-
Smaka på Kattegattleden – Sveriges största cyklande matfestival
Nu rullar ”Smaka på Kattegattleden” igång – Sveriges största cyklande matfest med smakstopp hos lokala mat- och vinkreatörer, gårdsbutiker och odlare längs den populära halländska och skånska cykelleden.
På bara två år har evenemanget vuxit till 40 cykelrundor med flera tusen besökare utspridda från maj till september. Intresset är så pass stort att det redan är fullbokat på flera av cykelrundorna.
Lockar både besökare och aktörer
Under en helg för två år sedan arrangerades Smaka på Kattegattleden för första gången och det blev en succé. Många av de då 12 cykel- och matrundorna sålde slut på bara några dagar.
I år skalar man upp och erbjuder närmare 40 olika rundor under maj till september – från Helsingborg i söder till Kungsbacka i norr.
Att kunna smaka på Halland och Skåne från cykelsadeln lockar många besökare, men också lokala aktörer som vill visa upp sina verksamheter. Över 110 olika aktörer deltar i årets evenemang.
En perfekt kombination av det goda
Annika Lindhe, som driver företaget Smakäventyr och arrangerar rundor i Falkenberg och Halmstad, är mer än nöjd över det stora intresset.
”Många gäster från tidigare år vill komma tillbaka, och det är precis det vi vill. Att ännu fler ska upptäcka och njuta av det lokala och närodlade. Jag brinner för mat med mening och vill lyfta matens identitet och ursprung. Att få cykla längs med fälten, förbi kvarnen och trampa vidare till bageriet och smaka på slutresultatet ger en härlig helhetsupplevelse. Rundorna är en perfekt kombination av mat, prat och hjärtevärme och att kombinera det med en trevlig cykeltur har blivit ett vinnande koncept.” Säger Annika Lindhe.

Foto: Caroline AnderssonUppleva nya smakupplevelser
De flesta cykel- och matrundorna bjuder på 2-3 mil lätt cykling. Men de många smakstoppen gör att cyklisterna ofta är ute både fem och sex timmar.
Årets rundor har fokus på att lyfta närodlade, hållbara halländska och skånska råvaror. Tanken är att besökarna ska få uppleva nya smakupplevelser, samtidigt som de njuter av frisk luft, vackra naturvyer och cyklingen på Kattegattleden.
“Halland och Skåne är känt för sin goda mat och sina många småskaliga matproducenter, och nu jobbar vi tillsammans för att kustremsan utmed Kattegatt också ska bli känd som en härlig cykeldestination. De olika cykelpaketen gör det möjligt att uppleva en attraktiv mix av vackra landskap, nya cykelvägar och riktigt goda smakupplevelser.” Säger Jonas Olsson på Visit Halland.
Vill sätta fokus på den lokala matkulturen
Kattegattleden är en populär cykelturistled som 2018 blev utnämnd till Årets Cykelled i Europa. Den går från Göteborg i norr till Helsingborg i söder.
Smaka på Kattegattleden arrangeras för att höja upplevelsen längs leden och samtidigt sätta fokus på den lokala matkulturen. Allt sker i samarbete mellan Kattegattledens tio kommuner, Region Halland och Region Skåne samt entreprenörer/arrangörer utmed leden.
Alla rundor anpassas efter Folkhälsomyndighetens rekommendationer. Läs mer om evenemanget på hemsidan här.
- Text: Visit Halland & Destination Falkenberg
- Foto: Atelje Lena
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
Mest under Destination, Boende och Evenemang samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
SkiStar lanserar sommarpaket med upplevelser och boende i Sälen och Åre
Inför sommaren lanserar SkiStar i Sälen och Åre nya smidiga sommarpaket. Där boende och aktiviteter bokas tillsammans.
-
Gothenburg Docks – ny evenemangssatning vid kajen
Den 29–31 maj samlas flera evenemang längs vattnet mellan Lindholmen och Eriksberg under ett namn: Gothenburg Docks.
-
Busstorget 2026: En bransch i snabb omställning mellan eldrift, kompetensjakt och politisk osäkerhet
Turistbuss- och beställningstrafikens stora mötesplats Busstorget 2026 gav en tydlig bild av en bransch mitt i ett avgörande skede
-
Vinnare i Arctic Sweden Tourism Award 2025
Arctic Sweden Tourism Award lyfter några av de starkast lysande stjärnorna inom besöksnäringen i norra Sverige.
-
Stark avslutning på kvartalet för Halmstads besöksnäring
Halmstads besöksnäring avslutar det första kvartalet av 2026 starkt efter en avvaktande inledning på året för destinationen.
-
Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk
Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Ett årligt event som bland annat prisar personer inom besöksnäringen.
-
2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter
2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Den fina sommaren och många höjdpunkter under året bidrog starkt.
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Nyligen genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning, med visningsresa och deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.
-
Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar
Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren. 14 dagars obegränsat tågresande i norra Sverige, utan att behöva boka i förväg.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Förra veckan genomförde Höga Kusten Destinationsutveckling en riktad internationell satsning med...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter
Från utsålda arenakonserter på Ullevi till festivaler, klubbscener och spelningar vid vattnet – Göteborg fyller s...
-
Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar
Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren 2026. För 999 kronor får resenärer 14 dagars obeg...
-
-
Gästbloggare
-