-
Stort intresse för Sveriges natur- och ekoturism på europeisk konferens
I september var Georgien värd för den femte europeiska ekoturismkonferensen. Naturturismföretagen var på plats och förmedlade svenska erfarenheter av kvalitetsmärkning, genom Nature’s Best Sweden, och samisk upplevelseturism. Det visade sig att svensk ekoturism respekteras stort och ses som en förebild i stora delar av Europa. Det pekar starkt på att Sverige har en unik roll som skulle kunna förvandlas till ett internationellt ledarskap.
Den svenska presentationen var en av konferensens mest besökta och tog bland annat upp ekoturismmärkningens främsta utmaningar, lärdomar och möjligheter.
”Intresset för Nature’s Best var stort och svensk ekoturism omnämndes med respekt även i ett par andra presentationer. Här i Europa ses Sverige ses som ett föredöme, många vill veta mer och ta del av våra erfarenheter.” Säger Jeppe Klockareson från Naturturismföretagen och utbildningspartner för Global Sustainable Tourism Council (GSTC) i Norden.
Vad betyder ekoturism?
Bara under 2018 har svensk ekoturism dykt i upp i flera internationella sammanhang. Men vad är egentligen naturturism och ekoturism? Naturturism är helt enkelt aktiviteter som utförs eller erbjuds i naturen. Vanliga former av naturturism är exempelvis vandring och paddling.
Ekoturism är lite mer definierat. Det har samma princip som naturturism, men en större betoning på att skydda naturen genom att ta hänsyn till resmålets ekologiska begränsningar. I Sverige har vi till exempel Wild Swedens björnskådning och vargspaning, som är former av ekoturism. Det ska gynna lokalbefolkningen och naturen både ur ett socialt perspektiv och ett ekonomiskt.
Sverige har mycket att tillföra inom hållbar turismutveckling
Naturturismföretagens vice ordförande, Lennart Pittja, var på plats i Georgien under konferensen och anser att det var för få företagare på plats. Det är en återkommande utmaning i internationella sammanhang, särskilt här i Europa.
”Kärnan i natur- och ekoturism är ju företagandet. Ska jag ha ett utbyte av internationella konferenser, vill jag träffa företagare från andra delar av världen. Därför är jag på samma gång både stolt och bekymrad över att vi i Naturturismföretagen med 400 medlemsföretag ligger långt före de flesta andra länder i Europa.” Säger Lennart Pittja.
Finland är ett land som ser Sverige som ett föredöme när det kommer till ekoturism. Finlands jord- och skogsbruksminister Jari Leppä föreslog i våras ett miljökvalitetsmärke för små och medelstora företag i besöksnäringen efter inspiration från svenska erfarenheter. Tidigare i år presenterades även en rapport till Europaparlamentets utskott för transport och turism. Studien har tittat närmare på olika märkningssystem för hållbarhet och kvalitet för Europas besöksnäring. Här framhålls den svenska ekoturismmärkningen Nature’s Best Sweden som ett föredöme.
Europaparlamentets rapport och det finska erkännandet är två exempel på att Sverige har mycket att tillföra inom hållbar turismutveckling på en internationell och europeisk nivå.
Framtidens utmaningar
Trots detta finns det utmaningar för den svenska ekoturismens framtid. Det handlar bland annat om brist på stöd och samordning men också att ekoturism inte tar så stor plats som ämnet förtjänar inom politiken enligt Naturturismföretagen. Det behöver tas på allvar och inte bara pratas om.
”Det är märkligt att Sverige inte har förmått spela en mer aktiv roll, nu när vi ska hantera stora globala utmaningar kring klimat, biologisk mångfald och landsbygdsutveckling, är natur- och ekoturism en positiv kraft för naturskydd, klimatsmarta resor och entreprenörskap på landsbygden. Frågor som dessutom är gemensamma i många av Europas länder. Därför uppmanar vi nästa regering att inte bara prata om natur- och ekoturism, utan att också agera tillsammans med näringen.” Avslutar Lennart Pittja.
- Text: Naturturismföretagen & Isa Mörk
- Foto: Naturturismföretagen (På bild: Jeppe Klockareson)
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 51 2025
Mest under Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Visit Sweden har svaret: Hetast just nu – Midsommar (och jul…)
Visit Sweden har listat vilka sidor på sin globala sajt visitsweden.com som just nu har flest besökare
-
Svensk Handel: Husdjur, lego och tid tillsammans – det här önskar sig svenskarna i julklapp
Svensk Handel kan med nya siffror visa vad såväl barn som vuxna helst vill se under granen
-
Norrköping lättare att boka nästa år och Halmstad är redan igång
Plattformen GoTo HUB som redan används av flera destinationer blir nu också tillgänglig i Norrköping
-
Transportstyrelsen: Tåget lockar allt fler – men viktiga utmaningar kvarstår
Hela 7 av 10 personer har rest med tåg under det senaste året, punktlighet och biljettpris är utmaningar
-
Best Western Hedåsen i Sandviken utses till Skandinaviens bästa hotell inom BWH Hotels
Av 179 hotell i Skandinavien är det Best Western Hedåsen i Sandviken som vinner Hotel of the Year 2024
-
Chalmers: Kondensstrimmor från flyg spelar stor roll för klimatet
Det går dock att minska klimatpåverkan genom att optimera flygrutterna
-
Tänndalen tar nya steg i omställningen till eldrift i fjällmiljön
Tänndalens Fjällanläggning testar, som en av de första anläggningarna i världen, en eldriven pistmaskin.
-
Liseberg lägger till en helt ny säsong – har Kaninlandet öppet hela vintern
Liseberg tar nu ett viktigt steg och öppnar Kaninlandet varje helg under vintern
-
Skärgårdstrafik tillbaka i Nyköping under sommaren 2026
Under sommaren 2026 blir det återigen möjligt att åka med passagerarbåt ut i Nyköpings skärgård
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Liseberg lägger till en helt ny säsong – har Kaninlandet öppet hela vintern
Under våren 2024 testade Liseberg för första gången att ha Kaninlandet öppet när övriga parken var stängd...
-
Andrea’s finalblogg: Det långsamma värdet i svensk besöksnäring
Svensk besöksnäring behöver en uppvärdering av sin betydelse för landets attraktionskraft och motståndskraft. Jag...
-
Skärgårdstrafik tillbaka i Nyköping under sommaren 2026
Under sommaren 2026 blir det återigen möjligt att åka med passagerarbåt ut i Nyköpings skärgård. Royal St...
-
Norrköping lättare att boka nästa år och Halmstad är redan igång
Norrköping blir först ut i Östergötland med ett nytt stöd för besöksnäringen! Plattformen gör det lättare...
-
-
Gästbloggare
-