-
Varierat utställningsprogram lockade fler till konstmuseet
Det var många som trodde att museerna skulle få det svårt att locka besökare under 2000-talet men det blev tvärtom. Intresset för att gå på museum är fortsatt stort bland svenskarna. Idag finns ett mer varierat utställningsprogram och fler aktiviteter än någonsin på våra museum.
Göteborgs konstmuseum är ett av museerna som har arbetat med att utveckla sig efter vår tids utmaningar. Under 2017 tog museet emot 23% fler besökare än under 2016. Hur har man lyckats med det?
Orsakerna till de stigande besökssiffrorna är att museet har satsat på att erbjuda mer varierande utställningar och pedagogiska aktiviteter. Båda är kopplade till både den historiska tiden och den tid som vi lever nu i.
Utställningsprogram lockade unga och gamla
I början av året visades utställningen Tove Jansson – Lusten att skapa och leva. Utställningen ingick i en stor satsning som gjordes för målgruppen barn och unga. Den genomfördes tack vare stöd från Sten A Olssons Stiftelse för Forskning och Kultur. Därmed kunde ett omfattande utbud av språkvärdskap, workshops, visningar, föreläsningar, museilektioner och lärarhandledning genomföras. Utställningen besöktes av 52.430 personer varav 20.626 barn och unga (upp till 25 år).
I våras riktade man museets utställning Rembrandts Batavernastrohetsed där Rembrandt van Rijns mästerverk Batavernas trohetsed till Claudius Civils visas i sällskap med museets samling av holländsk guldålder. Detta var en satsning på en äldre målgrupp.
De pedagogiska verksamheterna lockade många förstagångsbesökare, så kallade ovana museibesökare, till Göteborgs konstmuseum. I en publikundersökning gavs höga betyg till aktiviteterna.
”- Museet har haft ett mycket välbesökt år och det syns i den kraftigt förbättrade besöksstatistiken för 2017 då besökarantalet ökat med 23% jämfört med föregående år”, säger Anna Hyltze t.f. museichef på Göteborgs konstmuseum.
Totalt gjordes 53.331 besök med museernas årsbiljett vilket är cirka 12.000 fler än under 2016.
Internationell uppmärksamhet
Värt att notera är att Göteborgs konstmuseum fått stor uppmärksamhet också utanför Sveriges gränser genom flera internationella utlån. Utställningen Women Artists in Paris, 1850─1900 har visats på tre platser i USA. Även verket Den sjuka flickan av Edvard Munch har väckt stort intresse när det visats på SFMOMA i San Francisco samt Metropolitan Museum of Art i New York.
Om Göteborgs konstmuseum
Göteborgs konstmuseum har en av norra Europas främsta konstsamlingar. Denna sträcker sig från 1400-talet fram till idag med betydande verk inom både nordisk och internationell konst. Förutom samlingen erbjuder museet utställningar, familjeaktiviteter, föreläsningar, workshops och visningar. Här finns restaurang samt en välsorterad museibutik. Samlingen omfattar omkring 70.000 verk och museet har ca 250 000 besökare årligen.
Läs även artikeln:

Maria Jansén, Överintendent och museichef photo: Johan Jeppsson
Källa: Göteborgs konstmuseum
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Göteborgs konstmuseum
-
Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar
Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar är mycket välkommet av Sveriges Bussföretag.
-
Den internationella utställningen Arctic Highways har landat i Granö
Den internationella konstutställningen Arctic Highways har landat i Sverige för sommaren. Den presenterar samtida urfolkskonst.
-
Svensk Handel – framtidstron ökar i hela branschen
Svensk Handels barometer för juni visar en ljusning i handeln. För första gången på länge stärks framtidstron i hela branschen.
-
Stora skillnader i kostnaden för gårdsförsäljning
Det är nästan 24 gånger så dyrt att få tillstånd för gårdsförsäljning i Huddinge jämfört med Falkenberg. Det rapporterar Visita.
-
Svensk turismexport imponerar – nära 25 miljarder på tre månader
Besöksnäringen befäster sig som en av våra starkaste exportnäringar. Turismexport uppgick till ca 25 miljarder under första kvartalet.
-
VISIT – Nordens ledande teknikplattform för besöksnäringen lanseras på visit.com
Visit Group, Nordens ledande Hospitality tech-bolag med fler än 10 000 kunder, blir VISIT och visar nu hela sitt erbjudande under ett namn
-
Slutreplik: Byt inte namn på en skatt och kalla det lösningen
Slutreplik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Mest om Destination, Museer och utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Norrland från december 2026 till 2028.
-
Fullsatt – Visit Värmlands välbesökta dejtingevent i Malmö
Visit Värmlands dejtingsatsning för att motverka ensamhet väckte engagemang. När det genomfördes var det rekordstort intresse.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Flera entreprenörer har de senaste åren valt att investera och utveckla nya besöksverksamheter på Kinnekulle. All...
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Lars-Börje Eriksson åker nerför en krokig skidbacke i sin artikel ”Visita har fel – besöksnäringen borde fo...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Museer och ut...
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Nu blir det enklare att hitta till Norrbottens lokala matupplevelser. Norrbottniska smakvägar är en guide som sam...
-
-
Gästbloggare
-