-
Världspremiär för utställningen Disgusting Food Museum i Malmö
Har du någonsin smakat på rostat marsvin eller maggot-ost? Inte vi heller, men på Disgusting Food Museum får du möjlighet att lukta och smaka på delikatesser från hela världen. Hur illa smakar egentligen isländska rätten Hákarl? Är jell-o något för dig? 29 oktober kan du ta reda på det. Då är det världspremiär för den nya utställningen på Slagthuset MMX i Malmö.
Fascinerande utställning
Kurator på Disgusting Food Museum är Samuel West, psykolog och forskare som våren 2017 öppnade den uppmärksammade utställningen Museum of Failure i Helsingborg med ett stort antal ”misslyckade” produkter från hela världen. Nu är han tillbaka med en ny fascinerande och unik utställning i Malmö.
”Disgusting Food Museum är på riktigt. Riktig mat som luktar och smakar, och det är lika lärorikt som det är kul. Tjurpenis eller skinka (grisrumpa) – vad är värst egentligen? Disgusting Food Museum kan också bidra till en förändrad syn på vad som är äckligt eller inte, och gör det lättare för oss att ta till oss miljömässigt hållbara livsmedel framöver.” Säger Samuel West, kurator på Disgusting Food Museum.
Smaken är som baken
Mat är mycket mer än bara näring. Något som är naturligt i vissa länder och kulturer upplevs som konstigt eller äckligt i andra. Öppna en burk surströmming i USA och se hur många amerikaner som törs smaka på det. Den taggiga frukten durian är något som är normalt i Thailand, men i västvärlden uppskattas den inte alls lika mycket på grund av sin odör.
”Till mathuvudsstaden Malmö kommer många nyfikna och matglada människor för att äta gott och testa nya smaker. En ny, rolig och internationell utställning som Disgusting Food Museum blir ett komplement till alla fantastiska matupplevelser som serveras här.” Säger Karin Tingstedt, evenemangschef på Malmö Turism.
Utställningen Disgusting Food Museum kommer att vara i Malmö 29 oktober 2018 – 27 januari 2019.
- Text: Isa Mörk
- Foto: Malmö Stad
-
25 år som världsarv – Öland bjuder in till jubileumsår
I år är det 25 år sedan Södra Ölands odlingslandskap utnämndes till ett världsarv. Det firas med konserter, kalas och en ny vandringsled.
-
Made in Sweden! Ny utställning på Spritmuseum
Nu öppnar utställningen Made in Sweden! på Spritmuseum. För att lyfta fram människorna som sätter Sverige på dryckeskartan.
-
Upplev farao Tutankhamon i Norrköping i sommar
Till sommaren kan besökare i Norrköping uppleva Tutankhamon – The Immersive Exhibition. En utställning där historia möter modern teknik.
-
Familjeresan i Skaraborg växer – 17 verksamheter deltar
För fjärde året genomförs Familjeresan i Skaraborg. Ett marknadssamarbete mellan verksamheter inom besöksnäringen.
-
Debatt: SJ och flyget – måste det vara ett motsatsförhållande?
Fredrik Kämpfe Transportföretagen Flyg förespråkar samverkan mellan transportslagen
-
Helsingborg välkomnar gårdsförsäljning – redo att stötta näringen
Den 1 juni blir gårdsförsäljning av alkohol lagligt i Sverige. Helsingborg vill göra det enkelt att komma igång för de lokala producenterna.
-
Stockholm – Pippi intar Kungsträdgården mitt i hockeyfesten
Hockeyfesten i Kungsträdgården invigs med att fira att Pippi Långstrump fyller 80 år. Stockholm står värd med aktiviteter.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 -25
Mest under Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering, Flyg och Evenemang.
-
Säfsen satsar på sommaren – nya aktiviteter och samarbeten
Säfsen i Dalarna satsar på sommaren. Med ett utökat aktivitetsutbud, nya samarbetspartners och en omfattande byggnation av Hyttan.
-
Familjefest i Kungsträdgården under Ishockey-VM
I samband med Ishockey-VM i Stockholm öppnas en ny festzon i Kungsträdgården som bjuder på gratis aktiviteter för barn och vuxna.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Säfsen satsar på sommaren – nya aktiviteter och samarbeten
Säfsen, en av Dalarnas ledande destinationer för friluftsaktiviteter, tar ett stort kliv framåt med en nysatsning...
-
Familjefest i Kungsträdgården under Ishockey-VM
I samband med slutspelet i Ishockey-VM i Stockholm öppnas en ny hockeyfestzon i Kungsträdgården. Hockeyfestzonen ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Hållbarhet/Tillgänglighet/Inklude...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2025
Hur går det för besöksnäringen i Göteborg? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och ...
-
-
Gästbloggare
-