-
Transportföretagen söker företag som vill representera branschen
Digitalisering, automatisering, global konkurrens – och dessutom en pandemi. Transportbranschen genomgår just nu en förändring.
Transportföretagen söker nu efter medlemmar som vill berätta sin historia och därigenom visa upp goda exempel på branschens förändringsresa. Representanterna kommer att ges utrymme i Sveriges största finanstidning.
Sveriges tuffaste bransch
Det har varit en minst sagt prövande tid för stora delar av transportnäringen, i synnerhet för passagerartransporter. Samtidigt pågår sedan flera år tillbaka en större branschförflyttning där nya konsumentvaror, ökade hållbarhetsmål, digitalisering och andra faktorer ritar om kartan.
Mitt i allt detta står alla de bolag i Sverige som förflyttar passagerare och gods och som dagligen arbetar för att hålla samhället i rörelse.
”Vi är Sveriges tuffaste bransch och klarar av det mesta. Nu måste vi berätta om vad våra medlemmar har åstadkommit.” Säger Mychele Östman, kommunikationschef på Transportföretagen.
Berättelser förtjänas att lyftas fram
Det är också bakgrunden till den kampanj som Transportföretagen nu lanserar under namnet Från A till B – en bransch i förflyttning. Den syftar till att visa upp goda exempel på bolag som hittar nya lösningar, marknader och som ligger i framkant.
De utvalda medlemsföretagen kommer att ges utrymme i Sveriges största finanstidning.
”Vi vet att det finns hundratals berättelser där ute som förtjänar att lyftas fram, vi ska se till att en handfull kommer ut brett och kan stolt representera hela vår bransch.” Avslutar Mychele Östman.
Hur deltar man i kampanjen?
För att delta ska bolagen skicka en kort motiveringen till varför de är en god representant för transportbranschen till [email protected], därefter kommer representanter att väljas ut och kontaktas. Det enda kravet är att företaget är medlem i något av förbunden inom Transportföretagen.
Bedömningen görs löpande då branschen kommer att visas upp i flera nummer under året. Men bolag uppmanas att skicka in så snart som möjligt för att öka sina chanser att synas.
- Text: Transportföretagen
- Foto: Transportföretagen
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det är högtryck hos r360 som är marknadsledande leverantör av affärs- och bokningssystem för nordiska fjälldestinationer
-
Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård
Under fyra majdagar fick Östergötlands skärgård besök av sju utländska journalister. De upplevde regionens natur och kultur.
-
Krönika: Handel och turism driver svensk tillväxt
Sommaren närmar sig - årets höjdpunkt för svensk turism. En bra tidpunkt att belysa handelns viktiga roll inom turismnäringen.
-
Ny kommunikatör hos Sveriges Bussföretag – Cathrin Merino
Sveriges Bussföretag har fått en ny kommunikatör. Cathrin Merino har rekryterats internt från Transportföretagen.
-
En bonusvinnare i Visit Swedens globala ö-tävling
Visit Sweden tävlade nyligen ut fem svenska öar globalt, via en marknadsföringskampanj. Nu har en bonusvinnare, utsetts.
-
SkiStar lanserar Sveriges bästa snögaranti
Fler garanterat öppna nedfarter och snögaranti ska göra det tryggare för SkiStars gäster att boka skidsemester.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Mest under Destination, Evenemang, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Utmärkelser/Initiativ
-
Visit Skaraborg lanserar ”Vandra med barn i Skaraborg”
Visit Skaraborg har lanserat ett nytt spår inom sitt etablerade vandringskoncept. Vandra med barn i Skaraborg.
-
ESS Group – en pressrelease som blev ett brev om 116 000 kg plast
Ett brev från ESS Group som handlar om något viktigt de bestämt sig för att göra. Något som de uppmanar andra att hänga på.
-
Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt
Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och utvecklande diskussioner
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?
Lika lön för lika arbete kan kännas som en självklarhet – men verkligheten ser tyvärr inte alltid ut så. Det är o...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ko...
-
Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
Länsstyrelsen beslutade den 19 maj att upphäva Stockholms stads beslut om att införa miljözon 3 i Stockholms inne...
-
SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter
En av de mest efterfrågade liftarna i Åre är på väg tillbaka. SkiStar har nu beviljats bygglov f...
-
-
Gästbloggare
-