Nöjesparker/Skidanläggning...
-
Visita: 6 av 10 vill ha samma matmoms på restaurang och i butik
6 av 10 svenskar vill ha samma moms på mat, oavsett om den köps i butik eller serveras på restaurang. Det...
-
Nytt destinationshotell öppnar i Trelleborg och ansluter till WorldHotels Crafted
Willow etableras som en ny destination i Trelleborg, Sveriges sydligaste stad, med fokus på avkoppling,...
-
Nu bildas Statens museer för maritim-, transport- och försvarshistoria – till lands, till sjöss och i luften
Den 1 januari 2026 blev Statens maritima och transporthistoriska museer och Statens försvarshistoriska museer en ...
-
-
Gästbloggare
-