onsdag 14 oktober 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
    • Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttätaren, pirater och smarriga nyheter
    • Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day
    • Stark sommar för Jönköping – nytt rekord för antalet gästnätter
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • kommersiellt
    2019-12-03 13:11

    Varför är det viktigt för hotell att ha ett kommersiellt team?

    Det finns indikatorer på att världen är på väg in i en tid av lägre tillväxt i ekonomin. Detta innebär att efterfrågan på resor och övernattningar kommer att bromsa in. Samtidigt finns det 14 000 hotell som är under byggnad eller befinner sig i ett sent planeringsskede runt om i världen.

    Utbudet av hotellrum ökar i världen. När efterfrågan på övernattningar inte längre växer i samma takt samtidigt som antal hotellrum blir fler betyder detta att gästerna ska fördelas på fler tillgängliga hotellrum, vilket leder till att hotellens beläggning sjunker.

    När hotellet säljer färre rum minskar vinsten om inte hotellen lyckas hitta andra intäkter eller dra ner på sina kostnader.

    Även talanger behöver hjälp

    Nyckeln till framgång i hotellbranschen är att skaffa och optimera intäkterna och ansvaret att organisera arbetet med intäkterna ligger på hotellets ägare och ledning. Storleken på intäkterna är avgörande för hotellets resultat men kostnaden för att dra in de intäkter som krävs måste vara i balans.

    Ett sätt att både öka sina intäkter och dra ner på sina kostnader är att bygga ett väl fungerande kommersiellt team i hotellet. Det räcker inte att ha stjärnsäljare och professionella revenue managers. Studier visar att även talanger behöver hjälp av ett starkt team för att lyckas.

    Lagarbete ökar produktiviteten

    Undersökningar visar att lagarbete ökar produktiviteten. Dvs. ett team hinner göra mer och presterar ett bättre resultat än summan av flera personer som arbetar individuellt.

    Förklaringen är att i ett team delas arbetsbelastningen. Kunskap och kompetens kommer till bättre nytta och alla drar åt samma håll. Teamet arbetar tillsammans mot ett gemensamt mål istället för att olika personer konkurrerar för att vinna personliga fördelar.

    Olika kompetenser och profiler

    Undersökningar visar gång på gång att ett team är överlägset i kunskap än enskilda individer. De som arbetar på egen hand har ofta bara ett perspektiv på möjligheter och problem. I ett team kan flera olika infallsvinklar hjälpa till att snabbare komma fram till en lösning vilket leder till högre resultat.

    Ett kommersiellt team för ett hotell eller för en grupp av hotell ska bestå av olika kompetenser och profiler. Flera studier visar att team som består av personer med olika bakgrunder (kön, ålder, etnicitet, etc.) är mer kreativa och presterar ett resultat som är upp till 35 procent högre än team som är mer homogena.

    I hotellbranschen arbetar människor med olika bakgrunder så förutsättningarna finns att sätta samman rätt kommersiellt team.

    Varför är det viktigt för hotell att ha ett kommersiellt team?

    Bygg upp egen kunskap

    Det kommersiella teamet i ett hotell är olika stort beroende på hotellets inriktning och storlek. Eftersom intäkterna är den i särklass viktigaste faktorn för att ett hotell ska bli lönsamt är det inte ovanligt att hotellets högsta chef leder det kommersiella teamet.

    I stora anläggningar och i företag som driver flera hotell finns det numera ofta en kommersiell chef som leder teamet och rapporterar till bolagets högsta chef. Det minsta teamet består av tre personer: Chefen, en säljare och en revenue manager. I en liten organisation får alla hjälpas åt och ingen av rollerna kan bara fokusera på en sak.

    Ett litet team behöver den bästa teknologin för att spara tid och utveckla sin kompetens. Dessutom kan det lilla teamet behöva förstärkas med extern kompetens inom olika områden, exempelvis digital marknadsföring, webbplatsen och grafisk formgivning. Inkludera externa personer i teamet för att få maximal nytta av deras kunskap och bygga upp egen kunskap.

    En stark företagskultur

    I större anläggningar kan nästa storlek på teamet bli att lägga till en säljare och/eller en person som ansvarar för digital marknadsföring. Ju större hotell och ju större företag med flera hotell desto större blir det kommersiella teamet. I ett lite större team blir det möjligt att dela ännu mer kunskap, vilket gör att teamet blir mer skickligt i att skaffa intäkter till hotellet.

    När chefen är del av det kommersiella teamet byggs även en stark företagskultur som gör medarbetarna nöjdare och mer lojala. Personalomsättningen minskar vilket leder till lägre kostnader. Förutom allt som medlemmarna i teamet bidrar med påverkas resultatet av flera andra faktorer, t.ex. ledarskapet, storleken på teamet, motivation, rutiner och processer, tillgång till information samt hjälpmedel i form av teknologi.

    Säkerställ att teamet kan kommunicera

    Oljan i maskineriet för att få teamet att arbeta effektivt tillsammans är kommunikation. Om möjligt sätt teamet i samma rum för att alla ska hänga med i vad som händer. Detta är säkert en utopi när allt fler arbetar utanför kontoret.

    Säkerställ att teamet kan kommunicera med varandra om de är utspridda på flera orter. Dagens teknologi gör det lättare även om det fysiska mötet fortfarande är ett överlägset kommunikationssätt.

    Med ett väl fungerande kommersiellt team kommer hotellet att klara omställningen från de senaste årens starka tillväxt till en inbromsning av ekonomin med en betydligt hårdare konkurrens om gästerna.

    Vill du veta mer om hur du kan bygga ett starkt kommersiellt team?

    Ett bra tillfälle att lära sig mer är att delta på Hotel Market Seminars den 8 januari 2020. Den här gången kommer evenemanget att fokusera på hotellets kommersiella team.

    Program, information och anmälan hittar ni här!

    • Text: Hospitality Visions
    • Foto: Fauxels
    Tweet
  • Smaka på stan i Skövde - besöksnäring
    2026-10-12 03:12

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026

    Mest om Destination, Evenemang, Mat och Dryck samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Den 9 oktober öppnade parken för allmänheten, men Turismnytt besökte pressvisningen av Halloween på Gröna Lund några dagar innan.
    2026-10-11 21:37

    Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttätaren, pirater och smarriga nyheter

    Den 9 oktober öppnade parken för allmänheten, men Turismnytt besökte pressvisningen av Halloween på Gröna Lund några dagar innan.

  • Placebranders Day 2026
    2026-10-11 20:55

    Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day

    Platsutvecklare och destinationsföreträdare samlades i Höga Kusten där kanske den viktigaste lärdomen var, inte att strategier har blivit mindre viktiga, utan att kraven på genomförandet har ökat

  • Jönköping fortsätter att stärka sin position som en attraktiv sommardestination.
    2026-10-11 18:55

    Stark sommar för Jönköping – nytt rekord för antalet gästnätter

    Jönköping stärker sin position som en attraktiv destination. Statistik visar att antalet kommersiella gästnätter slog rekord under sommaren.

  • Hus i byn Skanör. Sverige lyfts fram av Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out.
    2026-10-10 18:56

    Sverige lyfts fram av Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out som en av världens bästa destinationer

    Sverige får just nu uppmärksamhet från flera av världens ledande resemagasin. Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out.

  • Antalet gästnätter på Värmland campingar ökade med mer än fem procent jämfört med förra sommaren.
    2026-10-10 16:22

    Fler internationella gäster valde Värmland i sommar

    Årets sommarsäsong var stark för Värmland. Totalt registrerades ca 1 115 000 gästnätter. En ökning med 3,6 procent jämfört med 2025.

  • Östersund tar ytterligare steg i GDS-Index och placerar sig nu på plats 33. Det är en förbättring från plats 36 år 2025 och plats 52 år 2024.
    2026-10-08 15:05

    Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33

    Östersund tar ytterligare steg i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) och placerar sig i år på plats 33.

  • Högbondens fyr i Höga Kusten.
    2026-10-08 14:36

    10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp

    År 2016 lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals kommit sjövägen för att upptäcka Höga Kusten.

  • Besöksnäring Blekinge
    2026-10-05 03:25

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026

    Mest om Flyg, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Destination samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering

  • 25 ljudberättelser som tillsammans bildar tre historiska stadsvandringar i Jönköping och Huskvarna. Genom att skanna QR-koder på elskåp kan besökare lyssna på dem.
    2026-10-04 18:00

    Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia

    Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön via QR-koder på utsmyckade elskåp.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Roslagssamarbetet – Destinationsdag
      2026-11-19
      • Norrtälje
      • roslagen.se/destinationsdag-2026-anmalan/
    • Stora Turismpriset 2026 – Prisutdelning och mingel – Tillväxtverket
      2026-12-01
      • Stockholm
      • tillvaxtverket.se/tillvaxtverket/seminarierochnatverk/evenemang/storaturismprisetprisutdelningochmingel2026.12940.html
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-10-05 03:25

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Flyg, Transport/Infrastruktur...

    • 2026-10-08 14:36

      10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp

      För tio år sedan lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals resenärer kommit s...

    • 2026-10-12 03:12

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang, Mat o...

    • 2026-10-08 15:05

      Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33

      Östersund tar ytterligare ett steg i årets Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) o...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de goda exempel jag återkommit ti...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet