-
Stark men spretig utveckling för turistbussföretagen under 2022
Efter två år av pandemi så reste sig äntligen turistbussföretagen på nytt under 2022 – åtminstone delvis.
Sveriges Bussföretags årliga rapport över marknadsutvecklingen inom turist- och beställningstrafik visar att beställningstrafiken med buss återhämtat sig starkt, medan paketresorna lite längre bort fortsatt är påverkade av omvärldsläget.
Tre av fyra ökade sin omsättning inom beställningstrafiken
Rapporten visar bland annat att tre av fyra företag ökade sin omsättning inom beställningstrafiken. Inom researrangörsverksamheten har däremot endast en tredjedel av företagen sett en ökning, medan lika många har sett sin omsättning minska. Sammantaget så har närmre nio av tio företag sett en ökad eller oförändrad omsättning.
”Beställningstrafiken inom Sverige är den marknad som tydligt återhämtat sig allra mest efter det stålbad som pandemin innebar. Vilket förklaras av ett uppdämt resebehov hos företag, organisationer och skolor. Resor ut i Europa blev lidande av att under delar av 2022 fanns fortfarande en hel del inreserestriktioner kvar, vilket gjorde att en del resor fortsatt sköts upp.” Kommenterar Anna Grönlund, branschchef Sveriges Bussföretag.
Allt fler anser att researrangörsverksamhet inte är relevant
Samtidigt som researrangörsverksamheten har återhämtat sig sen pandemin, anser allt fler företag (22,8 %) att researrangörsverksamhet inte är relevant. Det är den högsta nivån hittills sedan mätningarna började genomföras.
”Det är anmärkningsvärt att andelen företag som anger att researrangörsverksamhet inte är relevant är på den högsta siffran hittills. Vår analys av detta är främst att man inte ser att marknaden kommer återvända inom en överskådlig framtid. Men också att det i vissa fall har blivit svårare att ställa resegarantier.” Fortsätter Anna Grönlund.
Bristen på personal är påtaglig för turistbussföretagen
Bristen på personal är också påtaglig för många företag i spåren av pandemin. En särskild fråga ställdes kring om företagen har tackat nej till uppdrag med anledning av detta och det visade sig att drygt 70 procent av företagen i någon utsträckning fått göra det.
”Turist- och beställningstrafiken har alltid haft stora säsongsvariationer utan någon sammanhållen säsong. Det gör att den i många delar av landet är beroende av medarbetare som inte arbetar heltid – där många lämnade branschen under pandemin. En stor utmaning just nu är uppdrag med kort varsel, såsom tåg- eller flygersättning.” Avslutar Anna Grönlund.
Här kan ni se webbinariet: Hur mår den svenska turistbussbranschen.
- Text: Transportföretagen
- Foto: Transportföretagen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
Mest om Flyg, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Destination samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön via QR-koder på utsmyckade elskåp.
-
Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism
2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.
-
Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld
För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenupplevelsen Oceana kommer att kännas för framtida gäster.
-
Nya toppnoteringar för svenska campingplatser 2026
Gästnätter på svenska campingplatser var 12 711 144 under sommaren. En ökning med tre % jämfört med 2025 enligt Svensk Camping.
-
Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta
Den 29 september lanserade Visit Sweden sin globala marknadsföringskampanj. Denna gång är det en resebyrå för introverta.
-
Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
Den statliga utredningen om våra flygplatser och flyget som transportslag är klar och lämnad till regeringen - Här får ni sammanfattningen och kommentarer
-
Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras
Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.
-
Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer
När destinationer världen över jämförs i GDS-Index finns Göteborg återigen med i toppskiktet - närmare bestämt på andra plats.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
Mest om Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Mat och dryck, Hållbarhet/Til...
-
Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
Den sedan länge emotsedda statliga utredningen om våra flygplatser, och för all del också flyget som transportsla...
-
Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer
När destinationer världen över jämförs i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) finns Göteborg återi...
-
Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta
Den 29 september lanserade Visit Sweden sin nya globala marknadsföringskampanj för att attrahera...
-
-
Gästbloggare
-