-
Utmanare från 1920-talet ställs ut på Sven-Harrys konstmuseum
Roterande ångmaskiner, tåghjul som rusade fram på rälsen och dånande fabriker som styrde mot framtiden. Det var 1920-talet, 1:a världskriget var över och frustande maskiner bar på ett löfte om en bättre framtid, vilket satte spår i konsten, modet och kulturen.
Vårens stora utställning Konst + Maskin – Utmanarna under 1920-talet på Sven-Harrys konstmuseum handlar om en tid som inte är helt olik vår egen. Vi får se hur modernistiska pionjärer kom att bryta ny mark, utmanade etablissemanget och det rådande stilidealet Swedish Grace.
Maskinen var redskapet för människans frigörelse
1920-talet var tillika delar en turbulent era, men också en tid med stor framtidstro där maskinen var redskapet för människans frigörelse. Bilen var tidstypisk, inte minst bilkonstruktören Ettore Bugattis skapelser. Bugatti blev en frihetssymbol och bilarna sågs även som verkliga konstverk. Vilket vi kan se i utställningen med tre unika Bugattibilar.
Den franske konstnären Fernand Léger konstaterade: ”Att se ett landskap från en bil i full fart – blir till en abstrakt målning.”
Drev på förändringar och gick emot etablissemanget
Fernand Léger tillhörde det tidiga 1900-talets avantgarde och han utövade stort inflytande på många skandinaviska konstnärer. Han skapade vackra objekt med hjälp av mekaniska element. Människor i hans målningar förvandlades till delar i metalliska konstruktioner.
I Légers skola i Paris flockades unga konstnärer från Skandinavien: Otto G. Carlsund, Franciska Clausen, Erik Olson, Vera Meyerson, Thorvald Hellesen, Waldemar Lorentzon, Bengt O Österblom och fransyskan Florence Henri. Några av de konstnärer som visas i utställningen på Sven-Harrys konstmuseum. De var alla modernistiska pionjärer som anslöt sig till de radikala europeiska riktningarna och utmanade etablissemanget.
”Konsthistorien drivs framåt av banbrytande konstnärer. Det är vår ambition på Sven-Harrys konstmuseum att skapa unika utställningar där vi bjuder in besökaren till nya upplevelser och kunskap. Denna gång till en tid där teknikens framfart var avgörande för utveckling och frigörelse. I Konst och Maskin lyfter vi fram konstnärer som under 1920-talet, i Sverige och Skandinavien, gick i främsta ledet. De drev på förändringar samtidigt som de gick emot etablissemanget. I synnerhet kvinnorna fick betala ett högt pris för sin självständighet.” Säger Dragana Kusoffsky Maksimovic, museichef på Sven-Harrys konstmuseum.

Modet tog också mycket inspiration från industrin
Maskinerna satte inte bara spår i måleri och livsstil. Modet tog inspiration från industrin och overallen blev ett favoritplagg för den medvetna.
I utställningen visas färgstarka Camp-Ahla-overaller som var en av de första stora modesuccéerna signerad av ett svenskt konfektionsföretag skapat av modeduon Astri och Erling Richard. Plaggens rationella snitt och konstruktion, anpassat till den framväxande konfektionsindustrin, och med geometriska dekorationer, var en tydlig blinkning till tidens maskinestetik.
”I utställningen lär vi känna konstnärerna som moderniserade 1920-talet, om tidsandan, idéerna och livsstilen. Vi kommer att få se verk som aldrig tidigare visats i Sverige, bland annat Franciska Clausens Skruen samt Komposition med rör. Även Otto G. Carlsunds Musikant med Dragspel, Erik Olsons Kubistiska element och till sist Vera Meyersons Mekaniska komposition. Och även två Bugattibilar, Brescian och Baby Bugatti som var konstverk i sig.” Säger Anders Wahlgren, gästcurator.
Utställningen visas på Sven-Harrys konstmuseum 1 april till 24 september 2023.
Läs mer om Sven-Harrys konstmuseum på Turismnytt här.
- Text: Sven-Harrys konstmuseum
- Foto: Sven-Harrys konstmuseum
-
Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal
Från Nyköpings fjärdar, genom Östersjöns skärgårdar och vidare in i Göta kanal med slussning till Söderköping
-
Magnus Sundling ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board
Den 16 mars tillträder erfarne Magnus Sundling som ny kontors- och HR-chef på Arctic Sweden Visitors Board.
-
Skidsporten gör det igen! Vad undrar ni? Åker hållbart!
Världscupen i telemark i Trillevallen genomförs med en tydlig satsning på hållbart flygbränsle. Skidsporten visar att omställningen kan genomföras här och nu, i praktiken
-
Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025
Tillväxten av utländsk turism och resor till Sverige 2025 bidrar tydligt till stärkt svensk export och till Sveriges BNP.
-
Stena Line avvecklar färjelinjen Grenå – Halmstad
Fartyget Stena Nautica trafikerar linjen fram till den 30 april
-
Rekordår för gästnätter i Värmland förra året
Värmland slår nytt rekord under 2025. Totalt registrerades nära 2,7 miljoner gästnätter, en ökning med 5% jämfört med 2024.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter och Stöd/Insatser/Initiativ/Utmärkelser
-
VR tåg prisade för bästa inrikesresor på Grand Travel Award 2026
VR Snabbtåg kammade hem utmärkelsen ”Bästa Transport Inrikes” vid årets Grand Travel Award på Berns Salonger i Stockholm.
-
Historiskt rekordår för Stockholm – nära 16 miljoner gästnätter 2025
Rekordet drivs av stark internationell tillväxt, där utländska gäster i länet ökade med 22 procent i december
-
20 nya anledningar att besöka Göteborg 2026
Från aktiviteter och middagar, till ett brett utbud av nya festivaler och evenemang – det finns gott om skäl att ta sikte på Göteborg 2026.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Debattartikel: Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas
Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas, för att platsen ska ges den roll den förtjänar som nati...
-
20 nya anledningar att besöka Göteborg 2026
Från fartfylld sightseeing och skyhöga middagar, till ett brett utbud av nya festivaler, utställningar och idrott...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Nu lanseras Ulricehamn på recept – allt du behöver för återhämtning och livskvalitet
I höstas uppmärksammades Sverige i internationella medier som det första landet i världen som kan skrivas ut på r...
-
-
Gästbloggare
-