-
Många duktiga svenska besöksnäringsföretag prisade på gala
På måndagskvällen delades årets Grand Travel Awards ut till många duktiga svenska besöksnäringsföretag (och ett antal internationella). Prisutdelningen leddes av komikern Henrik Hjelt som höll även publiken och dem som inte vann, på gott humör.
Detta var (de svenska) vinnarna:
Vinnare av Ekoturismpriset blev Mörrums Kronolaxfiske med följande motivering:
”Lax och havsöring lockar tusentals sportfiskare till Blekinge. Genom att värna och vårda en naturlig resurs skapar Mörrums Kronolaxfiske arbetstillfällen och ekonomiska mervärden till gagn för bygden. Turismintäkter som i sin tur återinvesteras i Mörrumsån och på så vis stärker naturskydd och biologisk mångfald.”Bästa hotellkedja Sverige blev Nordic Choice Hotels (för åttonde året i rad). Motiveringen var:
”Med starka varumärken passar kedjan alla, oavsett plånbok. Bra support och fantastisk frukost. De tar också ett stort socialt ansvar i samhället vilket ligger i tiden.”Bästa enskilda hotell i Sverige blev Haymarket by Scandic i konkurrens med bland andra Lilla hotellet i Nora, Orbaden Spa, Dorsia Hotel och Copperhill Mountain Lodge. Att det blev Haymarket var för att:
”Ett snyggt hotell i tiden och ett coolt tema och med grönt tänk. Mycket bra frukost.”Bästa transport inrikes tog SAS hem igen. Dock tog man inte trippeln i år heller (Europa tog man men Interkontinentalt knep Emirates). Motivering:
”Bra service, hög punktlighet och stort kundansvar. De jobbar ständigt med att förbättra kundupplevelsen genom förnyad teknologi. Extra plus för en bra agentsida som alltid är uppdaterad”Bästa biluthyrare blev Hertz, igen (sjätte året i rad)! Med den motiveringen verkar det inte ha varit mycket att tveka om:
”Mycket bra bilpark av hög kvalitet. Bra lojalitetsprogram och hjälpsam personal. Utbudet av elbilar är stort.”Bästa rederi blev Birka Cruises. Inte minst för att man tänker utanför (den trekantiga) boxen (=Ålands hav/Finska viken-triangeln). Eller som motiveringen uttrycker det:
”Hittar ständigt nya koncept. Långkryssningarna under sommaren har blivit en succé.”Nyinstiftat hållbarhetspris
Årets hållbarhetspris (nyinstiftat) gick, kanske inte så förvånande, till Nordic Choice Hotels med motiveringen:
”Har under lång tid arbetet för ökad hållbarhet. Under We Care driver företaget flera hållbarhetsprojekt som lett till minskat matsvinn, minskad energiförbrukning och ökad mångfald. Genom EAT har Nordic Choice Hotels varit delaktig i att skapa en global agendasättare inom hälsa, mat och hållbarhet.”Turismnytt.se gratulerar självfallet alla välförtjänta vinnare och tackar branschkollegan Travel News för ett bra arbete och ett trevligt arrangemang!
- Text: Jakob Norrby
- Foto: Anders Hammarström, Penny Lane Communication
-
Ny rekordnivå – besökare spenderar 10,6 miljarder i Norrbottens kommuner
En ökning med 14 % jämfört med mätningens första år 2019
-
1 359 250 personer besökte Vasamuseet år 2025
Det blev publikrekord på Vasamuseet i oktober och december. När besökssiffrorna för 2025 räknas ihop landar det på 1 359 250 personer.
-
Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft
För en växande internationell målgrupp är det upplevelser som kombinerar smak, plats och mänskliga möten som avgör valet av resmål
-
Nu öppnar Skistar Hammarbybacken för skidåkning
Även skidskolan drar igång.
-
Över 570 000 resenärer kryssade med Birka Gotland under 2025
Birka Gotland har avslutat sitt första hela kalenderår i trafik, med drygt 570 000 resenärer. En ökning med 30 % jämfört med 2024.
-
Mörkrets möjligheter – Tänk om mörkret är besöksnäringens mest outnyttjade naturtillgång
Kan bli en ännu starkare reseanledning om vi utvecklar den
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Mest under Destination, Flyg, Museer och utställningar samt om helgernas oväder
-
Västerbottensföretag till resemässa i Nederländerna 8-11 januari
Rekordmånga företag från Västerbotten deltar på Vakantiebeurs i Utrecht
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen baserad på preliminär data från Benchmarking Alliance.
-
Transportföretagen: Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer
Swedavias årsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken jämfört med 2024, men låt sig inte luras, faran är långtifrån över
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Flyg, Museer ...
-
Ett litet hörn av Sverige – ny utställning om samtida frimärken på Postmuseum
Vad säger ett frimärke om Sverige? Ganska mycket, visar det sig. I Postmuseums nya utställning Ett litet hörn av ...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – november 2025
Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och ...
-
Transportföretagen: Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer
Swedavias färska helårsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken, både inrikes och utrikes jämfört med...
-
-
Gästbloggare
-


