-
Tomten skall locka finländarna till Sverige
Tomten i Julparken i Lycksele skall locka finländarna att semestra i Sverige.
Gold of Lapland skall åka till Finland tillsammans med jultomten för att marknadsföra vinteraktiviteter i Västerbotten. Marknadsföringseventet kommer att genomföras på Rewell köpcenter i Vasa tillsammans med Wasaline. En DJ har hyrts in och skall spela afterski musik och julsånger. På plats kommer barnen att kunna lämna in sina önskelistor direkt till tomten.
Målgruppen är barnfamiljer och man vill locka dem till Sverige hela året. Sommartid kan de besöka Lycksele djurpark, Ansia Skogsmuseet, utöva forsränning och fiske i Vindelälven, vandra i Ammarnäs, se Underjordskyrkan och åka världens längsta linbana. På vintern skall man locka med den svenska jultomten i julparken, Malå och Tjamstan Ski Center eller ridning på islandshästar i Ammarnäsfjällen.
En del frågar sig varför finländarna skall åka till Sverige för att träffa tomten när tomten och fina skidbackar också finns i Rovaniemi. På Gold of Lapland säger man att många finländare har närmare till de svenska skidbackarna än de finska.
Källa: Gold of Lapland
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Gold of Lapland
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden lanserade i februari en tävling som ger vinnarna tillgång till fem små öar i Sverige. Nu har vinnarna korats.
-
Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award
Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev nominerad till ”Best Location - Natural” på Global Production Award.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka 6 som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.
-
Regeringen – utredning föreslår handlingsplan för hållbara drivmedel
Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. April visar tillväxt i gästnätter trots en osäker omvärld.
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Den 30 maj öppnar besöksmålet Fenomenmagasinet igen i Linköping. Syftet är att främja intresset för naturvetenskap.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Lördag den 30 maj öppnar Fenomenmagasinet igen. Nu i en ny specialbyggd fastighet vid Valla gård...
-
HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
Är du driven och vill vara med på HOUSE OF PEOPLE utvecklingsresa? Nu söker företaget efter en M...
-
-
Gästbloggare
-