-
Skidsporten gör det igen! Vad? undrar ni. Åker hållbart!
När världscupen i telemark i Trillevallen för andra året i rad genomförs med en tydlig satsning på hållbart flygbränsle visar idrotten att omställningen inte behöver stanna vid ambitioner – den kan genomföras här och nu, i praktiken.
Initiativet är ett viktigt exempel på att klimatarbetet kräver mod att gå före. Flygets omställning handlar inte om att välja bort mobilitet, utan om att ställa om den. Hållbart flygbränsle, SAF, är redan i dag det mest kraftfulla verktyget för att snabbt minska flygets klimatpåverkan med befintliga flygplan och infrastruktur.
– Skidsportens satsning visar att det går att kombinera internationella evenemang med konkret klimatansvar. Det är precis den här typen av ledarskap som behövs – att våga gå före och visa vägen i praktiken, säger Fredrik Kämpfe, branschchef för Transportföretagen Flyg.
Flygets omställning får nu också ett allt tydligare kunskaps- och policystöd. I sin nya rapport Framtidens fossilfria luftfart pekar Energimyndigheten ut vilka åtgärder som krävs för att skala upp produktion och användning av hållbart flygbränsle, SAF, och stärka flygets konkurrenskraft i klimatomställningen. Klicka dig vidare här för att läsa mer på Energimyndighetens hemsida
Skidsportens satsning i Trillevallen ligger helt i linje med denna utveckling – ett konkret exempel på hur aktörer redan idag kan bidra till att bygga marknaden för SAF och omsätta omställningen i praktisk handling.Trafikneutrala resepolicies
Samtidigt har regeringen gett ett tydligt uppdrag till myndigheter att arbeta med trafikslagsneutrala resepolicys och redovisa sina inköp av hållbart flygbränsle. Det markerar en viktig princip: klimatmålen ska nås genom utsläppsminskning och omställning – inte genom att på förhand låsa fast sig vid ett enskilt trafikslag.
När idrotten går före och visar att SAF kan användas redan nu, stärker det också den politiska inriktningen: att fler samhällsaktörer, offentliga såväl som privata, behöver ta steg som gör omställningen möjlig i praktiken.
– Flyget är en del av samhällsservicen, av tillgängligheten i hela landet och av Sveriges internationella konkurrenskraft. Därför är det avgörande att omställningen drivs framåt med lösningar som fungerar. SAF är en sådan lösning, och vi välkomnar att både idrotten och politiken nu bidrar till att skala upp den, säger Jonas Hagelqvist, vd för Transportföretagen.
Transportföretagen Flyg ser satsningen i Trillevallen som ett föredöme för fler arrangörer, företag och offentliga aktörer. Omställningen kräver att någon går först – och att fler följer efter.
Mer om flyg och SAF på Turismnytt
- Text: Transportföretagen
- Foto: AI/ChatGPT (Jakob Norrby)
-
Publikrekord gav många övernattande besökare till Halmstad
Det blev publiksuccé i helgen när handbollslagen gjorde upp om guldet under ATG Svenska cupen i Halmstad.
-
AI som operatör – skapa mer utrymme för värdskap
De flesta hotell använder idag flera olika system. Med AI kan samordningslagret mellan systemen hanteras och utrymme frigörs för mer värdskap
-
Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
Brinner du för att kommunicera en plats? Ta chansen att bli vikarierande kommunikatör hos Upplev Norrköping.
-
Ny trendspaning från Visit Sweden visar ett förändrat resebeteende
Den alltmer osäkra bilden av världen förändrar människors syn på resande. Det visar Visit Sweden trendspaning för 2026.
-
Ny strategi: Kryssningar som verktyg för att utveckla Kalmar
Kryssningar ger inte bara intäkter till regionens besöksnäring. De kan också vara ett verktyg för att utveckla platsen enligt Kalmar.
-
Ett misslyckat bröllop får revansch med drömbröllop i Katrineholm
Nu ger Katrineholm ett par vars stora dag inte blev riktigt som planerat chansen att göra om sitt bröllop.
-
Matmomsen sänks men komplexiteten ökar – en uppdatering
Så navigerar ni rätt från dag ett - Vi har tagit hjälp av vår samarbetspartner Grant Thornton för att ge er lite vägledning
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 13 2026
Mest under Destination, Möten/Event samt Utmärkelser och Initiativ
-
Till salu: Fjällhotell i attraktivt läge – Tärnaby
Nu finns möjlighet att förvärva ett charmigt och välkänt fjällhotell i hjärtat av Tärnaby, Tärnaby Fjällhotell, med närhet till skidbacke och storslagen fjällnatur
-
SkiStar – Påsken samlar familjeaktiviteter, tävlingar och afterski
På SkiStar destinationer i Sverige väntar ett brett påskprogram med vårskidåkning, familjeaktiviteter, tävlingar och livescener.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sveriges destinations-, evenemangs- och möteskompetens samlas i en gemensam förening
Vid årsmötet den 19 mars 2026 bildades Svenska Destinationsföreningen genom en sammanslagning av Svenska Destinat...
-
Vad gör egentligen en liten ort eller by attraktiv att bo och leva på?
Det är en fråga vi på Fjällbyrån ofta återkommer till i vårt arbete med platsutveckling och besöksnäring. Inte mi...
-
Östersund lanserar ny strategi för framtidens platsutveckling
Östersund lanserar nu en strategi för upplevelse- och platsutveckling. Strategin, Hjärta och puls Östersu...
-
Färgstark konst och skådespel på Kalmar Slott i sommar
Gycklare, riddare och prinsessor. Stora färgstarka skulpturer som sprider tankeväckande budskap om lycka. Skådesp...
-
-
Gästbloggare
-