torsdag 8 oktober 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33
    • 10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
    • Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Delar av teamet bakom Swedish Lapland vinsten i Publishingpriset: Ted Logart, Anna Lindblom, Camilla Bondareva, Niklas Mattsson och Håkan Stenlund.
    2023-11-15 19:10

    Swedish Lapland – guld och silver i Publishingpriset 2023

    Publishingprisets årliga gala gick av stapeln på Berns salonger onsdag den 8 november. Med motiveringen ”För en fin och personlig feel-goodberättelse om drivkraft och passion” gav juryn Swedish Lapland Visitors Board guld i kategori Film som marknadsför företag och verksamheter, för filmen Northern Sweden artisan food – Bea’s rökeri och hamncafé. The Swedish Lapland Manifest tog sedan hem silver i kategorin Varumärkesfilmer B2C.

    Viktigt att personerna som porträtteras själva är engagerade i processen

    Sedan år 1990 har Publishingpriset premierat lovvärd redaktionell kommunikation och marknadskommunikation. Priset är genom sin breda bedömning och sitt omfattande tävlingsområde Sveriges mest heltäckande kommunikationstävling. Den accepterar annonser, digitala publikationer, filmer, print och webb. Alla aspekter bedöms. Från textinnehåll, visuella inslag, form och regi, till copy, användbarhet och tryckkvalitet.

    ”Det är ett fint erkännande att få ta emot Publishingpriset, och ett kvitto på att det vi gör håller den höga kvalitet som vi strävar efter. Vårt inhouse-gäng är i gott sällskap med några av Sveriges största byråer.” Säger Håkan Stenlund, content manager på Swedish Lapland Visitors Board.

    ”Vi vill förmedla berättelser om Sveriges arktiska resmål genom de människor som bor och lever här. Om vårt hem. Det börjar alltid i det redaktionella arbetet, sen är det viktig att personerna som porträtteras själva är engagerade och aktiva i processen. Beatrice Lindbäcks story är en minst sagt framgångsrik berättelse om lokal matkultur. Det började som ett sommarjobb när hon var 14 år och är nu ett av Piteås mest självklara besöksmål under sommarmånaderna. Vi är glada att Bea lät oss berätta sin historia.”

    Alla resenärer är välkomna att dela den arktiska livsstilen

    Swedish Lapland Visitors Boards filmer följer till innehåll/utseende ett manér som har tagits fram i enlighet med organisationens innehållsstrategi. Samt med utgångspunkt i löftet att världens resenärer är välkomna att dela den arktiska livsstilen. Destinationen vill berätta om människorna som bor på världens bästa plats.

    Filmen The Swedish Lapland Manifest riktar sig till både internationella besökare och organisationens intressenter. Som ett sätt att förklara vad deras arktiska resmål är.

    ”Vi gillar att kunna jobba snabbt och flexibelt. Samtidigt vill vi ju utvecklas. De filmer vi har tävlat med i år utspelar sig över längre tid, är mer genomarbetade och utbyggda med arkivmaterial, Manifestet är ett exempel på det.” Säger Ted Logart, content producer på Swedish Lapland Visitors Board.

    Vinna tio gånger – en antagen utmaning för destinationen

    I tillägg till de bidrag som fick pris 2023, var även två andra nominerade: The Arctic Lifestyle Magazine i kategorin Magasin Geografiska områden samt filmen Schaatsen Luleå – a chain of events i kategorin Filmer som marknadsför evenemang och nöjen.

    Av fyra inlämnade bidrag 2023 gick alla fyra till final. Swedish Lapland Visitors Board har tilldelats åtta guld och sju silver under hela Publishingprisets historia. Av gulden är två Grand Prix. För att skrivas in i Publishingprisets Hall of Fame ska företaget i fråga ha vunnit tio gånger. Det är en ny antagen utmaning för destinationen.

    Läs mer om Swedish Lapland på Turismnytt här.

    • Text: Swedish Lapland Visitors Board
    • Foto: Swedish Lapland Visitors Board
    Tweet
  • Östersund tar ytterligare steg i GDS-Index och placerar sig nu på plats 33. Det är en förbättring från plats 36 år 2025 och plats 52 år 2024.
    2026-10-08 15:05

    Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33

    Östersund tar ytterligare steg i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) och placerar sig i år på plats 33.

  • Högbondens fyr i Höga Kusten.
    2026-10-08 14:36

    10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp

    År 2016 lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals kommit sjövägen för att upptäcka Höga Kusten.

  • Besöksnäring Blekinge
    2026-10-05 03:25

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026

    Mest om Flyg, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Destination samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering

  • 25 ljudberättelser som tillsammans bildar tre historiska stadsvandringar i Jönköping och Huskvarna. Genom att skanna QR-koder på elskåp kan besökare lyssna på dem.
    2026-10-04 18:00

    Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia

    Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön via QR-koder på utsmyckade elskåp.

  • 2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.
    2026-10-04 17:10

    Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism

    2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.

  • För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenvärlden Oceana kommer att upplevas av framtida badgäster.
    2026-10-03 15:51

    Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld

    För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenupplevelsen Oceana kommer att kännas för framtida gäster.

  • Antalet gästnätter på svenska campingplatser uppgick till 12 711 144 under juni–augusti 2026.
    2026-10-03 15:21

    Nya toppnoteringar för svenska campingplatser 2026

    Gästnätter på svenska campingplatser var 12 711 144 under sommaren. En ökning med tre % jämfört med 2025 enligt Svensk Camping.

  • Den 29 september lanserade Visit Sweden sin nya globala marknadsföringskampanj - The Introvert Travel Agency.
    2026-10-03 15:01

    Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta

    Den 29 september lanserade Visit Sweden sin globala marknadsföringskampanj. Denna gång är det en resebyrå för introverta.

  • Flygplan på en av alla Sveriges flygplatser
    2026-09-30 11:34

    Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer

    Den statliga utredningen om våra flygplatser och flyget som transportslag är klar och lämnad till regeringen - Här får ni sammanfattningen och kommentarer

  • Augustiupplagan av Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan.
    2026-09-29 16:42

    Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras

    Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Nya affärer – så kan researrangörer hjälpa dig
      2026-10-13
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningnyaaffarersakanresearrangorerhjalpadig1310
    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Stora Turismpriset 2026 – Prisutdelning och mingel – Tillväxtverket
      2026-12-01
      • Stockholm
      • tillvaxtverket.se/tillvaxtverket/seminarierochnatverk/evenemang/storaturismprisetprisutdelningochmingel2026.12940.html
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-30 11:34

      Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer

      Den sedan länge emotsedda statliga utredningen om våra flygplatser, och för all del också flyget som transportsla...

    • 2026-09-29 14:04

      Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer

      När destinationer världen över jämförs i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) finns Göteborg återi...

    • 2026-10-03 15:01

      Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta

      Den 29 september lanserade Visit Sweden sin nya globala marknadsföringskampanj för att attrahera...

    • 2026-10-03 15:51

      Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld

      För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenvärlden Oceana kommer att...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de goda exempel jag återkommit ti...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet