-
Smaka på Kattegattleden – Sveriges största cyklande matfestival
Nu rullar ”Smaka på Kattegattleden” igång – Sveriges största cyklande matfest med smakstopp hos lokala mat- och vinkreatörer, gårdsbutiker och odlare längs den populära halländska och skånska cykelleden.
På bara två år har evenemanget vuxit till 40 cykelrundor med flera tusen besökare utspridda från maj till september. Intresset är så pass stort att det redan är fullbokat på flera av cykelrundorna.
Lockar både besökare och aktörer
Under en helg för två år sedan arrangerades Smaka på Kattegattleden för första gången och det blev en succé. Många av de då 12 cykel- och matrundorna sålde slut på bara några dagar.
I år skalar man upp och erbjuder närmare 40 olika rundor under maj till september – från Helsingborg i söder till Kungsbacka i norr.
Att kunna smaka på Halland och Skåne från cykelsadeln lockar många besökare, men också lokala aktörer som vill visa upp sina verksamheter. Över 110 olika aktörer deltar i årets evenemang.
En perfekt kombination av det goda
Annika Lindhe, som driver företaget Smakäventyr och arrangerar rundor i Falkenberg och Halmstad, är mer än nöjd över det stora intresset.
”Många gäster från tidigare år vill komma tillbaka, och det är precis det vi vill. Att ännu fler ska upptäcka och njuta av det lokala och närodlade. Jag brinner för mat med mening och vill lyfta matens identitet och ursprung. Att få cykla längs med fälten, förbi kvarnen och trampa vidare till bageriet och smaka på slutresultatet ger en härlig helhetsupplevelse. Rundorna är en perfekt kombination av mat, prat och hjärtevärme och att kombinera det med en trevlig cykeltur har blivit ett vinnande koncept.” Säger Annika Lindhe.

Foto: Caroline AnderssonUppleva nya smakupplevelser
De flesta cykel- och matrundorna bjuder på 2-3 mil lätt cykling. Men de många smakstoppen gör att cyklisterna ofta är ute både fem och sex timmar.
Årets rundor har fokus på att lyfta närodlade, hållbara halländska och skånska råvaror. Tanken är att besökarna ska få uppleva nya smakupplevelser, samtidigt som de njuter av frisk luft, vackra naturvyer och cyklingen på Kattegattleden.
“Halland och Skåne är känt för sin goda mat och sina många småskaliga matproducenter, och nu jobbar vi tillsammans för att kustremsan utmed Kattegatt också ska bli känd som en härlig cykeldestination. De olika cykelpaketen gör det möjligt att uppleva en attraktiv mix av vackra landskap, nya cykelvägar och riktigt goda smakupplevelser.” Säger Jonas Olsson på Visit Halland.
Vill sätta fokus på den lokala matkulturen
Kattegattleden är en populär cykelturistled som 2018 blev utnämnd till Årets Cykelled i Europa. Den går från Göteborg i norr till Helsingborg i söder.
Smaka på Kattegattleden arrangeras för att höja upplevelsen längs leden och samtidigt sätta fokus på den lokala matkulturen. Allt sker i samarbete mellan Kattegattledens tio kommuner, Region Halland och Region Skåne samt entreprenörer/arrangörer utmed leden.
Alla rundor anpassas efter Folkhälsomyndighetens rekommendationer. Läs mer om evenemanget på hemsidan här.
- Text: Visit Halland & Destination Falkenberg
- Foto: Atelje Lena
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
Turismnytts bloggare Bianca har varit på Icehotel och lyfter deras hållbarhetsarbete och berättar om hur Icehotel kom till
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.
-
Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation i Lapplands vackra natur behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren.
-
Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar
Den 6–10 juli samlas några av världens bästa sandskulptörer för att delta i Kalmar International Sandsculpture Festival.
-
Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
Hotell Savoy på Luleås huvudgata letar nu efter en F&B hjälte - en restaurangchef som vill växa med verksamheten.
-
Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar
Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar är mycket välkommet av Sveriges Bussföretag.
-
Den internationella utställningen Arctic Highways har landat i Granö
Den internationella konstutställningen Arctic Highways har landat i Sverige för sommaren. Den presenterar samtida urfolkskonst.
-
Svensk Handel – framtidstron ökar i hela branschen
Svensk Handels barometer för juni visar en ljusning i handeln. För första gången på länge stärks framtidstron i hela branschen.
-
Stora skillnader i kostnaden för gårdsförsäljning
Det är nästan 24 gånger så dyrt att få tillstånd för gårdsförsäljning i Huddinge jämfört med Falkenberg. Det rapporterar Visita.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Museer och ut...
-
Slutreplik: Byt inte namn på en skatt och kalla det lösningen
Lars-Börje Eriksson vill få det att låta som att debatten handlar om en ny (önsketänkt) finansieringsmodell. Det ...
-
VISIT – Nordens ledande teknikplattform för besöksnäringen lanseras på visit.com
Visit Group, Nordens ledande Hospitality tech-bolag med fler än 10 000 kunder, blir VISIT och visar nu hela sitt ...
-
Svensk turismexport imponerar – nära 25 miljarder på tre månader
Svensk besöksnäring befäster sin position som en av landets starkaste exportnäringar. Under årets första kvartal ...
-
-
Gästbloggare
-