-
SJ:s resenärer återvänder i snabb takt till tågbranschen
I samband med att pandemirestriktionerna hävdes i februari ökade tågresandet kraftigt då resenärer återvände till SJ. Fritidsresandet har återhämtat sig snabbare än förväntat.
“Det är tydligt att det finns en stor efterfrågan på bekväma och klimatsmarta resor. SJ:s återhämtning efter pandemin går snabbare än vad vi vågat hoppas på och det är roligt att notera att det är studenter, ungdomar och pensionärer som stått för den snabbaste ökningen.” Säger SJ:s VD och koncernchef, Monica Lingegård.
Kvartalet inleddes med höga sjukskrivningstal
Sammantaget har resultatet för årets första kvartal förbättrats kraftigt jämfört med motsvarande period året innan. Kvartalet inleddes dock med höga sjukskrivningstal bland SJ:s medarbetare liksom i övriga samhället, och en låg efterfrågan på tågresor till följd av rådande restriktioner.
Dessutom har järnvägsinfrastrukturens eftersläpande underhåll blivit väldigt kännbar under kvartalet. Med stora brister och flera akuta banarbeten där Trafikverket haft svårt att klara av att planera och kommunicera på ett godtagbart sätt.
Det går ut över SJ:s resenärer och medför extra kostnader för tågbolaget, exempelvis i form av ökat behov av ersättningstrafik.
SJ erbjuder hjälp till människor på flykt
SJ har under kvartalet tagit hem underhållsansvaret för dubbeldäckare (X40) och snabbtågen SJ 3000 (X55) för att kunna accelerera innovation och utveckling inom underhållsområdet. Det innebär att cirka 100 medarbetare inom verksamheten nu är direkt anställda av SJ.
Det krig som pågår i Sveriges omedelbara närhet påverkar även SJ, som erbjuder hjälp till människor på flykt.
“Jag är så stolt över att SJ kan hjälpa de människor som drabbas direkt och tvingas fly från sitt hemland. Vi har snabbt etablerat rutiner och förstärkt organisationen. Bland annat har vi medarbetare med relevanta språkkunskaper som normalt jobbar med andra saker inom SJ placerade tillsammans med våra kundvärdar på de stationer som människor på flykt söker sig till. Viljan att hjälpa till i en svår situation är stor.” Säger Monica Lingegård.
Utfall första kvartalet 2022:
- Nettoomsättningen uppgick till 2 022 MSEK (1 301)
- Rörelseresultatet uppgick till -129 MSEK (-652)
- Kvartalets resultat uppgick till -101 MSEK (-512)
- Text: SJ AB
- Foto: SJ AB
-
Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal
Från Nyköpings fjärdar, genom Östersjöns skärgårdar och vidare in i Göta kanal med slussning till Söderköping
-
Magnus Sundling ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board
Den 16 mars tillträder erfarne Magnus Sundling som ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board.
-
Skidsporten gör det igen! Vad undrar ni? Åker hållbart!
Världscupen i telemark i Trillevallen genomförs med en tydlig satsning på hållbart flygbränsle. Skidsporten visar att omställningen kan genomföras här och nu, i praktiken
-
Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025
Tillväxten av utländsk turism och resor till Sverige 2025 bidrar tydligt till stärkt svensk export och till Sveriges BNP.
-
Stena Line avvecklar färjelinjen Grenå – Halmstad
Fartyget Stena Nautica trafikerar linjen fram till den 30 april
-
Rekordår för gästnätter i Värmland förra året
Värmland slår nytt rekord under 2025. Totalt registrerades nära 2,7 miljoner gästnätter, en ökning med 5% jämfört med 2024.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter och Stöd/Insatser/Initiativ/Utmärkelser
-
VR tåg prisade för bästa inrikesresor på Grand Travel Award 2026
VR Snabbtåg kammade hem utmärkelsen ”Bästa Transport Inrikes” vid årets Grand Travel Award på Berns Salonger i Stockholm.
-
Historiskt rekordår för Stockholm – nära 16 miljoner gästnätter 2025
Rekordet drivs av stark internationell tillväxt, där utländska gäster i länet ökade med 22 procent i december
-
20 nya anledningar att besöka Göteborg 2026
Från aktiviteter och middagar, till ett brett utbud av nya festivaler och evenemang – det finns gott om skäl att ta sikte på Göteborg 2026.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Debattartikel: Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas
Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas, för att platsen ska ges den roll den förtjänar som nati...
-
20 nya anledningar att besöka Göteborg 2026
Från fartfylld sightseeing och skyhöga middagar, till ett brett utbud av nya festivaler, utställningar och idrott...
-
Sverige stärker sin attraktionskraft som turistland i Global Soft Power Index 2026
I senaste upplagan av Global Soft Power Index 2026, publicerad av Brand Finance, placerar sig Sverige på ...
-
Nu lanseras Ulricehamn på recept – allt du behöver för återhämtning och livskvalitet
I höstas uppmärksammades Sverige i internationella medier som det första landet i världen som kan skrivas ut på r...
-
-
Gästbloggare
-