-
Visit Sweden tvingas tacka nej till fler amerikanska reseaktörer på Swedish Workshop
Det internationella intresset för Sverige och Visit Swedens mötesarrangemang för internationella reseaktörer och svensk besöksnäring – Swedish Workshop är stort. Fler än 80 internationella aktörer kommer att finnas på plats. Allra störst är intresset från amerikanska aktörer – så stort att Visit Sweden nu tvingas tacka nej till fler. Årets upplaga arrangeras i Södertälje 24–25 april.
”Trycket är så pass stort att vi dessvärre måste begränsa antalet amerikanska aktörer på Swedish Workshop nu för att få plats med andra, vilket så klart är lite trist.” Säger Visit Swedens VD, Susanne Andersson.
Det internationella intresset för Sverige som resmål är stort
”Det är tydligt att det internationella intresset för Sverige som resmål är stort och att många resebolag och reseaktörer nu hoppas kunna knyta kontakt med svenska destinationer, upplevelser och företag som kan ta emot deras kunder.” Säger Anneli Crichlow, Visit Swedens evenemangsansvarige för Swedish Workshop.
Visit Sweden har arrangerat Swedish Workshop sedan 1984. Intresset från amerikanska reseaktörer har aldrig varit så stor som just i år, konstaterar Anneli:
”Vi ska titta på om vi kan göra något ytterligare för alla de amerikanska researrangörer som vill hitta partners i Sverige, eftersom alla inte kommer att få plats.”
Arrangeras i anslutning till hållbarhetskongressen GSTC2024
Intresset för Sverige som turistdestination har aldrig varit så stort som nu. Framför allt i de länder som Visit Sweden marknadsför Sverige i. Det visar färsk Google-stastistik om reserelaterat googlande om Sverige.
Årets upplaga av Swedish Workshop arrangeras i Södertälje samt i anslutning till den globala hållbarhetskongressen GSTC2024 för besöksnäringen, som arrangeras av Global Sustainable Tourism Council, på Kungliga Djurgården i Stockholm. Det gör det möjligt för svenska och internationella aktörer att delta på båda evenemangen om så önskas.
Aktörer som vill delta på Swedish Workshop hittar mer information här.
Information om GSTC:s hållbarhetskongress för turism finns här.
- Text: Visit Sweden
- Foto: Fredrik Larsson
-
Debattartikel – Rädda Bohusläns stränder från Europas skräp
En debattartikel från Bohusläns kustkommuner och Västkuststiftelsen om att det statliga anslaget för strandstädning har minskat drastiskt.
-
Fotbollsfest i Göteborg – EM-matcher visas på storbild i sommar
När fotbolls-EM för damer avgörs i Schweiz i juli kan göteborgare följa det på storbild gratis på Ullevi Plaza och i Hammarkullen.
-
Svenska regionala flygplatser – Gärna utredningar men nu behövs beslut
Arlandautredningen är klar. Samtidigt görs ytterligare utredningar. Vad flygplatserna behöver är beslut enligt Svenska regionala flygplatser.
-
Nu ska Lidköping och Linköping stoppa förväxlingen av städerna
Många blandar ihop Lidköping och Linköping. Tillsammans lanserar destinationsbolagen en kampanj för att reda ut förväxlingen mellan städerna.
-
Branäsgruppen vinner Värmlands Turismpris 2025
Visit Värmland är stolta över att utse Branäsgruppen som årets vinnare av Värmlands Turismpris 2025.
-
Nu blir det enklare att boka upplevelser i Halmstad
Vill du boka en cykeltur i vildmarken eller biljetter till Hearts Festival? Nu kan du göra detta direkt via Destination Halmstad.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 -25
Mest om Destination, Evenemang och Transport/Infrastruktur/Mobilitet
-
Arkösunds Hotell – en året-runt mötesplats i skärgården
Arkösunds Hotell, ett anrikt besöksmål i Norrköping, har återtagit sin plats som skärgårdens självklara mötesplats.
-
Världens första Svanenmärkta evenemang är i Stockholm
Nordiska Ministerrådets nordiska turismkonferens om framtidens turism är det första Svanenmärkta evenemang i världen.
-
Hemlängtan gjorde att Jennifer startade Mid Scandinavia Tours
Med hjälp av JHT:s projekt Välkommen åter har nyföretagaren Jennifer Kristensson etablerat sitt turismföretag Mid Scandinavia Tours.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Marcus Ståhl: Nu har du chans att maxa intäkterna så du kan chilla i höst
Många är ni besöksnäringsföretagare som nu går in i högsäsong, många jobbar snart dygnet runt och får upp näsan ö...
-
Hemlängtan gjorde att Jennifer startade Mid Scandinavia Tours
I JHT:s export-projekt Välkommen åter har bolaget följt unga nyföretagaren Jennifer Kristensson. De har tagit del...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang och Transp...
-
Transportföretagen – Arlandautredningen klar, handlingskraft krävs
Transportföretagen välkomnar att Arlandautredningen nu är färdig. Samordnaren har lagt fram sitt...
-
-
Gästbloggare
-