-
Statsministern på besök med rundvisning av Garveriet
I samband med statsministerns inrikesturné i Skaraborg, Västergötland, Halland och Kronoberg var en av programpunkterna den 18 november, ett besök på Garveriet i Floda.
Under eftermiddagen besökte statsminister Stefan Löfven Garveriet. Han fick en rundvisning och presentation av Garveriets olika verksamhetsområden där maten och innovationen var det som framförallt lyftes fram.
Hela verksamheten kring mat och dryck bygger på närproducerat och småskaligt med hållbarhet i fokus. Garveriet är med och skapar nya innovativa livsmedel genom exempelvis cirkulära system som fisk- och grönsaksodling (Akvaponik och Aeroponik) inomhus, utveckling av tång som livsmedel och jobbar med svinnfrågan i alla led från odling till tallrik. Turismnytt har skrivit om verksamheten tidigare och den artikeln kan ni läsa här.
Prövade att kavla pastadeg
Under rundvandringen i huset fick statsministern möjlighet att träffa och prata med flera av de anställda på Garveriet. De presenterade allt från surdegsbröd på kulturspannmål bakat i den vedeldade ugnen till Garveriets matfilosofi.Han fick tillfälle att träffa ett 10-tal barn på matlagningskurs i Matstudion. Han fick till och med prova att kavla pastadeg själv. Därefter besökte han fiskodlingen som drivs av Pond Fish & Green och där sötvattensfisken Clarias odlas, vilken även serverades vid middagen senare på kvällen.
Han fick slutligen träffa två medarbetare som utöver sina anställningar på Garveriet även är entreprenörer. Cristiano bedriver aeroponisk odling på Garveriet via företaget Herbed Nordic. Karolina, som tångdykerska, brinner för den västsvenska tången som råvara och bortglömd resurs. Hon älskar att förmedla hur den kan bli en tillgång som grönsak och smaksättare i vår matlagning. Statsministern fick själv provsmaka och tyckte att det var mycket gott.
Sverige ligger i framkant
Stefan Löfven visade stort intresse för verksamheten som han omnämnde som ”mycket hoppingivande”. Han tog flera gånger under besöket upp att frågor kring mat och vatten är, och kommer att vara, väldigt betydelsefulla för världspolitiken framöver. Samt att Sverige ligger i framkant och har möjlighet att ta en ledande position inom dessa områden.Matts Johansson, som tillsammans med fastighetsägaren Jonas Brandström är initiativtagare till Garveriet, tyckte det var en ära att få besök av statsministern och fantastiskt att få berätta om både besöksnäringsverksamheten, de innovativa matsatsningarna och hållbarhet.
Garveriet ska bli en internationell plats
Att statsministern kom just till Garveriet tillskriver Matts den goda kontakten man har med det socialdemokratiska oppositionsrådet i kommunen, Renee Bengtsson. Hon har ett stort intresse för besöksnäring och har förstått nyttan en sådan här verksamhet kan göra. Hon hade också sett hur både ägare och personal brinner för hållbarhetsfrågor. Det var just en sådan verksamhet statsministern och hans sällskap ville se och även få smaka på resultatet av.
Matts berättar också att planen är att Garveriet skall bli en internationell arena. Men framför allt ”verkstad” med provkök där matentreprenörer kan benchmarka. Det skall vara en inkubator som inte bara främjar innovation inom mat, dryck och hållbarhet med fokus på biologisk mångfald utan man skall också kunna jobba praktiskt och handgripligt med utvecklingen så det inte bara stannar på ”ritbordet”.
Matts är också engagerad i platsens, Flodas, utveckling som helhet, som besöksmål och centrum för mathantverk, nu och i framtiden.
- Text: Garveriet
- Foto: Daniel Jomansson
-
Rekordår för gästnätter i Värmland förra året
Värmland slår nytt rekord under 2025. Totalt registrerades nära 2,7 miljoner gästnätter, en ökning med 5% jämfört med 2024.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter och Stöd/Insatser/Initiativ/Utmärkelser
-
VR tåg prisade för bästa inrikesresor på Grand Travel Award 2026
VR Snabbtåg kammade hem utmärkelsen ”Bästa Transport Inrikes” vid årets Grand Travel Award på Berns Salonger i Stockholm.
-
Historiskt rekordår för Stockholm – nära 16 miljoner gästnätter 2025
Rekordet drivs av stark internationell tillväxt, där utländska gäster i länet ökade med 22 procent i december
-
20 nya anledningar att besöka Göteborg 2026
Från aktiviteter och middagar, till ett brett utbud av nya festivaler och evenemang – det finns gott om skäl att ta sikte på Göteborg 2026.
-
Nu lanseras Ulricehamn på recept – allt du behöver för återhämtning och livskvalitet
I höstas lyfte Visit Sweden fram Sverige som första landet i världen som kan skrivas ut på recept och nu lyfts Ulricehamn fram som ett koncentrat
-
Hållbarhet som drivkraft – och behovet av inspiration i en tid av ökade krav
Greentime bjuder in till en inspirationsdag den 9 mars
-
Debattartikel: Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas
Platsen ska ges den roll den förtjänar
-
Floriane lever sin barndomsdröm – Horses of Taiga är årets ekoturismpristagare
Ekoturismpriset delas ut av Naturturismföretagen i samband med Grand Travel Award
-
Hertz Sverige avslutar 2025 med tillväxt i nästan alla segment
Hertz summerar 2025 med en stabil omsättning om ca 1,48 miljarder SEK. Omsättningen ökar i samtliga segment utom ett.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Debattartikel: Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas
Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas, för att platsen ska ges den roll den förtjänar som nati...
-
Sverige stärker sin attraktionskraft som turistland i Global Soft Power Index 2026
I senaste upplagan av Global Soft Power Index 2026, publicerad av Brand Finance, placerar sig Sverige på ...
-
20 nya anledningar att besöka Göteborg 2026
Från fartfylld sightseeing och skyhöga middagar, till ett brett utbud av nya festivaler, utställningar och idrott...
-
Destination Läckö-Kinnekulle i toppskiktet när svenskarna rankar Sveriges resmål
Destination Läckö-Kinnekulle placerar sig återigen högt när svenska resenärer bedömer Sveriges resmål. I ...
-
-
Gästbloggare
-