-
Vattenbrist drabbar Kolmårdens djurpark
Kolmårdens djurpark genomförde en drastisk sänkning av vattenförbrukningen med över 6500 kubikmeter vatten förra året för att minska sin påverkan på omgivning och miljö. Samtidigt drabbas man hårt av den extrema torkan och från idag stoppar man tillförseln av vatten från en närliggande sjö till parkens dammar. Även tillgången på foder kan bli bekymmersam.
Torkan har inte bara effekter för lantbruken och skogens vilda djur. Det påverkar även Kolmårdens djurpark som tagit beslut om att stoppa tillförseln av sjövatten till områdets dammar.
-Djuren har fortsatt färskvatten i sina vattenkoppar att dricka. Däremot innebär stoppet att de flesta dammar, vattenfall och sjöar på området inte kommer att fyllas på alls under sommaren. Denna åtgärd har aldrig behövts göras så här tidigt under sommaren. Under 2016 kom vi ner i liknande nivåer men då var det långt in i september. Vi alla tar vatten för givet men samhället i stort måste tänka till och vara väldigt smarta i användningen av denna fantastiska resurs, säger Jimmy Persson, Hållbarhetschef på Kolmården.
Kolmården värnar om djur och miljö
Kolmården är med sina 150 hektar Nordens största djurpark och med 600 djur och 700 000 gäster årligen gör man av med stora mängder vatten. Förra året sänkte man sin vattenförbrukning med över 6500 kubikmeter, vilket motsvarar drygt 6,5 miljoner liter vatten. Minskningen har varit möjlig bland annat genom att använda vatten från en närliggande sjö till bevattning. Man har också byggt bort läckor, automatiserat handfat, minskat flöde i kranar, duschar, toaletter och infört interna uppmaningar om att tänka till vid användning av vattnet.
-Vi har alla ett ansvar att minska vår vattenförbrukning. Alla vattenbesparande åtgärder vi genomför ligger helt i linje med djurparkens uppdrag att värna om djur och miljö, säger Jimmy.
Årets torka kan även bli ett bekymmer för fodertillgången. Under sommaren levereras dagligen flera ton färskt gräs till djuren från närliggande ängar. Än finns foder så det räcker men håller torkan i sig kan det däremot bli brist på hö och halm i vinter.
-Vi känner oss lugna med fodertillgången som det ser ut just nu och vi har ett fantastiskt samarbete med lantbrukare i området, men vi håller en ständig dialog försäkra oss om att vi har de mängder vi behöver, säger Jimmy.
- Text: Kolmårdens djurpark
- Foto: Kolmårdens djurpark
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 30 2026
Nyhetsfattig vecka men mest är det om Destination, Boende, Evenemang samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
SHL-klubbarna skapar miljardvärden – turismen pekas ut som en av de största vinnarna
Grant Thornton, har på uppdrag av SHL kartlagt vilket samhällsvärde ligan och elitklubbarna skapar och kommit fram till att det är så mycket som 3,8 miljarder
-
Ny undersökning: Svenska föräldrar vill ge barn en sommar med mer närvaro
Mer än var tredje förälder vill att barnen minns sommarlovet för dess närvaro. Enligt en undersökning på uppdrag av First Camp.
-
Sveriges Bussföretag: Turistbussar på el – hur svårt kan det vara?
Elbussar introduceras i stor skala i den upphandlade kollektivtrafiken. Men turistbussar lyser med sin frånvaro. Vad beror det på?
-
Finnlines lyfter sjöfartens avgörande roll för Nordens försörjningsberedskap
Finnlines deltog i Almedalsveckan och SuomiAreena för att diskutera sjöfartens betydelse för Sveriges och Finlands försörjningsberedskap.
-
Visit Sweden – värmeböljan i Europa kan stärka Sverige som destination
Den extrema sommarvärmen i Europa kan ge ytterligare skjuts åt intresset för Sverige som resmål enligt Visit Sweden.
-
Persontågen mellan Finland och Norrbotten börjar rulla i augusti
Den 10 augusti börjar persontågen rulla mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. För Norrbotten är det mycket glädjande.
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största orienteringsäventyr.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
O-Ringen intar Göteborg – elitsprint i city och folkfest i Slottsskogen
Den 19–25 juli kommer O-Ringen till Göteborg. Under en vecka fylls staden av världens största or...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
Den 1 september tar Cecilia Lind och Isabel Hamilton över verksamheten i fastigheten vid Åre torg som tidigare ha...
-
Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni
I juni 2026 ökade antalet belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Logiintäkterna ökad...
-
-
Gästbloggare
-