-
Tågen billigare och snabbare än flyget enligt rapport från KTH
Snittpriset på en tågresa ligger långt under vad en flygresa kostar. Det visar en färsk rapport från KTHs Järnvägsgrupp där flyget jämförs med tåget på fyra storstadslinjer. Dessutom visar statistik från Trafikverket och Flightstats att tåget har en högre punktlighet än inrikesflyget.
KTH-rapporten analyserar utvecklingen av tåg- och flygtrafiken i Sverige under perioden 2010 – 2018. Eftersom tågtrafiken avreglerades år 2010 valdes detta år som utgångspunkt för analysen som omfattar fyra linjer där tåg och flyg konkurrerar: Stockholm-Göteborg; Stockholm-Malmö; Stockholm-Sundsvall; Stockholm-Umeå. Rapporten omfattar alla direkttåg och alla direktflyg på dessa linjer, oavsett operatör.
Priset på tågbiljetten sjunker konstant
En vanlig föreställning är att flyget är billigare än tåget. I själva verket är det tvärtom. Rapporten visar också att priset på en tågresa har sänkts under perioden 2010 – 2018, både totalt sett, men även jämfört med vad en flygresa kostar.
”Faktum är att SJ har sänkt snittpriserna konstant sedan 2005 vilket har att göra med rörlig prissättning, konkurrens och ökat resande. Men givetvis kan man hitta enskilda avgångar där flyg är billigare än tåg, men rent generellt är tåget betydligt billigare än flyget på dessa sträckor.” Säger Tobbe Lundell, presschef på SJ.
Utbudet av tågresor har ökat mest
Under perioden 2010 – 2018 har utbudet av både tåg och flyg ökat, men utbudet av tågresor har ökat mer den senaste tioårsperioden. Det gäller särskilt sträckan Stockholm – Göteborg, men även Stockholm – Umeå där satsningen på Botniabanan kapat restiden med flera timmar och sjufaldigat tågutbudet.”Det finns ett tydligt samband mellan konkurrens, attraktiv restid och ökat resande. Där vi ser att kapacitetshöjande järnvägsinvesteringar också bidrar till ökad efterfrågan och utbud på tågresande.” Säger Tobbe Lundell.
Tåg punktligare än flyg
En annan föreställning är att tåget är långsamt och att flygresan går fortare. När det gäller långa avstånd stämmer det, men KTH:s Järnvägsgrupp har jämfört linjerna där snabbtåg och flyg konkurrerar. På dessa sträckor går tåget lika snabbt, eller något långsammare än flyget när resan mäts från centrum till centrum.
Däremot tar flygresan betydligt mer tid från resenären. På tåget kan resenären utnyttja en stor del av restiden för att till exempel arbeta.
Den kanske starkaste mytbildningen är den om att inrikesflyget har en högre punktlighet än tåget. Statistiken från Trafikverket och Flightstats visar att det är precis tvärtom. Långdistanstågens punktlighet första kvartalet 2019 låg på 81 procent (inom 5 min). Under samma tid var flygets punktlighet 78 procent (inom 15 min) på de linjer som konkurrerar med tågtrafiken.
- Text: SJ AB
- Foto: KTH / SJ
-
Vrak – Museum of Wrecks är Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks har tilldelats utmärkelsen Årets museum 2026 av Sveriges Museer och Svenska ICOM.
-
Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka
För åttonde året i rad livesänds SVT:s Den stora älgvandringen. Ett naturfenomen som engagerar tittare världen över.
-
Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
Beslutet att halvera nattågstrafik påverkar tillgänglighet och utveckling skriver Arctic Sweden Visitors Board i ett öppet brev.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
Mest om Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center
En lantbruksverksamhet fått ännu ett ben att stå på och blivit en destination när den internationellt kända fotokonstnären Erik Johansson öppnat permanent utställningshall, café och butik
-
Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping
Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys om besöksnäringen. Det var en stark utveckling i mars för destinationen.
-
Arlandaregionen – kommuner tar steg mot fossilfritt flyg
Arlandaregionen har avtalat om att klimatreducera flygresor 100 %. Flyget är enligt dem en självklar del av svensk transportinfrastruktur.
-
Hertz sänker tröskeln till Five Star – gör lojalitetsstatus mer tillgänglig
Hertz tar steg i en annan riktning än övriga resebranschen genom att göra det enklare för kunder att växa i sitt lojalitetsprogram.
-
Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
Destination Jönköping ska genomföra en studieresa till Österlen. Med syfte att stärka utvecklingen av måltidsturism.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025
Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan. Det visar Tillväxtverket...
-
Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM
Det är kommunerna själva som har de juridiska verktyg som krävs för att tillfälligt utöka serveringstillstånden f...
-
Hållbarhet är inte längre ett tillval i besöksnäringen – det är en förutsättning
Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger m...
-
Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping
Destination Jönköping fortsätter sitt arbete med att utveckla kommunen som en attraktiv destinat...
-
-
Gästbloggare
-