tisdag 24 mars 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Krönika: Besöksnäringen går från klarhet till klarhet
    • Dragana Kusoffsky Maksimovic ny konsthallschef för Artipelag
    • Akademi Båstad – tre tidigare studerande blev inte bara bättre ledare utan förstod affären bättre
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Östersund sommarkväll
    2021-05-06 20:08

    Snälltåget i nytt samarbete med Destination Östersund

    Snälltåget och Destination Östersund vill att fler ska uppleva mer av Jämtland

    Snälltåget har sedan länge trafikerat sträckan Malmö till Jämtland via bland annat Stockholm. Från börjar var det endast vintertid som sträckan trafikerades men med det kraftigt ökade intresset för fjällresor och med en stark svemestertrend har man sedan några år utökat trafiken till att även gå under delar av sommaren och hösten. I sommar storsatsar man och utökar trafiken med fler avgångar samt lyfter Östersund som ytterligare ett resmål, och intresset inför sommaren är högt.

    – Vi ser ett kraftigt ökat intresse för resor inom Sverige och framförallt till Jämtland, säger Marco Andersson, försäljningschef på Snälltåget. Med ett ökat intresse för friluftsliv och svemester tror vi att fler kommer få upp ögonen för Östersund och Jämtland i sommar.

    Östersundsföretag ställer om

    Besöksnäringen i Sveriges städer har drabbats värst av Coronapandemin, detta då alla stora evenemang och konferenser ställts in eller genomförts digitalt. Det märks inte minst i Jämtlands enda stad Östersund, enligt den senaste rapporten från SCB tappade Östersund 45% av de kommersiella gästnätterna 2020 jämfört mot 2019.

    – När stora evenemang som Storsjöcupen och Storsjöyran ställs in samtidigt som gränsen mot Norge varit stängd har näringen drabbats hårt, det säger Elisabeth Richardsson, kommunikations- och marknadschef på Destination Östersund. Det är ett förändrat beteende som tvingar oss att tänka om och tänka nytt.

    Östersunds friluftsliv

    Barnfamiljer och par har alltid lockats till Östersund sommartid. Mycket tack vare att man har närhet till både friluftsliv, en pulserande stadskärna och avkopplande spaanläggningar. Här finns lättillgängliga vandrings- och cykelleder och inte minst Storsjön som erbjuder ett flertal möjliga aktiviteter så som paddling och båtturer. Här finns också Jamtli som är en helt unik miljö väl värt ett besök. Östersund erbjuder allt man kan önska av en aktiv och samtidigt avkopplande semester.

    Snälltåget i nytt samarbete med Östersund

    Snälltåget lyfter nu Östersund som resmål och i samband med det har även näringen i staden slutit upp för att välkomna nytillkomna tåggäster.

    – Det är flera företag som i skrivande stund planerar för nya paket anpassade för gäster som ankommer med tåg. Vi från Destination Östersund vill också bidra. Därför kommer alla Snälltågets resenärer som bokar biljett till Östersund att få ett välkomstkit vid ankomst, berättar Elisabeth Richardsson.

    Mot uppvisande av giltig tågbiljett kan tågresenärerna i sommar hämta ut ett välkomstkit på Östersund Tourist center som ligger centralt i staden. I kitet ingår givetvis Östersunds resemagasin men också Östersundhäftet som ger tillgång till mängder av rabatter i stan.

    – Vi hälsar Snälltåget varmt välkomna till stan och hoppas att många får upp ögonen för Östersund i sommar, avslutar Elisabeth Richardsson.

    Så tar man tåget till Östersund och fjällen

    Snälltåget kör till Östersund och vidare till Jämtlandsfjällen under sommaren 7 juli – 26 september 2021.

    Nattåget mot Östersund avgår onsdagar och lördagar eftermiddag/kväll från Malmö via Lund, Hässleholm, Alvesta, Nässjö, Linköping, Norrköping, Stockholm och Uppsala och man ankommer nästa morgon till Östersund.

    Återresan sker torsdag och söndag eftermiddag från Östersund, man når Uppsala och Stockholm före midnatt och resterande stationer senare under natten och morgonen.

    Så tar man sig mellan Östersund och fjällen

    Från Östersund går det dagliga tågavgångar med Norrtåg till bland annat Åre, Enafors eller Duved (varifrån man kan boka taxitransfer till Storulvån/Jämtlandstriangeln genom Wänseth buss) och Storlien. Även resmål som Klövsjö, Vemdalen och Funäsfjällen är tillgängliga med buss.

    • Text: Fjällbyrån
    • Foto: Göran Strand
    Tweet
  • Gravelcykling Gotland - Jonas Kullman besöksnäring
    2026-03-23 05:48

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026

    Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter samt Utmärkelser/Initiativ

  • Svenska Destinationsdagarna 2026 - Ari Riabacke peppar besöksnäringen
    2026-03-23 03:37

    Krönika: Besöksnäringen går från klarhet till klarhet

    Om att tre branschföreningar samlades till en under Svenska Destinationsdagarna och en massa annat

  • Dragana Kusoffsky Maksimovic, ny konsthallschef på Artipelag med start i september.
    2026-03-22 18:46

    Dragana Kusoffsky Maksimovic ny konsthallschef för Artipelag

    Artipelag har utsett Dragana Kusoffsky Maksimovic till ny konsthallschef. Hon tillträder tjänsten i september och efterträder Bo Nilsson.

  • Cornelia Arvén, platschef First Camp Torekov. Linda Castello, Restaurant Manager, Hotel Riveriera Strand. Henrik Törnqvist, kökschef Margretetorp Gästgifvargård. Tidigare deltagare på Akademi Båstad utbildning Operativ ledare – Revenue Management.
    2026-03-22 18:09

    Akademi Båstad – tre tidigare studerande blev inte bara bättre ledare utan förstod affären bättre

    Akademi Båstad mötte tre tidigare elever (nu trygga och mer medvetna ledare) från utbildningen Operativ ledare – Revenue Management.

  • Museiguiden 2026 presenterar 535 arbetslivsmuseer. Här Rydals museum i Västergötland, Världsarvet Grimeton i Halland och Sveriges Fängelsemuseum i Gästrikland.
    2026-03-21 16:11

    Museiguide 2026 visar vägen till 535 arbetslivsmuseer i Sverige

    Upptäck Sveriges ovanliga museer i sommar. Museiguide 2026 presenterar 535 av Sveriges drygt 1500 arbetslivsmuseer.

  • Resize Utemöbler till uteserveringen
    2026-03-21 00:40

    Uteserveringen – därför blir den alltmer populär

    Uteserveringen har gått från att vara ett sommarkomplement till att bli en affärskritisk del av restaurangupplevelsen

  • Årets vinnare av Svenska Campingpriset 2026. Årets företagare samt Årets hållbarhetsinsats.
    2026-03-20 16:17

    Vinnare av Svenska Campingpriset och Campers’ Choice 2026

    Svensk Camping tillgännagav vinnarna av Svenska Campingpriset 2026 och Campers' Choice 2026 på årskonferensen i Göteborg igår.

  • Nämdöskärgården nationalpark i Stockholms skärgård har utsetts till en av 2026 års Global Vision Honorees av tidskriften Travel + Leisure.
    2026-03-20 15:19

    Nämdöskärgården nationalpark i Stockholm uppmärksammas internationellt

    Nämdöskärgården nationalpark i Stockholms skärgård har utsetts till en av 2026 års Global Vision Honorees av tidskriften Travel + Leisure.

  • Vackra Norrköping med Industrilandskapet och karaktäristiska Strykjärnet mitt i Strömmen. Staden är värd för årets Svenska Destinationsdagarna.
    2026-03-18 14:35

    Hela Sverige till Norrköping för Svenska Destinationsdagarna

    Rekordmånga deltagare kommer till södra Sverige när Norrköping är värd för Svenska Destinationsdagarna den 19 – 20 mars.

  • Christer Fogelmarck - Ny VD för Visita
    2026-03-18 12:54

    Christer Fogelmarck blir ny VD för Visita

    Christer har lång erfarenhet inom den svenska besöksnäringen och kommer närmast från rollen som VD och koncernchef på Parks and Resorts

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Spritmuseum Talks: berusning som kulturarv
      2026-03-24
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-berusning-som-kulturarv/?date=2026-03-24
    • Turistrådet Utbildning: Hur restauranger kan utvecklas inom måltidsturism för att möta den internationella marknaden
      2026-03-24
      • Digitalt
      • app.bwz.se/vastsverige/b/v?event=212&ucrc=32BDDE7C17
    • Flyger vi mot tillväxt? – Seminarium Transportföretagen Flyg
      2026-04-13
      • Stockholm
      • www.svensktnaringsliv.se/sakomraden/infrastruktur/flyger-vi-mot-tillvaxt_1250115.html
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-03-16 01:22

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Mu...

    • 2026-03-15 15:36

      SRF – förödande när flyglinjer hotas av nedläggning

      Flyglinjerna Torsby, Hagfors, Mora och Kramfors hotas av nedläggning enligt ett nytt förslag från Trafikverket. L...

    • 2026-03-18 14:35

      Hela Sverige till Norrköping för Svenska Destinationsdagarna

      Rekordmånga deltagare kommer till södra Sverige när Norrköping är värd för Svenska Destinationsdagarna. Upplev No...

    • 2026-03-15 18:50

      Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i februari

      I februari 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Lika myck...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet