tisdag 4 november 2025
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 -25
    • Sveriges Bussföretag larmar om risk för akut bussförarbrist
    • Resonans – lyssna och reflektera i naturen längs Prins Bertils Stig
    • Säfsen satsar och investerar 80 miljoner i framtidens destination
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 -25
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17-25
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • 1920-talet
    2023-03-15 17:13

    Utmanare från 1920-talet ställs ut på Sven-Harrys konstmuseum

    Roterande ångmaskiner, tåghjul som rusade fram på rälsen och dånande fabriker som styrde mot framtiden. Det var 1920-talet, 1:a världskriget var över och frustande maskiner bar på ett löfte om en bättre framtid, vilket satte spår i konsten, modet och kulturen.

    Vårens stora utställning Konst + Maskin – Utmanarna under 1920-talet på Sven-Harrys konstmuseum handlar om en tid som inte är helt olik vår egen. Vi får se hur modernistiska pionjärer kom att bryta ny mark, utmanade etablissemanget och det rådande stilidealet Swedish Grace.

    Maskinen var redskapet för människans frigörelse

    1920-talet var tillika delar en turbulent era, men också en tid med stor framtidstro där maskinen var redskapet för människans frigörelse. Bilen var tidstypisk, inte minst bilkonstruktören Ettore Bugattis skapelser. Bugatti blev en frihetssymbol och bilarna sågs även som verkliga konstverk. Vilket vi kan se i utställningen med tre unika Bugattibilar.

    Den franske konstnären Fernand Léger konstaterade: ”Att se ett landskap från en bil i full fart – blir till en abstrakt målning.”

    Drev på förändringar och gick emot etablissemanget

    Fernand Léger tillhörde det tidiga 1900-talets avantgarde och han utövade stort inflytande på många skandinaviska konstnärer. Han skapade vackra objekt med hjälp av mekaniska element. Människor i hans målningar förvandlades till delar i metalliska konstruktioner.

    I Légers skola i Paris flockades unga konstnärer från Skandinavien: Otto G. Carlsund, Franciska Clausen, Erik Olson, Vera Meyerson, Thorvald Hellesen, Waldemar Lorentzon, Bengt O Österblom och fransyskan Florence Henri. Några av de konstnärer som visas i utställningen på Sven-Harrys konstmuseum. De var alla modernistiska pionjärer som anslöt sig till de radikala europeiska riktningarna och utmanade etablissemanget.

    ”Konsthistorien drivs framåt av banbrytande konstnärer. Det är vår ambition på Sven-Harrys konstmuseum att skapa unika utställningar där vi bjuder in besökaren till nya upplevelser och kunskap. Denna gång till en tid där teknikens framfart var avgörande för utveckling och frigörelse. I Konst och Maskin lyfter vi fram konstnärer som under 1920-talet, i Sverige och Skandinavien, gick i främsta ledet. De drev på förändringar samtidigt som de gick emot etablissemanget. I synnerhet kvinnorna fick betala ett högt pris för sin självständighet.” Säger Dragana Kusoffsky Maksimovic, museichef på Sven-Harrys konstmuseum.

    Utmanare från 1920-talet ställs ut på Sven-Harrys konstmuseum

    Modet tog också mycket inspiration från industrin

    Maskinerna satte inte bara spår i måleri och livsstil. Modet tog inspiration från industrin och overallen blev ett favoritplagg för den medvetna.

    I utställningen visas färgstarka Camp-Ahla-overaller som var en av de första stora modesuccéerna signerad av ett svenskt konfektionsföretag skapat av modeduon Astri och Erling Richard. Plaggens rationella snitt och konstruktion, anpassat till den framväxande konfektionsindustrin, och med geometriska dekorationer, var en tydlig blinkning till tidens maskinestetik.

    ”I utställningen lär vi känna konstnärerna som moderniserade 1920-talet, om tidsandan, idéerna och livsstilen. Vi kommer att få se verk som aldrig tidigare visats i Sverige, bland annat Franciska Clausens Skruen samt Komposition med rör. Även Otto G. Carlsunds Musikant med Dragspel, Erik Olsons Kubistiska element och till sist Vera Meyersons Mekaniska komposition. Och även två Bugattibilar, Brescian och Baby Bugatti som var konstverk i sig.” Säger Anders Wahlgren, gästcurator.

    Utställningen visas på Sven-Harrys konstmuseum 1 april till 24 september 2023.

    Läs mer om Sven-Harrys konstmuseum på Turismnytt här.

    • Text: Sven-Harrys konstmuseum
    • Foto: Sven-Harrys konstmuseum
    Tweet
  • Ljuspromenad Skellefteå besöksnäring
    2025-11-03 05:16

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 -25

    Mest under Destination, Transport/Infrastruktur/Mobilitet samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • Sveriges Bussföretag varnar för en risk av akut bussförarbrist framöver – var tredje förare är över 60 år.
    2025-11-03 00:41

    Sveriges Bussföretag larmar om risk för akut bussförarbrist

    Var tredje förare är över 60 år, samtidigt som återväxten av yngre är svag. Sveriges Bussföretag larmar om risk för en akut bussförarbrist i framtiden.

  • Konstnären Rickard Fredborg bjuder in till en unik audioguide som utspelar sig längs Prins Bertils Stig i Halmstad.
    2025-11-03 00:18

    Resonans – lyssna och reflektera i naturen längs Prins Bertils Stig

    Konstnären Rickard Fredborg bjuder in till en unik audioguide längs Prins Bertils Stig i Halmstad. Upplev naturen med hela kroppen.

  • Säfsen Resort genomför just nu sin största satsning någonsin. Totalt investeras 80 miljoner i en ny restaurang och en ny boendeetapp med ski in/ski out-lägenheter.
    2025-11-01 01:48

    Säfsen satsar och investerar 80 miljoner i framtidens destination

    Säfsen Resort genomför just nu sin största satsning någonsin. Totalt investeras 80 miljoner i en ny restaurang och en ny boendeetapp.

  • Det blir näringslivs- och destinationsbolaget +Katrineholm som tar över arbetet med innehållsproduktion och marknadsföring av Visit Sörmland.
    2025-11-01 00:36

    +Katrineholm tar över det regionala uppdraget med Visit Sörmland

    Det blir destinationsbolaget +Katrineholm som tar över arbetet med innehållsproduktion och marknadsföring av Visit Sörmland.

  • Luftfartsverket och Swedavia blir först i Europa med att införa ett nytt inflygningskoncept.
    2025-10-29 15:31

    Arlanda är först i Europa med nytt inflygningskoncept

    Luftfartsverket och Swedavia blir först i Europa med att införa ett nytt inflygningskoncept som kommer minska utsläppen.

  • Folkhav från Rock The Night Festivalen. Den kommer nästa år till Norrköping.
    2025-10-29 14:09

    Ny rockfestival till Norrköping sommaren 2026

    Lördagen den 11 juli 2026 arrangeras Rock The Night Festival i Norrköping. Det är Sveriges största tribute-festival.

  • Branschföreningen Naturturismföretagen hotas av konkurs efter beslut av Jordbruksverket,
    2025-10-27 22:11

    Naturturismföretagen hotas av konkurs efter beslut av Jordbruksverket – uppdaterad 2 november

    Naturturismföretagen hotas av konkurs då Jordbruksverket plötsligt dragit tillbaka sitt godkännande av ett stort projekt.

  • Scandic Anglais - besöksnäring
    2025-10-27 06:06

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 -25

    Mest under Destination, Evenemang, Flyg samt Stöd/Utmärkelser/Initiativ

  • Hotel Svea från havet
    2025-10-27 01:23

    Ett levande stadshotell i hjärtat av Österlen söker ny ägare

    Dagens Hotel Svea har sitt ursprung i ett värdshus från 1840-talet och nu är det dags för nästa kapitel i hotellets historia

  • Veckans profil

    Joel Salo, Utvecklingschef på r360

    Joel Salo

    Utvecklingschef på r360

    Snart är det vinter och fjälldestinationerna förbereder sig inför öppning. Det gör även r360 Resorts Systems, som systemleverantör till fjälldestinationerna

  • Nyheter från Tillväxtverket

    • Tillväxtverket

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet, 30 oktober

    • Inspelat webbinarium: Visit Sweden 2026

    • Webbinarium: Kunskap och analys inom måltidsturism, 26 november

    • Marknadsföring i förändring – vilka tre kanaltyper du bör ha koll på?

  • Händelser i branschen

    • Visit Smålandsdagen – Save the date
      2025-11-06
      • Växjö
    • Värmlands besöksnäringsdagar 6-7 november
      2025-11-06
      • Karlstad
      • visitvarmland.com/corporate/varmlands-besoksnaringsdagar/
    • Turistrådsdagen – Turistrådet Västsverige
      2025-11-13
      • Göteborg
      • www.vastsverige.com/turistradet-vastsverige/
    • Besöksnäringsdag Linköping
      2025-11-20
      • Linköping
      • visitlinkoping.se/
    • Webbinarium Visit Sweden: Kunskap och analys inom måltidsturism
      2025-11-26
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/webbinariumkunskapochanalysinommaltidsturism
    • Besöksnäring på agendan
      2025-12-03
      • Stockholm
      • skr.se/skr/tjanster/evenemang/hittaevenemang/kalenderhandelser/besoksnaringpaagendan2025.91040.html
    • FFCR (Fastfood & Café & Restaurant Expo) 28-29 januari
      2026-01-28
      • Stockholm (Kista)
      • www.ffcr-stockholm.com/
    • Global Revenue Forum
      2026-01-29
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • mailchi.mp/norrkoping/save-the-date-destinationsdagarna-2026
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2025-10-27 22:11

      Naturturismföretagen hotas av konkurs efter beslut av Jordbruksverket – uppdaterad 2 november

      Föreningen Naturturismföretagen hotas av konkurs då Jordbruksverket plötsligt dragit tillbaka si...

    • 2025-10-27 01:23

      Ett levande stadshotell i hjärtat av Österlen söker ny ägare

      Dagens Hotel Svea har sitt ursprung i ett värdshus från 1840-talet och nu är det dags för nästa kapitel i hotelle...

    • 2025-10-28 14:53

      Möt Joel som är utvecklingschef för Sveriges ledande bokningssystem för fjälldestinationer

      Hej Joel Salo! Hur är det med dig? Det är bara fint, tack! Börjar bli varm i kläderna på företaget nu efter (snar...

    • 2025-10-27 06:06

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 -25

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Fl...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser om naturturism brukar jag prata om hur man lyckas. Men nu delar jag med mig av vad som inte fungerat.

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Under årets Exportdag med STUA pratade jag om hur svenska destinationer och företag inom besöksnäringen kan bli mer attrakt...

    • Andrea Hartmann Jovell bloggar om svensk besöksnäring

      Andrea Hartmann Jovell

      Bloggar om utmaningar och framgångsfaktorer för svensk besöksnäring

      Jag är utbildad fjälledare, med två år på Turistsportlinjen i Kiruna. 25 veckoprojekt i fält, karta, kompass, bivack, turer i alla väder. Ja...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, trender och hållbara måltidskoncept

      Fyra dagar i smakens och stolthetens tecken! Under två dagar i Trondheim och två dagar på Hitra och Frøya fick jag (Bianca ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2025 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet