-
Sexuell aktivitet för koraller på Sjöfartsmuseet Akvariet
I utkanten på besöksnäringen får man ju ändå säga att detta rör sig, men lite positiva bakom-kulisserna-nyheter från museernas värld är vi värda i dessa kristider.
Bakom Sjöfartsmuseet Akvariets lyckta dörrar pågår ett ovanligt forskningsprojekt, som få i världen har lyckats med. Här arbetar museets marinbiologer för fullt med att skapa en attraktiv parningsmiljö för tropiska koralldjur. Syftet är på sikt att skapa en genbank för att rädda ett utdöende artbestånd i havet.
”Arter försvinner och korallrev dör ut. Kan vi bidra med någon forskning som motverkar detta så gör vi gärna det.” Säger Jens Ulvås, marinbiolog på Sjöfartsmuseet Akvariet.
En del av ett större bevarandeprojekt
Museet är för tillfället stängt för om- och tillbyggnad och vid sidan av omfattande renoveringar och dagligt arbete med skötsel och djurhållning, bedrivs det unika forskningsprojektet i en temporär akvariehall.
Här är marinbiologerna Jens Ulvås och David Sällström i uppstarten av en spännande metodutveckling som ska möjliggöra sexuell reproduktion av koraller. Detta är en del av ett större bevarandeprojekt som handlar om att skapa en genbank för koraller i akvarier, vilken ska säkerställa att det finns tillräckligt många individer inom en och samma art.
Simulera havet och stimulera parning
I ett experimentakvarium arbetar marinbiologerna just nu för att simulera årstider, temperatur och ljus. I hopp om att framkalla fortplantningslustan hos koralldjuren vid en viss given tidpunkt.
”De flesta korallarter har ett tillfälle per år där de förökar sig och släpper ut könsceller i form av ägg och spermier. När de väl släpper är det viktigt att alla släpper på samma dag för att de ska kunna uppstå ett möte, därför är de väldigt tajmade ute i naturen.” Säger David Sällström.
Kan bli en av fem i världen att lyckas
Om allt går enligt planerna kommer förökningen av Sjöfartsmuseet Akvariets koraller att ske under augusti/september i år. Utmaningen blir bland annat att få korallerna att överleva det kritiska larvstadiet.
Horniman Museum & Gardens i London var först i världen med sexuell reproduktion av koraller, lyckas forskarna på Sjöfartsmuseet Akvariet blir de en av ytterligare cirka fem forskarteam runt om i världen som har lyckats.
Förbereder ett av världens största korallakvarier
När Sjöfartsmuseet Akvariet öppnar igen 2022 väntar ett helt nytt akvarium under mark där bland annat ett av världens största korallakvarier på 400 000 liter ska byggas upp. Besökarna kommer även att kunna uppleva och utforska Ocean Lab. Ett publikt laboratorie där besökarna får en inblick i bland annat korallodling och bevarande.
”Det nya Akvariet ska vara i världsklass vad gäller upplevelse för besökarna, djurhållning, marin pedagogik och forskning. Vi vill göra havet tillgängligt för våra besökare och öka havsmedvetenheten i samhället. Det vill säga att sprida kunskap om vad havet betyder för vår planet och hur mänsklig aktivitet påverkar havet.” Avslutar Jens Ulvås.
- Text: Sjöfartsmuseet Akvariet
- Foto: Marie Wettmark/Sjöfartsmuseet Akvariet
-
AI som operatör – skapa mer utrymme för värdskap
De flesta hotell använder idag flera olika system. Med AI kan samordningslagret mellan systemen hanteras och utrymme frigörs för mer värdskap
-
Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
Brinner du för att kommunicera en plats? Ta chansen att bli vikarierande kommunikatör hos Upplev Norrköping.
-
Ny trendspaning från Visit Sweden visar ett förändrat resebeteende
Den alltmer osäkra bilden av världen förändrar människors syn på resande. Det visar Visit Sweden trendspaning för 2026.
-
Ny strategi: Kryssningar som verktyg för att utveckla Kalmar
Kryssningar ger inte bara intäkter till regionens besöksnäring. De kan också vara ett verktyg för att utveckla platsen enligt Kalmar.
-
Ett misslyckat bröllop får revansch med drömbröllop i Katrineholm
Nu ger Katrineholm ett par vars stora dag inte blev riktigt som planerat chansen att göra om sitt bröllop.
-
Matmomsen sänks men komplexiteten ökar – en uppdatering
Så navigerar ni rätt från dag ett - Vi har tagit hjälp av vår samarbetspartner Grant Thornton för att ge er lite vägledning
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 13 2026
Mest under Destination, Möten/Event samt Utmärkelser och Initiativ
-
Till salu: Fjällhotell i attraktivt läge – Tärnaby
Nu finns möjlighet att förvärva ett charmigt och välkänt fjällhotell i hjärtat av Tärnaby, Tärnaby Fjällhotell, med närhet till skidbacke och storslagen fjällnatur
-
SkiStar – Påsken samlar familjeaktiviteter, tävlingar och afterski
På SkiStar destinationer i Sverige väntar ett brett påskprogram med vårskidåkning, familjeaktiviteter, tävlingar och livescener.
-
Här är de nominerade i Svenska Mötespriset 2026
De bästa av de bästa ska koras i Svenska Mötespriset. Syftet är att Svenska Möten vill lyfta mötesplatser och personer.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sveriges destinations-, evenemangs- och möteskompetens samlas i en gemensam förening
Vid årsmötet den 19 mars 2026 bildades Svenska Destinationsföreningen genom en sammanslagning av Svenska Destinat...
-
Vad gör egentligen en liten ort eller by attraktiv att bo och leva på?
Det är en fråga vi på Fjällbyrån ofta återkommer till i vårt arbete med platsutveckling och besöksnäring. Inte mi...
-
Östersund lanserar ny strategi för framtidens platsutveckling
Östersund lanserar nu en strategi för upplevelse- och platsutveckling. Strategin, Hjärta och puls Östersu...
-
Färgstark konst och skådespel på Kalmar Slott i sommar
Gycklare, riddare och prinsessor. Stora färgstarka skulpturer som sprider tankeväckande budskap om lycka. Skådesp...
-
-
Gästbloggare
-