söndag 13 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin
    • Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
    • Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli
  • Platsannonser:
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Marcus Ståhl-Destination_Vemdalen
    2020-04-26 14:46

    Vad man ska tänka på när man kommunicerar i Coronatider

    Så kommunicerar vi i en kris

    I dessa tider när man inte vet vare sig in eller ut eller hur morgondagen kommer att se ut är det extra utmanade tider för oss kommunikatörer. När oro sprider sig i samhället kommer rädsla och polarisering som ett brev på posten, det syns inte minst i sociala medier och andra sammanhang. Minsta felsteg kan leda till en väldigt aktiv debatt mellan de som är emot och för i en viss fråga. Men hur ska man då tänka som kommunikatör i dessa tider? Ja ärligt talat så har jag inte en aning men jag tänkte dela med mig av några nyckelpunkter kring hur vi som destinationsbolag har tänkt, vad vi gjort hittills i den rådande krisen med anledning av Coronaviruset, samt vad vi valt att inte göra.

    1. Tätt hemåt. Först och främst har vi valt att lägga ett stort fokus på att kommunicera internt inom destinationen på ett sätt som vi aldrig gjort tidigare. Tät dialog, löpande nyhetsbrev till företagen i området, framtagande av informationsmaterial osv. Planen har varit att om vi alla har en gemensam bild av situationen har vi större sannolikhet av att upplevas som tydliga och ansvarstagande i vår externa kommunikation.
    2. Kommunicera det du vet och inget mer. Det är lätt i svåra tider att börja spekulera och sia om framtiden. Vad den här krisen redan har lärt oss är att vi inte har en aning om vad som väntar imorgon.
    3. Inga säljande budskap. Vi var snabbt ute och pausade all annonsering och ändrade tonalitet i de inlägg och artiklar vi publicerade. Det gjorde vi helt enkelt för att risken att uppröra övervägde chansen att uppmuntra.
    4. Låtsas inte som det regnar. I varje inlägg, artikel och nyhetsbrev har vi varit noga med att inte undvika elefanten i rummet. Det är inte så att folk har kunnat undgå Coronoaviruset i andra kanaler, då gäller det att även vi visar att vi är på bollen och tar situationen på allvar.
    5. En kanal. Vi är också noga med att inte sprida tips och ”Coronainfo” på för många plattformar (utan att först tänkt igenom). Vi samlade allt på en sida på vår sajt och hänvisar sedan dit från alla andra kanaler. På det sättet kunde vi säkerställa att vi alltid hade uppdaterad info och att det inte finns gammal info publicerad som vi glömt att uppdatera.
    6. Kommunicera direkt. För att det inte ska spridas osäkerhet och rykten prioriterade vi att agera snabbt och kontinuerligt.
    7. Vänd det till något positivt. Som de flesta av er troligen uppmärksammade så stängde skidanläggningarna i Sverige innan påsk på inrådan av Folkhälsomyndigheten. Det är givetvis ett stort bakslag för näringen och ett ledsamt besked för alla som sett fram emot en påsk i fjällen. Vi funderade länge på hur vi skulle kunna vända det till något positivt. Det resulterade i att vi startade och schemalade en livestreaming per dag under påskveckan under parollen ”Om inte du kan komma till fjällen, får fjällen komma till dig”. Tittarna fick följa med på hundspannstur, våffelfika, kokkaffe över öppen eld och inte minst live afterski, allt live på distans från karantän eller kontor. Tacksamheten var stor och det visar inte minst statistiken. Våra inläggsinteraktioner slog all time high, räckvidden mer än tredubblades mot veckan innan, vem hade kunnat tro att några livestreamingar skulle nå över 95 000 visningar? 🙂

    Krisen är långt från över och vi lär fortsatt få goda chanser att öva på kriskommunikation. Tycker du att jag glömt något eller har ni andra inspel och tips? Maila gärna mig så kanske den här artikeln kan växa till en liten kunskapsbank med smarta tips kring hur man kommunicerar i kris.

    Här hittar ni Marcus blogg på Turismnytt där ni också hittar tidigare inlägg

    Mailadress till Marcus – [email protected]

    • Text: Marcus Ståhl
    • Foto: Marcus Ståhl
    Tweet
  • Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti blev den bästa månaden någonsin för bolaget.
    2026-09-10 18:49

    Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin

    Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bolagets historia.

  • 2026-09-10 17:07

    Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport

    Medan svensk varuexport ökade med 3 % under första halvåret 2026, växte Sveriges turismexport med 11 % enligt Visit Sweden.

  • Livrustkammaren 2026 - besöksnäring
    2026-09-07 04:52

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026

    Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter

  • Sigtuna - Rådhuset sommar
    2026-09-06 22:59

    Sigtuna växer snabbare än riket gästnätterna ökade med 7,9 % i juli

    Sigtuna kommun fortsätter att stärka sin position som besöksdestination. I juli 2026 ökade antalet gästnätter med 7,9 procent (i riket 5,4%)

  • Cykelbuss på Unionsleden - Visit Värmland
    2026-09-06 22:42

    Skräddarsydd busstjänst löser utmaning för cykelturister i Värmland

    Genom ett Interreg-projekt får gäster på cykelleden Unionsleden smidig transport tillbaka till startpunkten i ett samarbete initierat av Visit Värmland

  • Höga Kusten Friluftsteater färdigställdes sommaren 2023 och har sedan dess lockat besökare från hela Sverige.
    2026-09-06 19:00

    Höga Kusten Friluftsteater kan vinna Stora turismpriset

    Nu står det klart att Höga Kusten Friluftsteater är Västernorrlands kandidat till Stora turismpriset 2026.

  • Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026.
    2026-09-05 17:15

    De vann Placebrander of the Year 2026

    Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms skärgård.

  • Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för hotell i Sverige enligt Visita.
    2026-09-05 15:41

    Visita – en rekordsommar för svenska hotell

    Den starka utvecklingen innebär att sommaren 2026 blev en rekordsommar för svenska hotell enligt statistik från Visita.

  • Volleyboll-EM 2026 i Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.
    2026-09-04 15:47

    Först i volleybollvärlden: EM i Göteborg hållbarhetscertifieras

    Volleyboll-EM i Scandinavium, Göteborg blev det första volleybollevenemanget i världen att hållbarhetscertifieras.

  • Den 17 augusti började Ann-Charlotte Rickne arbeta för East Sweden Convention Bureau.
    2026-09-04 15:14

    Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland

    Ann-Charlotte Rickne arbetar nu för East Sweden Convention Bureau. Det samlar Linköping och Norrköping till en mötesdestination.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Transportföretagen – Flyg för tillväxt – men på vilka villkor?
      2026-09-23
      • Stockholm
      • www.transportforetagen.se/utbildningar-och-event/flyg-for-tillvaxt--men-pa-vilka-villkor/
    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 2026 – Är marknadsföring av ett resmål en kostnad eller en investering?
      2026-09-24
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/visitswedensinspirationswebbinarium2026
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-05 15:41

      Visita – en rekordsommar för svenska hotell

      De svenska hotellens logiintäkter ökade med 12 procent i augusti, jämfört med samma månad förra året. Den starka ...

    • 2026-09-04 15:14

      Ny kraft i unika mötessatsningen för East Sweden, Östergötland

      Den 17 augusti började Ann-Charlotte Rickne arbeta för East Sweden Convention Bureau. Hon kommer...

    • 2026-09-05 17:15

      De vann Placebrander of the Year 2026

      Stockholm Archipelago Trail vann Placebrander of the Year 2026 för sitt arbete med att knyta samman Stockholms sk...

    • 2026-09-07 04:52

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet