söndag 29 mars 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Halmstad Tourist Center flyttar och blir Halmstad Turistinformation
    • Östersund lanserar ny strategi för framtidens platsutveckling
    • Sveriges destinations-, evenemangs- och möteskompetens samlas i en gemensam förening
    • Färgstark konst och skådespel på Kalmar Slott i sommar
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Kattegattleden
    2021-05-18 17:34

    Smaka på Kattegattleden – Sveriges största cyklande matfestival

    Nu rullar ”Smaka på Kattegattleden” igång – Sveriges största cyklande matfest med smakstopp hos lokala mat- och vinkreatörer, gårdsbutiker och odlare längs den populära halländska och skånska cykelleden.

    På bara två år har evenemanget vuxit till 40 cykelrundor med flera tusen besökare utspridda från maj till september. Intresset är så pass stort att det redan är fullbokat på flera av cykelrundorna.

    Lockar både besökare och aktörer

    Under en helg för två år sedan arrangerades Smaka på Kattegattleden för första gången och det blev en succé. Många av de då 12 cykel- och matrundorna sålde slut på bara några dagar.

    I år skalar man upp och erbjuder närmare 40 olika rundor under maj till september – från Helsingborg i söder till Kungsbacka i norr.

    Att kunna smaka på Halland och Skåne från cykelsadeln lockar många besökare, men också lokala aktörer som vill visa upp sina verksamheter. Över 110 olika aktörer deltar i årets evenemang.

    En perfekt kombination av det goda

    Annika Lindhe, som driver företaget Smakäventyr och arrangerar rundor i Falkenberg och Halmstad, är mer än nöjd över det stora intresset.

    ”Många gäster från tidigare år vill komma tillbaka, och det är precis det vi vill. Att ännu fler ska upptäcka och njuta av det lokala och närodlade. Jag brinner för mat med mening och vill lyfta matens identitet och ursprung. Att få cykla längs med fälten, förbi kvarnen och trampa vidare till bageriet och smaka på slutresultatet ger en härlig helhetsupplevelse. Rundorna är en perfekt kombination av mat, prat och hjärtevärme och att kombinera det med en trevlig cykeltur har blivit ett vinnande koncept.” Säger Annika Lindhe.

    Smaka på Kattegattleden - Sveriges största cyklande matfestival
    Foto: Caroline Andersson

    Uppleva nya smakupplevelser

    De flesta cykel- och matrundorna bjuder på 2-3 mil lätt cykling. Men de många smakstoppen gör att cyklisterna ofta är ute både fem och sex timmar.

    Årets rundor har fokus på att lyfta närodlade, hållbara halländska och skånska råvaror. Tanken är att besökarna ska få uppleva nya smakupplevelser, samtidigt som de njuter av frisk luft, vackra naturvyer och cyklingen på Kattegattleden.

    “Halland och Skåne är känt för sin goda mat och sina många småskaliga matproducenter, och nu jobbar vi tillsammans för att kustremsan utmed Kattegatt också ska bli känd som en härlig cykeldestination. De olika cykelpaketen gör det möjligt att uppleva en attraktiv mix av vackra landskap, nya cykelvägar och riktigt goda smakupplevelser.” Säger Jonas Olsson på Visit Halland.

    Vill sätta fokus på den lokala matkulturen

    Kattegattleden är en populär cykelturistled som 2018 blev utnämnd till Årets Cykelled i Europa. Den går från Göteborg i norr till Helsingborg i söder.

    Smaka på Kattegattleden arrangeras för att höja upplevelsen längs leden och samtidigt sätta fokus på den lokala matkulturen. Allt sker i samarbete mellan Kattegattledens tio kommuner, Region Halland och Region Skåne samt entreprenörer/arrangörer utmed leden.

    Alla rundor anpassas efter Folkhälsomyndighetens rekommendationer. Läs mer om evenemanget på hemsidan här.

    • Text: Visit Halland & Destination Falkenberg
    • Foto: Atelje Lena
    Tweet
  • Här (Klammerdammsgatan 4) flyttar Halmstad Turistinformation in i april.
    2026-03-28 17:56

    Halmstad Tourist Center flyttar och blir Halmstad Turistinformation

    Från och med april byter Halmstad Tourist Center namn till Halmstad Turistinformation och flyttar till Klammerdammsgatan 4.

  • Strategin, Hjärta och puls Östersund – en levande och hållbar plats 2030, sätter en gemensam riktning för platsutveckling.
    2026-03-27 21:43

    Östersund lanserar ny strategi för framtidens platsutveckling

    Östersund lanserar en ny strategi för upplevelse- och platsutveckling. Den tar avstamp i destinationens unika identitet.

  • Svenska Destinationsföreningen samlar svenska destinationer
    2026-03-27 08:33

    Sveriges destinations-, evenemangs- och möteskompetens samlas i en gemensam förening

    Svenska Destinationsföreningen samlar aktörer inom evenemang, möten och destinationsmanagement med målet att stärka Sveriges attraktionskraft som destination – både nationellt och internationellt

  • Vänster: Skulptur i utställningen "Modern Guru and the Path to Artifical Happiness". Höger: Kung Erik underhålls av hovmusikanten på Kalmar Slott.
    2026-03-26 17:12

    Färgstark konst och skådespel på Kalmar Slott i sommar

    Stora färgstarka skulpturer som sprider tankeväckande budskap om lycka. Skådespel och guidade turer. Kalmar Slott laddar för sommaren.

  • Efter ett intresse kring skeppet Ostindiefararen Götheborg framtid, presenterar Greencarrier nu planer och visionsbilder på en ny permanent kajplats och ett tillhörande upplevelsecenter vid Masthuggskajen i Göteborg.
    2026-03-26 16:27

    Planerna för Ostindiefararen – nytt upplevelsecenter föreslås vid Masthuggskajen

    Greencarrier presenterar planer på en permanent kajplats för Ostindiefararen Götheborg och ett upplevelsecenter i Göteborg.

  • En familj på perrongen, på väg in i ett tåg till fjällen. SkiStar samarbetar med Snälltåget för att erbjuda ett nytt resealternativ till Sälenfjällen.
    2026-03-24 18:08

    SkiStar lanserar tågresor till Sälenfjällen i samarbete med Snälltåget

    Inför vintersäsongen 2026/27 introducerar SkiStar, i samarbete med Snälltåget, ett nytt resealternativ till Sälenfjällen.

  • Destination Jönköping är nominerade till tävlingen Gyllene Hjulet för 2026.
    2026-03-24 17:52

    Destination Jönköping nominerade i Gyllene Hjulet 2026

    Destination Jönköping har nominerats i kategorin ”Årets hållbara eventdestination” i branschtävlingen Gyllene Hjulet 2026.

  • Gravelcykling Gotland - Jonas Kullman besöksnäring
    2026-03-23 05:48

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026

    Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter samt Utmärkelser/Initiativ

  • Svenska Destinationsdagarna 2026 - Ari Riabacke peppar besöksnäringen
    2026-03-23 03:37

    Krönika: Besöksnäringen går från klarhet till klarhet

    Om att tre branschföreningar samlades till en under Svenska Destinationsdagarna och en massa annat

  • Dragana Kusoffsky Maksimovic, ny konsthallschef på Artipelag med start i september.
    2026-03-22 18:46

    Dragana Kusoffsky Maksimovic ny konsthallschef för Artipelag

    Artipelag har utsett Dragana Kusoffsky Maksimovic till ny konsthallschef. Hon tillträder tjänsten i september och efterträder Bo Nilsson.

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Flyger vi mot tillväxt? – Seminarium Transportföretagen Flyg
      2026-04-13
      • Stockholm
      • www.svensktnaringsliv.se/sakomraden/infrastruktur/flyger-vi-mot-tillvaxt_1250115.html
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-03-20 16:17

      Vinnare av Svenska Campingpriset och Campers’ Choice 2026

      Det prestigefyllda Svenska Campingpriset 2026 har delats ut. Svensk Camping tillgännagav vinnarn...

    • 2026-03-20 15:19

      Nämdöskärgården nationalpark i Stockholm uppmärksammas internationellt

      Nämdöskärgården nationalpark i Stockholms skärgård har utsetts till en av 2026 års Global Vision Honorees av tids...

    • 2026-03-23 05:48

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...

    • 2026-03-23 03:37

      Krönika: Besöksnäringen går från klarhet till klarhet

      Den här veckan har vi i alla fall fått klarhet på några punkter. Det är klart med ny VD för Visita, Christer Foge...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet