-
Sverige lyfts fram av Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out som en av världens bästa destinationer
Sverige får just nu uppmärksamhet från flera av världens ledande resemagasin.
USA:s Condé Nast Traveler har placerat Sverige på plats 19 bland världens bästa länder. Lonely Planet lyfter Skanör-Falsterbo som en av sina 50 globala destinationer att upptäcka 2027. Time Out har utsett Göteborg till Europas bästa ”coolcation”-destination med Stockholm på andra plats.
”Det är mycket glädjande att se hur Sverige fortsätter att listas på världens topplistor för resor genom konkreta destinationer och reseanledningar som attraherar internationella resenärer.” Säger Susanne Andersson, VD för Visit Sweden.
Ger en bred bild av Sveriges attraktionskraft
Det tre senaste i raden av topplistor, är olika typer med olika målgrupper och metoder. Tillsammans ger de en bred bild av Sveriges attraktionskraft – från det svenska landskapet och kustupplevelser till storstad, mat, kultur och ett behagligt klimat för de som vill undvika extrem sommarvärme.
I Condé Nast Traveler rankas Sverige som nummer 19 av världens bästa länder. Där närmare 800 000 amerikanska läsare bedömt sina reseupplevelser och vilka platser de helst vill återvända till.
Samtidigt lyfter Lonely Planet Skanör-Falsterbo bland sina 50 globala resmål för 2027. Medan Time Out placerar Göteborg etta och Stockholm tvåa på sin lista över Europas främsta coolcation-destinationer 2026.
Långsiktigt arbete bakom topp-listningar
Listorna är redaktionella och bygger i flera fall på resenärernas egna bedömningar. De internationella listningarna kommer samtidigt som Sverige ser en fortsatt turismtillväxt från utlandet.
Ökad internationellt intresse och relevans för Sverige som resmål är själva kärnan i Visit Swedens uppdrag.
”Vårt jobb handlar om att göra Sverige relevant och intressant för rätt internationella målgrupper och vårt långsiktiga marknadsföringsarbete med att bygga kännedom, inspiration och efterfrågan för Sverige som resmål bidrar till att sådana här listningar kan uppstå.” Säger Susanne Andersson, VD för Visit Sweden.
Visit Swedens marknadsföring skapar kännedom om Sverige och inspirerar internationella resenärer. Destinationer och företag i Sverige skapar upplevelser och erbjudanden för besökare som rest hit.
Condé Nast Traveler Readers’ Choice Awards 2026: Sverige
I Condé Nast Travelers Readers’ Choice Awards 2026 rankas Sverige som nummer 19 bland världens bästa länder, med 92,07 poäng.
Rankingen bygger på fler än 798 000 svar från amerikanska Condé Nast Traveler-läsare. De har bedömt sina reseupplevelser och vilka platser de helst vill återvända till.
Lonely Planet Best in Travel 2027: Skanör-Falsterbo
Skanör-Falsterbo har utsetts till en av Lonely Planets 50 bästa resmål i världen att besöka 2027. Lonely Planet beskriver Skanör-Falsterbo som en svensk Riviera med vita traditionella badhytter, blommande trädgårdar, stränder och en atmosfär som uppmuntrar besökaren att sakta ner.
Lonely Planet Best in Travel 2027 är en redaktionell lista sammanställd av reseexperter.
Time Out European Coolcation Destinations 2026: Göteborg och Stockholm
I juli 2026 placeradeu Time Out Göteborg som nummer ett bland Europas coolcation-destinationer. Följt av Stockholm på andra plats.
Listan bygger på data från reseaktören Opodo och Time Outs redaktionella bedömning av europeiska destinationer med behagligare sommartemperaturer.
Göteborg har även lyfts av Time Outs internationella redaktörsnätverk som en av Europas intressanta destinationer för 2026.
Europas tredje bästa destination för stillhet enligt Inghams Walking: Abisko
Dessutom är det värt att nämna att i en europeisk destinationsanalys från brittiska Inghams Walking rankas Abisko som Europas tredje bästa destination för stillhet och avkoppling. Även Gotland och Skåne återfinns på topp 15-listan.
Analysen bygger på faktorer som befolkningstäthet, bullernivåer och tillgång till natur. Den har uppmärksammats av Euronews.
Här kan ni läsa mer från Visit Sweden på Turismnytt.
- Text: Visit Sweden
- Foto: John Sander/Visit Sweden
-
Fler internationella gäster valde Värmland i sommar
Årets sommarsäsong var stark för Värmland. Totalt registrerades ca 1 115 000 gästnätter. En ökning med 3,6 procent jämfört med 2025.
-
Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33
Östersund tar ytterligare steg i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) och placerar sig i år på plats 33.
-
10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
År 2016 lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals kommit sjövägen för att upptäcka Höga Kusten.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
Mest om Flyg, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Destination samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön via QR-koder på utsmyckade elskåp.
-
Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism
2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.
-
Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld
För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenupplevelsen Oceana kommer att kännas för framtida gäster.
-
Nya toppnoteringar för svenska campingplatser 2026
Gästnätter på svenska campingplatser var 12 711 144 under sommaren. En ökning med tre % jämfört med 2025 enligt Svensk Camping.
-
Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta
Den 29 september lanserade Visit Sweden sin globala marknadsföringskampanj. Denna gång är det en resebyrå för introverta.
-
Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
Den statliga utredningen om våra flygplatser och flyget som transportslag är klar och lämnad till regeringen - Här får ni sammanfattningen och kommentarer
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld
För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenvärlden Oceana kommer att...
-
Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta
Den 29 september lanserade Visit Sweden sin nya globala marknadsföringskampanj för att attrahera...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Flyg, Transport/Infrastruktur...
-
Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism
2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt under sommar...
-
-
Gästbloggare
-