-
Svenska Turistbussföretagen anmäler kommunalt bussbolag
Var går gränsen för vad ett kommunalt bolag kan göra? Får de köpa turistbussar och köra beställningstrafik? Hur blir det då med andra bolag i området? Svenska Turistbussföretagen skriver ett inlägg om frågan.
Det är ingen morot – det är affärsverksamhet
Får verkligen ett kommunalt bolag köpa turistbussar och köra beställningstrafik? Kan ett kommunalt ägt bussbolag ta sig an kontrakterad resebyråkörning som både Lysekils Busstrafik och Uddevalla Omnibus gör? Uddevalla Omnibus har tidigare motiverat sitt innehav av turistbuss med att de kör de kommunala förvaltningarna.
Medlemmarna i Svenska Turistbussföreningen rapporterar om att kommunala Uddevalla Omnibus utför mycket beställningstrafik för företag och föreningar i Uddevalla med omnejd säger branchföreningens ordförande Kjell Peterson. Nu har de dessutom skrivit kontrakt om körning för en resebyrå (Columbusresor) i Uddevalla. De kör för priser som de privata bolagen inte klarar att köra för.
Deras bussar går också på resor ut i Europa för andra resebyråer bla Softresor och Rolfs Flyg och Buss förutom Columbusresor i Uddevalla. Det privata bolaget som tidigare hade trafiken för Columbusresor kommer att lägga ner verksamheten.
För resebyråtrafiken har Uddevalla Omnibus anställt chaufförer som dedikerat kommer att köra turistbuss. Det är alltså ingen morot för de som kör linjetrafik att någon gång få ut och åka lite längre. Det är ren affärsverksamhet.
Ett flertal bolag i området har blivit utkonkurrerade
Medlemmarna rapporterar att de finns väldigt få körningar i området kring Uddevalla och att de ser Uddevalla Omnibus turistbussar ute på körningar. Uddevalla Kommun är via sitt bolag Uddevalla Omnibus och Lysekils Busstrafik AB ute och kör bla företag, idrottslag och pensionärsföreningar med skattefinansierade bussar. Så är fallet även i Uddevalla, den näst största staden i området och saknar privata bussbolag liksom Lysekil gör.
I båda städerna finns ett kommunalt bussbolag (Uddevalla Omnibus/Lysekils Busstrafik AB) som tar körningar. Ett flertal bolag runt Uddevalla området har blivit utkonkurrerade.
Drivs som vilket privat bussbolag som helst
När medlemmarna i Svenska Turistbussföretagen med privata bussbolag köper en buss för ca 4 miljoner så måste de låna pengar. Registreringsbeviset märks upp med en kreditgivare till bussen.
Uddevalla Omnibus turistbussar saknar kreditgivare. De använder alltså skattepengar och köper bussar som direkt har dödat möjligheten att driva privata bussbolag i Uddevalla. Nu börjar de lägga ”beslag” på bolagen runt omkring sig i grannkommunerna också. Lysekils Busstrafik kan knappast gagna den kommunala verksamheten i Uddevalla.
Trafiken i bolaget har inte ändrats sedan Uddevalla kommun köpte bolaget, utan de drivs som vilket privat bussbolag som helst med resor runt om i Sverige och Europa.
Har 5 bussar i turisttrafik och börjar ta stor marknadsandel
I Bohuslänningen, den lokala tidningen, rapporterades det om att Uddevalla kommun avser att bilda ett nytt bolag som skall direktupphandla skoltrafiken i Uddevalla med kommunen utan att gå till offentlig upphandling och utföra den i egen regi.
”Vet att det är en orättvis jämförelse, men Orust har minskat kostnaderna för sin skolskjuts med åtta miljoner kronor. Trots att de fått en billigare skolskjuts har de också kunnat använda sina bussar till annat, till exempel trafik för pensionärer och andra.” Säger Ingemar Samuelsson (S).
Ärendet varit uppe redan 2014, då hade Uddevalla Kommun en buss. Nu har de 5 bussar i turisttrafik och börjar ta stor marknadsandel.
Det har inte blivit bättre sedan detta var uppe på bordet senast. Nu uttalar sig dessutom politiker helt ogenerat att man skall använda bussarna för tex pensionärsresor.
För att inte helt kväva de kvarvarande privata bussbolagen, måste något göras nu!
- Text: Svenska Turistbussföretagen
- Foto: Svenska Turistbussföretagen
-
Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg
Evenemang är varumärkesstärkande och hjälper samhället på flera nivåer. Pehr Palm från Visit Trelleborg har skrivit en krönika.
-
Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang
Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Nu har det uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime.
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.
-
Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
Hotell- och resortsystemet Moder är finalist i en av turismbranschens mest ansedda innovationstävlingar i kategorin Operational Streamlining,
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.
-
Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
-
Gastronomiskt ledarskap – för dig som vill ta nästa steg i köket
Utbildningen för dig som redan arbetar i restaurangbranschen och vill utvecklas utan att behöva lämna jobbet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Denna nyhetsfattiga vecka är det mest om Boende, Flyg och Evenemang
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 12 år och 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg in i en helt ny del av...
-
Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering
När de traditionella receptionsfunktionerna togs bort blev ankomsten smidigare för gästen. Bakom kulisser...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Fortfarande glest mellan pressmeddelandena. Mest är det und...
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Nytt rekord för gästnätter i Trelleborg Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrot...
-
-
Gästbloggare
-