-
Smaka på Kattegattleden – Sveriges största cyklande matfestival
Nu rullar ”Smaka på Kattegattleden” igång – Sveriges största cyklande matfest med smakstopp hos lokala mat- och vinkreatörer, gårdsbutiker och odlare längs den populära halländska och skånska cykelleden.
På bara två år har evenemanget vuxit till 40 cykelrundor med flera tusen besökare utspridda från maj till september. Intresset är så pass stort att det redan är fullbokat på flera av cykelrundorna.
Lockar både besökare och aktörer
Under en helg för två år sedan arrangerades Smaka på Kattegattleden för första gången och det blev en succé. Många av de då 12 cykel- och matrundorna sålde slut på bara några dagar.
I år skalar man upp och erbjuder närmare 40 olika rundor under maj till september – från Helsingborg i söder till Kungsbacka i norr.
Att kunna smaka på Halland och Skåne från cykelsadeln lockar många besökare, men också lokala aktörer som vill visa upp sina verksamheter. Över 110 olika aktörer deltar i årets evenemang.
En perfekt kombination av det goda
Annika Lindhe, som driver företaget Smakäventyr och arrangerar rundor i Falkenberg och Halmstad, är mer än nöjd över det stora intresset.
”Många gäster från tidigare år vill komma tillbaka, och det är precis det vi vill. Att ännu fler ska upptäcka och njuta av det lokala och närodlade. Jag brinner för mat med mening och vill lyfta matens identitet och ursprung. Att få cykla längs med fälten, förbi kvarnen och trampa vidare till bageriet och smaka på slutresultatet ger en härlig helhetsupplevelse. Rundorna är en perfekt kombination av mat, prat och hjärtevärme och att kombinera det med en trevlig cykeltur har blivit ett vinnande koncept.” Säger Annika Lindhe.

Foto: Caroline AnderssonUppleva nya smakupplevelser
De flesta cykel- och matrundorna bjuder på 2-3 mil lätt cykling. Men de många smakstoppen gör att cyklisterna ofta är ute både fem och sex timmar.
Årets rundor har fokus på att lyfta närodlade, hållbara halländska och skånska råvaror. Tanken är att besökarna ska få uppleva nya smakupplevelser, samtidigt som de njuter av frisk luft, vackra naturvyer och cyklingen på Kattegattleden.
“Halland och Skåne är känt för sin goda mat och sina många småskaliga matproducenter, och nu jobbar vi tillsammans för att kustremsan utmed Kattegatt också ska bli känd som en härlig cykeldestination. De olika cykelpaketen gör det möjligt att uppleva en attraktiv mix av vackra landskap, nya cykelvägar och riktigt goda smakupplevelser.” Säger Jonas Olsson på Visit Halland.
Vill sätta fokus på den lokala matkulturen
Kattegattleden är en populär cykelturistled som 2018 blev utnämnd till Årets Cykelled i Europa. Den går från Göteborg i norr till Helsingborg i söder.
Smaka på Kattegattleden arrangeras för att höja upplevelsen längs leden och samtidigt sätta fokus på den lokala matkulturen. Allt sker i samarbete mellan Kattegattledens tio kommuner, Region Halland och Region Skåne samt entreprenörer/arrangörer utmed leden.
Alla rundor anpassas efter Folkhälsomyndighetens rekommendationer. Läs mer om evenemanget på hemsidan här.
- Text: Visit Halland & Destination Falkenberg
- Foto: Atelje Lena
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida VD. Tjänsten erbjuder en chans att leda en unik anläggning in i framtiden.
-
Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
I sommar får Finnlines passagerare sällskap av den nya maskoten Stella. Hon är en del av rederiets satsning på barnfamiljer.
-
Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.
-
Barn blir marinarkeologer på Vrak – Museum of Wrecks
För tredje sommaren i rad bjuder Vrak – Museum of Wrecks in nyfikna barn att prova på livet som en marinarkeolog.
-
Visit Värmland lanserar dejtingsatsning för att motverka ensamhet
Ensamhet är ett växande samhällsproblem i Sverige. Visit Värmland vill bryta trenden med ett nytt initiativ - ett unikt dejtingevent.
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig över landet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Välkommen till BarCamp 2026 – besöksnäringens ledarforum som riktar sig till dig som är verksam i b...
-
Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
Nu är det enklare än någonsin för den konstintresserade besökaren att upptäcka allt som destinationen har att erb...
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
När Stockholm Outdoor Festival arrangeras 2027 lanseras för första gången Outdoor Summit – en ny internationell B...
-
-
Gästbloggare
-